Na dubnovou výzvu jsem se strašně těšila, protože tento měsíc byla tak trochu speciální. Od drahého, který je členem Odvážných kuchařů, jsem věděla, že budeme dělat něco podobného jako oni. Jejich úkolem bylo vytvořit jedlou nádobu a něčím jí naplnit. Jídlo mělo být slané. Drahý udělal bramboračku v domácím mini-bochníku chleba. Celé dva týdny, než byla zveřejněna naše výzva, jsem vymýšlela, co bych upekla a čím to naplnila. Prvního dubna se moje nápady sesypaly jako domeček z karet.
Recept na duben připravila
Evelyne, která nás vyzvala, abychom vytvořili pěnu z javorového sirupu a naplnili jí libovolnou jedlou nádobu. Recept na pěnu byl daný, výběr jedlé nádoby nechala Evelyne na nás, pro inspiraci nabídla recept na košíčky z ořechů nebo ze slaniny s čokoládou. Možná jsem
stará konzerva, ale představa, jak se cpu kombinací slaniny, čokolády, javorového sirupu, vajec a smetany, mi neudělala dobře. Záchod máme doma jen jeden, takže touhle cestou nejdu, i kdyby mi všichni Kanaďani přísahali na smrt Wayna Gretzkyho, že je to to nejlepší jídlo na celém světě.
Bylo tedy třeba vymyslet něco jiného a to co nejméně sladkého. Po přečtení receptu na javorovou pěnu totiž bylo jasné, že bude ohavně přeslazená. Vzpomněla jsem si, že jsem jednou někde viděla čokoládové skořápky, které se vyráběly za pomoci nafouklých balónků. Kdybych je udělala z hodně hořké čokolády, tak by to mohlo jít. Zakoupila jsem mini-party-balonky a těšila se, jak to bude hezky vypadat. Nafouknu je, jejich spodní části namočím do čokolády, nechám ztuhnout a bude to. Plán super, ale balónky nešly nafouknout.
Oukej, jdu na plán Bé. Listové těsto není sladké ani trochu, budou tedy kremrole. A když už jsem ta odvážná pekařka, udělám si domácí listové těsto - aspoň se k tomu konečně dokopu.
Listové těsto podle Lukáše Pohla:
Ingredience:
300g másla
120g hladké mouky
---
220g hladké mouky
35g másla
1 žloutek
30ml smetany ke šlehání
špetka soli
1 lžíce octa
125-150ml vody
hladká mouka na podsypávání
Poznámka: Velmi doporučuji použít mouku s vysokým obsahem lepku, označena bývá jako "výběrová" nebo "00". Máslo v žádném případě nenahrazujte ničím jiným, to si můžete listové těsto koupit a ušetřit námahu a čas.
Postup:
Nejdříve si připravíme máslové těsto.
Studené máslo nastrouháme do mouky a co nejrychleji propracujeme, aby se moc nerozpustilo. Vytvoříme kostku asi 10x10x5cm a dáme ztuhnout asi na hodinu do lednice.
Pak připravíme tzv. "vodánek"
Mouku, změklé máslo, žloutek, šlehačku, sůl a ocet dáme do robotu a za postupného přilévání vody uhněteme měkké pružné těsto. Množství vody záleží na druhu a kvalitě mouky, přiléváme proto opatrně. Pokud to přeženeme, můžeme dosypat trošku mouky. Těsto zabalíme do potravinářské fólie a necháme v pokojové teplotě odpočívat asi půl hodiny.
Máslovou kostku dáme mezi dva pečící papíry a válečkem jí roztlučeme na placku - asi centimetr vysokou.
Podložku si poprášíme hladkou moukou. Vodánek rozválíme do kříže (neřekla bych, že to jde úplně dobře a vlastně jsem se u toho dost navztekala. Nakonec to nejlíp šlo tak, že jsem vodánek rozdělila na poloviny, z obou vyválela delší úzký pruh a položila je kolmo přes sebe. Pak jsem je trochu připlácla k sobě, lehce poválela válečkem a se zamhouřeným okem to byl kříž). Do jeho středu položíme máslovou kostku/placku a konce těsta přes ní přeložíme jako obálku. Lehce rozválíme do obdélníku a ten přehneme na třetiny. Zabalíme do fólie a necháme v lednici odpočívat asi 20 minut.
Odpočinuté těsto opět rozválíme na dlouhý obdélník a přeložíme konce proti sobě do středu a pak přehneme na polovinu - vzniknou nám čtyři vrstvy. Těsto opět zabalíme a necháme 20 minut v lednici.
A nakonec ho zase rozválíme a přeložíme na třetiny. Při válení těsta si podsypáváme pracovní plochu moukou, při překládání mouku z povrchu těsta pečlivě oprášíme.
Těsto zabalené ve fólii necháme odležet do druhého dne. Potom ho můžeme třeba zamrazit.
Z množství surovin ve výše uvedeném receptu vznikne těsto na dva menší štrúdly. Proto jsem polovinu zmrazila a z druhé napekla kremrole - moje první v životě. Děkuji mé nejhodnější kamarádce Pavle, která mi zapůjčila trubičky na jejich upečení.
Kremrole
Ingredience:
listové těsto
vejce na potření
olej na potření trubiček
Postup:
Kovové trubičky lehce pomažeme olejem. Troubu si zapneme na 200°C.
Listové těsto rozválíme na obdélník cca 25x40cm a pomocí rádýlka (nemám, vzala jsem to nožem) nakrájíme dlouhé proužky silné asi 2cm. Potřeme je rozšlehaným vejcem a každý proužek natočíme na kovovou trubičku (vajíčkem potřenou stranou nahoru). Trubičky rozložíme na plech vyložený pečícím papírem a pečeme asi 20 minut dozlatova.
Korpusy opatrně stáhneme z trubiček ještě zatepla. Necháme je vychladnout a pak plníme. Buď klasicky, italským sněhem či šlehačkou, nebo - jako v mém případě - javorovou pěnou.
Kanadská pěna z javorového sirupu
Ingredience:
120ml javorového sirupu
2 žloutky
1/2 balíčku (3-4g) práškové želatiny
180ml smetany ke šlehání
Postup:
Javorový sirup přivedeme k varu a sundáme z ohně.
Ve velké míse prošleháme žloutky a nejdřív do nich po lžičkách zašleháme asi polovinu sirupu - to proto, abychom žloutky nesrazili - a směs přelijeme zpět do hrnce se zbylým sirupem. Pořádně promícháme.
Do misky dáme cca 30ml studené smetany a navrch nasypeme želatinu. Necháme nabobtnat 5-10minut a potom přelijeme do sirupovo-žloutkové směsi. Pokud není dostatečně horká, aby se želatina rozpustila, trošku ji přihřejeme, ale nevaříme. Necháme odpočinout asi hodinu, občas promícháme.
Zbylou smetanu vyšleháme do tuha a po částech jí zamícháme do sirupovo-žloutkovo-želatinové hmoty. Necháme vychladit alespoň hodinu, ale lépe přes noc.
Pomocí cukrářského sáčku plníme připravené kremrole.
Je fakt, že listové těsto stáhlo přehnanou sladkost javorové pěny, ale i tak to na mě bylo moc. Rodičům, kteří mají javorový sirup rádi, to ale chutnalo. Každopádně - listové těsto bylo božské a už se nemůžu dočkat, až z druhé půlky upeču štrúdl. Nakonec bych tedy řekla, že dubnová výzva svůj účel splnila - naučila jsem se udělat nadýchanou pěnu a skvělé listové těsto.
A ještě jedna poznámka - určitě se podívejte na blog ke
Catalině. Její interpretace je nápaditá, skvěle provedená a krásně nafocená (alespoň co jsem viděla v soukromém DB's fóru, ale ona to určitě brzy zveřejní i u sebe na blogu). Doufám, že se dostane do finále soutěže o nejnápaditější provedení - já jí tedy fandím.