neděle 30. října 2011

Mrkvová polévka se zázvorem

Dneska v noci se posunul čas a to znamená, že moje podzimní "bezva" nálada přichází. Ráno sice bude světlo o hodinu dřív, ale to je mi úplně fuk, protože tak brzy z postele stejně nikdy nevylezu. Zato odpoledne to bude pecka. Z práce za tmy - to mám pak chuť ještě něco dělat nebo někam chodit. Leda tak do postele. Vlastně ani nemívám chuť vařit a péct nic nového, protože ať dělám, co dělám, světla na focení jídel mám vždycky málo. Jediné co mi zbývá, je využít každou minutu z víkendu a doufat, že v tom šeru se mi povede vyfotit aspoň něco. 
Když je ten víkend navíc prodloužený, jsem šťastná jako blecha. Jeden den proflákám a ještě mi zbývají dva volné. Možná jsem je využila kapku nudně, ale uklizený byt, povlečená postel a umytá okna mi stejně dělají radost. Taky jsem zasadila vřes. Můj první zahradnický pokus - ve dvou truhlících za oknem.


A teď už přejdeme k vaření. V kuchyni jsem strávila vlastně celý víkend. Vývary, dušené hovězí na houbách a pyré z kořenové zeleniny, hruškový koláč, panna cotta s karamelizovanými hruškami a tak. A hlavně - konečně došlo na tuhle polévku. Od chvíle, kdy jsem si koupila kuchařku Recepty z farmářského trhu od Hany Michopulu, věděla jsem, že jí prostě chci (no dobře, chci vyzkoušet všechno, ale tenhle recept nejvíc). Vždycky jsem si koupila spoustu mrkve, ale dřív, než došlo na vaření, snědla jsem jí syrovou jen tak. Nebo dušenou se ztraceným vajíčkem. Nebo pečenou. Nebo v salátu. Prostě miluju mrkev, no. Tentokrát se stal zázrak a povedlo se mi sníst jen půlku. Ještěže tak.

Ingredience:
6 velkých mrkví
2 lžíce olivového oleje
1 malá cibule
750ml vývaru (dala jsem zeleninový, ale klidně použijte kuřecí)
4cm kousek zázvoru (dala jsem trošku víc a ničemu to nevadí)
1 limeta nebo 2 pomeranče (hlasuji pro limetu)
hladkolistá petržel nebo koriandr na ozdobu (jsem jednoznačně pro koriandr, ale v mrazáku mám petržel)
sůl, pepř

Postup:
Očištěnou mrkev nakrájíme na větší kousky (asi 5 cm) a spolu s nadrobno nakrájenou cibulí jí chvilku restujeme na rozehřátém oleji, až cibule zesklovatí. Zalijeme horkým vývarem, přidáme nahrubo nastrouhaný oloupaný zázvor a vaříme asi 10 minut, než mrkev změkne. Nerozváříme jí.
Pomocí tyčového mixéru (nebo blenderu) rozmixujeme polévku dohladka. Dochutíme solí, pepřem a šťávou z půlky limety.
Podáváme s čerstvě mletým pepřem, hrubě posekanou zelenou bylinkou a dílkem limety pro případné dochucení.

Rada na závěr - jděte do ní, je prostě božská!

čtvrtek 27. října 2011

Povitica - Výzva The Daring Bakers'



Vždycky mezi sedmadvacátým, kdy zveřejňujeme, co jsme vytvořili, a prvním, kdy nám prozradí novou výzvu, jsem jako na jehlách. Co to bude?! Šmíruju na blogu toho, kdo hostuje další výzvu a snažím se na to přijít. Někdy bych to mohla odhadnout celkem snadno (třeba v létě, když byla za úkol zmrzlina), někdy bych mohla hádat, až bych se uhádala k smrti. 
Třeba zrovna tenhle měsíc. Nebo vy už jste snad někdy slyšeli o něčem, co se jmenuje Povitica (čti povatýca)? Pod tímhle zvláštním názvem se ale skrývá něco úplně obyčejného, něco, co už jste zřejmě i ochutnali. Kynutá ořechová roláda. A ochutnaly jí i spousty lidí ve světě. Povitici si dají Chorvati a Slovinci, Češi a Slováci si pochutnají na ořechovníku, v Polsku servírují makowiec, Maďaři by se hádali, že správné jméno je kalács, Srbové by nesouhlasili a trvali by na jméně štrudla, Američani zase na označení potica. Ať je to, jak je to, dnes servíruji povitici.

Recept pro nás připravila Jenni z blogu The Gingered Whisk.

Ingredience (na jeden malý bochník):
1/2 lžičky cukru
1/4 lžičky hladké mouky
2 lžíce teplé vody
1/2 sáčku sušeného droždí (3,5g)
---
280g mletých vlašských ořechů
60ml mléka
60g másla
1 žloutek
1/4 lžičky vanilkového extraktu
115g cukru krupice
1/4 lžičky skořice
1/4 lžičky kakaa
---
120ml mléka
40g cukru krupice
špetka soli
1 velké vejce
30g rozpuštěného másla
280g hladké mouky
---
2 lžíce studené kávy
1,5 lžíce cukru krupice
---
máslo na vymazání formy

Postup:
Nejprve si připravíme kvásek (i když si nejsem tak jistá, že u sušeného droždí je to potřeba, radši jsem dodržela recept). V menší misce promícháme cukr, mouku, droždí a teplou vodu, přikryjeme fólií a necháme vzejít na teplém místě asi 5-10 minut.
Zatím umícháme náplň. Ohřejeme mléko spolu s máslem a smícháme s ostatními ingrediencemi.
Teď se můžeme pustit do přípravy těsta. Nejprve ohřejeme mléko (recept říká na 43°C, já bych tu teplotu nazvala "vlažná"). Mléko přelijeme do velké mísy, přidáme cukr a sůl a necháme je rozpustit. Vmícháme lehce prošlehané vejce, kvásek, rozpuštěné (ne horké!) máslo a asi čtvrtinu mouky. Promícháme a začneme po částech zapracovávat další mouku, až se těsto začne odlepovat od stěn mísy a čistit je. Těsto vyklopíme na pomoučněnou plochu a hněteme a přidáváme další mouku, až je těsto hladké a nelepí. Je možné, že nepoužijete všechnu mouku nebo jí budete potřebovat více. Můžete také použít robota s hnětacím hákem a celý proces zvládnout v míse.
Čistou mísu lehce namažeme olejem, vložíme do ní těsto a přikryjeme fólií. Dáme kynout na teplé místo asi na hodinu a půl - těst zdvojnásobí svůj objem.
Po vykynutí, respektive "vyzrátí" (jak se tomu správně říká - kynutí je prý až ta poslední fáze před pečením) těsta, je třeba ho vyválet a to co nejtenčeji. Na pomoc si tedy vezmeme čistý ubrus (nebo větší utěrku), posypeme ho hladkou moukou a rozvalujeme těsto do obdélníku. Recept říká, že nám vznikne obdélník o velikosti 25x35cm, ale měla jsem ho tak dvojnásobný, než jsem dosáhla požadované tloušťky těsta. Jde to jen pomocí válečku, ale těsto můžeme také vytahovat pomocí hřbetů rukou, jako u taženého štrúdlu. Nakonec odkrojíme kraje, abychom měli úhledný obdélník, ale není to nutné.
Celý povrch obdélníku pomažeme ořechovou nádivkou a zatočíme do roličky (z delší strany). Formu na biskupský chlebíček si vymažeme máslem a "hada" do ní poskládáme, nebo spíš stočíme. Díky tomu pak bude mít povitica hezký vzor na řezu. Nejsem si úplně jistá, jak to popsat, ale v originál receptu na stránkách DBs' jsou fotky.
Povrch potřeme směsí kávy a cukru (nebo bílkem, který nám zbyl z ořechové nádivky). Formu přikryjeme fólií a necháme 15 minut kynout.
Troubu si předehřejeme na 180°C stupňů a povitici pečeme 15 minut. Poté teplotu snížíme na 150°C a pečeme ještě 40-45 minut.


Ořechová nádivka je super, ale těsto se mi zdá trochu suché. Snědla jsem jenom malý kousek a nijak zvlášť nelituji, že víc si dát nemůžu. Ze zbytku těsta jsem vyrobila ještě jednu mini-povitici s kávovou náplní, s tou je ještě sušší, takže recept zřejmě opakovat nebudu. I tak to bylo bezva, už jen kvůli těm pěkným vzorům na řezu.

neděle 23. října 2011

Fresh, Fluffy, French - Výzva The Daring Bakers'




Pozdě, ale přece! Zářijovou výzvu se mi podařilo úspěšně prošvihnout i přes to, že jsem z tématu byla nadšená. Čerstvé, nadýchané, francouzské - je jasné, že jsou to croissanty. Mohla bych jich sníst na posezení kĺidně deset (aspoň ve Francii, kde jsou tak křupavé, máslově voňavé a prostě mňam) a ještě bych se ohlížela po dalších. Jenže, září uteklo jako voda - nejdřív dovolená, pak pečící šílenství před Apetit piknikem a najednou byl konec měsíce a já si řekla jen "jééé, už?". 
Domácí plundrové těsto, ze kterého se croissanty dělají, mám v plánu vyzkoušet už dlouho, tak jsem si nechala výmluvy na jindy a vrhla se na něj - lepší pozdě, než vůbec. Na papíře to vypadá tak složitě, že má člověk pocit, že by si měl vzít dva dny volna, aby to zvládl, ale není to vůbec nutné. Chce to jen trochu plánování (a maličko sebezapření). Přijdete z práce, zaděláte kynuté těsto a během kynutí stihnete připravit a sníst večeři, umýt nádobí a dokonce vyrobit i máslovou placku, kterou budete potřebovat později. Před spaním se s vykynutým těstem trochu pomazlíte a necháte ho spát. No a ráno si nastavíte budík jen o hodinku a půl dřív, během deseti minut provedete několik hmatů a chvatů a zase se vrátíte do postele (boží). Před odchodem do práce si s těstem ještě asi pět minut pokecáte a zase ho dáte spát. Po návratu máte dvě možnosti - upéct croissanty hned a nacpat se před spaním nebo dát těsto do mrazáku a mít ho připravené na nedělní pozdní snídani. Já hlasuju pro plán B.

Zářijovou výzvu pro nás připravila Sarah, neblogující členka The Daring Bakers', která vybrala recept z knihy Mastering the Art of French Cooking, Volume Two, od Julie Child a Simone Beck.

Ingredience:
7g čerstvého droždí
3 lžíce vlažné vody
1 lžička cukru krupice
---
225g hladké mouky
9g cukru krupice
9g soli
120ml mléka
30ml oleje
115g vychlazeného másla
---
vejce na potření

Postup:
1. V menší misce smícháme droždí, cukr a vlažnou vodu. Kvásek necháme v teple, až se na povrchu objeví pěna.
2. Odměříme a odvážíme si další ingredience
3. Trošku ohřejeme mléko a necháme v něm rozpustit cukr a sůl (neochutnáváme, je to hnus)
4. Do velké mísy prosejeme mouku
5. Přidáme olej, kvásek a osolené a oslazené mléko
6. Zlehka promícháme
7. Vyklopíme těsto na pomoučněnou plochu a necháme chvíli odpočinout (zatím umyjeme mísu)
8. Prohněteme těsto. Stačí jen málo - asi 8-10 hnětnutí a párkrát s ním praštíme o stůl (koukněte na video, všechno bude jasnější a navíc uvidíte Julii v akci. Hnětení je asi od času 6:10, ale byla by škoda to nevidět celé).
9. Těsto dáme zpátky do mísy a přikryjeme fólií
10. Necháme kynout na teplém místě asi 3 hodiny, až těsto ztrojnásobí svůj objem
11. Vykynuté těsto opatrně vyndáme z mísy na pomoučněnou plochu
12. Prsty vytvarujeme obdélník cca 20x30cm (použila jsem váleček, ale válela jsem jemně)
13. Těsto přeložíme na třetiny (jako dopis)
14. Poskládané těsto vrátíme do mísy a opět zakryjeme fólií
15. Necháme kynout ještě 1,5 hodiny (nebo přes noc v lednici, což byl můj případ)
16. Podruhé vykynuté těsto dáme na talíř, přikryjeme fólií a dáme do lednice (tento krok vynecháme, pokud jsme těsto nechávali kynout v lednici přes noc)
17. Kostku vychlazeného másla dáme mezi dva pečící papíry nebo potravinářské fólie
18. Válečkem ho roztlučeme na placku
19. Pomocí palců ho přes fólii ještě trochu rozetřeme do stran, snažíme se vytvarovat obdélník o velikosti cca 22x18cm
20. Pracujeme rychle, aby máslo zůstalo studené (já jsem si placku z másla připravila už během prvního kynutí a nechala ji přes noc v lednici)
21. Vyndáme těsto z lednice a dáme ho na pomoučněnou plochu a necháme ho chvilku odpočinout
22. Prsty (nebo zlehka válečkem) vytvarujeme obdélník cca 35x20cm
23. Přes 2/3 těsta položíme obdélník másla
24. Pokud nesedí velikost, lehce máslo pomocí prstů rozetřeme
25. Volnou třetinu těsta přeložíme přes máslo, zbývající třetinu těsta s máslem přes ní (podívejte se na fotky u receptu od Sarah)
26. Otočíme těsto o 90°
27. Lehce, abychom nevytlačili máslo, z těsta vyválíme obdélník cca 35x20cm
28. Znovu poskládáme na třetiny
29. Těsto zabalíme do fólie a dáme na dvě hodiny do lednice
30. Po dvou hodinách těsto vyndáme a dáme opět na pomoučněnou plochu
31. Lehce ho poklepeme válečkem, aby splasklo
32. Necháme těsto asi 10 minut povolit
33. Opět vyválíme obdélník cca 35x20cm
34. Přeložíme na třetiny
35. Otočíme o 90°C a znovu vyválíme
36. Těsto naposledy přeložíme na třetiny, zabalíme do fólie a necháme v lednici další dvě hodiny (nebo přes noc či den, ale v tom případě ho něčím zatížíme, aby nekynulo)
37. Teď můžeme konečně vytvarovat croissanty
38. Vymažeme plech máslem nebo vyložíme pečícím papírem
39. Vyndáme těsto z lednice a necháme ho asi 10 minut povolit
40. Na pomoučněné ploše z něj vyválíme obdélník cca 50x12cm
41. Překrojíme ho napůl
42. Jednu část vrátíme zpátky do lednice
43. Druhý obdélník znovu vyválíme do obdélníku cca 38x12cm
44. Rozřízneme ho na 3 stejné čtverce cca 12x12cm
45. Dva dáme do lednice
46. Pokud se čtverec, který jsme nechali venku, zatím smrskl, trošku ho vyválíme
47. Rozřízneme čtverec diagonálně na 2 trojúhelníky
48. Každý trojúhelník trošku natáhneme, abychom z pravoúhlého získali spíš rovnoramenný
49. Ze širší strany rolujeme těsto k protilehlé špičce. Konce zahneme, abychom získali croissantový tvar
50. Croissant dáme na připravený plech
51. Vytvarujeme croissanty i ze zbylého těsta (bude jich celkem 12)
52. Plech lehce přikryjeme fólií a necháme croissanty hodinu kynout
53. Troubu předehřejeme na 240°C
54. Vajíčko promícháme s lžičkou horké vody
55. Potřeme vykynuté croissanty
56. Pečeme 12 - 15 minut dozlatova
57. Necháme vychladnout na mřížce (vydržíme to aspoň 10 minut)


Zdá se mi, že croissanty před pečením nějak málo nakynuly - možná to bude tím, že mám v kuchyni 18°C - a jsou tím pádem dost mrňavé. Víc než dostatečně to ale vynahrazují v chuti. Křupavé, voňavé, máslové a odpadává z nich spousta drobečků (jak francouzské). Dokonalé. Díky Sarah za báječnou výzvu, doufám, že si recept někdy (brzy) zopakuji.

Zdá-li se někomu, že fotky jsou nějaké divné, tak má pravdu. Rozbil se mi foťák a asi na čtrnáct dní pojede do nemocnice v Přerově. Děkuji moc moc moc Kláře, za zapůjčení roztomilého růžového kompaktu, se kterým se snad brzy domluvím na přechodné spolupráci.

úterý 18. října 2011

Triple Chocolate Mousse Cake - narozeninový

Jsem hrozná ostuda. Narozeninové dorty peču pozdě, recepty na ně zveřejňuji ještě později. Narozeniny mojí kamarádky připadají na 25.6., dort jsem pekla začátkem září. Je tedy jasné, že více než dvouměsíční zpoždění bylo třeba vyžehlit něčím opravdu exkluzivním.
A protože je kamarádka čokoládová (teda, ne že by byla černoška, jen miluje čokoládu), vymýšlela jsem nějakou novinku na tohle téma. Hutný čokoládový dort se mi doprostřed léta nějak nehodil, máslovo-piškotové retro je věc, o které se odmítám bavit a cheesecake dělám tak často, že o exkluzivitě se nedá mluvit ani omylem. A pak jsem si vzpomněla na malé pruhované dortíčky, které jsem zahlédla "někde na internetu". Tmavý kakaový korpus, vrstva pěny z hořké a další vrstva z mléčné čokolády. Jenže - kde jsem to jen viděla? Dva dny se mi recept nedařilo najít a pak jsem na něj narazila omylem, při hledání něčeho jiného. Ostatně, stejně jako poprvé.

Originál recept je od Marthy Stewart, já jsem použila jiný (zejména kvůli své lenosti přepočítávat jednotky), který z něj vychází.
Podle receptu připravíte dort o průměru 20cm (já jsem dělala korpus z 1/2 dávky, ale byl to takový tenký chudáček).

Korpus
Ingredience:
85g hladké mouky
40g holandského kakaa
1/2 lžičky jedlé sody
3/4 lžičky prášku do pečiva
špetka soli
80g cukru krupice
1 vejce
60ml mléka
3 lžíce rostlinného oleje
1/2 lžičky vanilkového extraktu
60ml vody
máslo a kakao na formu

Postup:
Troubu předehřejeme na 180°C. Dortovou formu vymažeme máslem a vysypeme kakaem.
Do velké mísy prosejeme mouku s kakaem, práškem do pečiva, sodou a solí. Přidáme cukr a promícháme. Vmícháme vejce, mléko, olej, vanilkový extrakt a vodu a mícháme dohladka. Těsto přendáme do formy a pečeme asi 20 minut. Po chvíli sundáme boky formy a necháme vychladnout na mřížce. Seřízneme vršek korpusu do rovna.
Studený korpus přemístíme na servírovací tác, seříznutou stranou dolů. Z pečícího papíru vytvoříme kolem dortu asi 10cm vysokou "ohrádku" a zafixujeme okružím z dortové formy. Pokud "ohrádka" netěsní (budeme do ní nalévat čokoládovou pěnu, která je úplně tekutá), vycpeme mezery (v prostoru mezi formou a papírem) ruličkami z pečícího papíru (nebo něčím takovým). Já jsem místo "ohrádky" z pečícího papíru obalila okruží formy do fólie a jak pitomě to dopadlo, vidíte na fotkách.

Čokoládové pěny

Ingredience:
790ml smetany ke šlehání (rozdělit napůl) - pozor, zkušenosti ukazují, že "modrý Kunín" není ve většině případů dostatečně hustý, takže dort pak teče. Doporučuji smetanu Moravia nebo MilkIn.
8 žloutků (rozdělit napůl)
100g cukru krupice (rozdělit napůl)
60ml golden sirupu (nebo medu) (rozdělit napůl)
60ml vody (rozdělit napůl)
2 lžičky vanilkového extraktu (rozdělit napůl)
sůl
100g rozpuštěné hořké čokolády
100g rozpuštěné mléčné čokolády

Postup:
Připravíme dva druhy čokoládové pěny - hořkou a mléčnou.
Polovinu žloutků šleháme elektrickým šlehačem na vysokou rychlost, až zesvětlají a nabudou na objemu - trvá to asi 5 minut.
Zatím v kastrůlku přivedeme k varu polovinu cukru, golden sirupu a vody a necháme vařit asi minutu. Snížíme rychlost mixéru na střední a za stálého míchání pomalu přiléváme horký sirup - nejlépe po stěně mísy. Opět zvýšíme rychlost mixéru a šleháme dalších 5 minut.
Vypneme mixér a pomocí stěrky zapracujeme do žloutkové hmoty rozpuštěnou hořkou čokoládu, polovinu vanilkového extraktu a špetku soli.
Polovinu šlehačky vyšleháme ve velké míse do tuha. Přidáme třetinu čokoládové směsi a prošleháme. Potom zašleháme i zbytek čokoládové směsi. Pěnu nalijeme na připravený korpus, uhladíme a dáme chladit alespoň na 20 minut.
Z druhé poloviny ingrediencí a mléčné čokolády připravíme stejným způsobem světlou pěnu. Na tmavou vrstvu jí opatrně navrstvíme lžící, aby se pěny nesmíchaly.
Dort necháme chladit přes noc a před podáváním ho vysvobodíme z papírové ohrádky. Můžeme ho ozdobit třeba čokoládovými hoblinami nebo čočkami.

Ochutnala jsem trošku od každé pěny i kousíček odkrojeného korpusu a musím říct, že tenhle dort je naprostá bomba. Nadýchaný, čokoládový, hebký. Příště se budu víc snažit v oblasti estetické a bude to dokonalé.

čtvrtek 13. října 2011

One Lovely Blog Award

Dneska mám prostě šťastnej den. Skládá se z malých, velmi příjemných radostí. Ráno svítilo sluníčko (a já naivka se kvůli němu málo oblíkla, ale vůbec mi to nevadí). Večer se chystám na kávu (kterou jsem vyhrála a jdu na ní s bezva lidma). Práce mě dneska po dlouhé době zase bavila (možná jsem cvok). A k tomu všemu si mě vybrala jedna z mých oblíbených foodblogerek pro ocenění One Lovely Blog Award.
Nemůžu nikde najít žádná oficiální pravidla, ale pokud dobře chápu, tak když vás někdo vybere, tak máte právo zvolit blog někoho dalšího a dát tak světu vědět, že si ocenění vážíte a k tomu ještě zviditelnit své oblíbené blogy, které se tak dostanou k dalším čtenářům.
Popravdě - nesnáším řetězové maily (a tohle je docela připomíná). Ale jak bych mohla nepoděkovat Anetce z Aneta Goes Yummi, když můj blog (jako jeden ze tří) vybrala z těch všech, které čte?!
Takže, Anetko, děkuju Ti mockrát. Jsem opravdu ráda, žes zvolila zrovna můj blog a doufám, že jednou se mi povede napéct tolik krásných a dobrých slavnostních dortů, jako máš ty na svém blogu. Děkuju za inspiraci a za vtipné články.

Protože nevím, kolik blogů mám zvolit a jeden vybrat neumím, ocením tři.

Food4Fun - tenhle blog je naprostá pecka. Odlišný od ostatních, články se nezaměřují na jeden recept, ale na surovinu a z té pak Adusha předvede celou škálu zajímavých variací. To se mi líbí.

Catalina peče - je jí teprve 18, peče jako ďas a blog vede kromě češtiny i v angličtině. K receptům se staví téměř vědecky, probádá historii a předhodí nám, čtenářům, dokonalý návod se spoustou fotek. "Donutila" mě se přihlásit do The Daring Bakers.

Inspiromat banalit - blog, který zdaleka není jen o jídle, s obdivuhodnými fotkami, jejichž kvality se marně snažím dosáhnout. Možná vůbec první blog, co jsem začala číst. Snad se na mě Anna nebude zlobit, že jsem ji zatáhla do takovéhle akce.

úterý 11. října 2011

Kokosový cheesecake s krémem


Abyste neřekli, že jsem nepřející, že jsem schválně upekla těch dortů na Apetit piknik málo, aby ostatní nemohli ochutnat, podělím se s vámi alespoň o recept. 
Začnu tím, jak vůbec došlo k tomu, že mě napadl zrovna kokos (který nemám moc ráda). Na dovolené v Bulharsku jsem v obchodě narazila na kokosové Oreo sušenky, které se často objevují v amerických receptech, ale u nás jsou k dostání jen výjimečně a navíc pěkně draho. V Bulharsku je levně a balíček sušenek, který se v Praze prodává za padesát korun, tam mají za šestadvacet. Protože mi v hlavě často víří nápady na recepty, ani se vlastně nedivím, že jsem si sušenky hned představila pod cheesecakem, rozmixované i s jejich kokosovou náplní a troškou kokosu v samotném dortu. Doma jsem si pak vzpomněla na recept na coconut curd od Martiny, upravila jsem ho víc do kokosova a bylo to.
Aby si někdo nemyslel, že jsem tak drzá a nosím na trh nevyzkoušený dort (a taky proto, že jsem se to bála udělat), darovala jsem testovací verzi kamarádovi k narozeninám. Předání bylo trošku trapné, ale vy mě chápete, žejo?

Já: ... tak všechno nejlepší k narozeninám (a tak dále)
On: jéé, dort, mmm, děkuju
Já: no, víš... ehm... jak bych to...
Drahý: Lucka by potřebovala, abys jí kousek dal ochutnat
Já: červenající se, vysvětluji situaci

Ingredience (na formu o průměru 20cm):
150g kokosových Oreo sušenek
30-40g másla
---
600g sýra Philadelphia
140g cukru krupice
3 velká vejce
10g hladké mouky
3 lžíce kokosového mléka
50g strouhaného kokosu
---
1 žloutek
10-15g cukru krupice (podle chuti)
1/2 lžíce kukuřičného škrobu
100ml kokosového mléka

Postup:
Rozkládací dortovou formu si vyložíme pečícím papírem, boky lehce vymažeme máslem (u nepřilnavých forem můžeme máslo vynechat). Troubu předehřejeme na 180°C.
Sušenky (včetně krémové náplně) rozmixujeme ve foodprocessoru spolu se studeným máslem nakrájeným na kostičky. Vzniklou hmotu pečlivě napěchujeme na dno a na boky formy - dobře to jde lžící nebo rukama. Dáme péct na 5 minut a necháme lehce zchladnout.
Zatím si připravíme krém. Ve velké míse promícháme Philadelphii s cukrem - nešleháme, jen lehce obracíme vařečkou nebo stěrkou. Po jednom zapracujeme vejce a poté i mouku. Nakonec přisypeme kokos a vlijeme kokosové mléko. Pořádně promícháme, ale opět pozor, abychom hmotu nenašlehali. Hotový krém přelijeme na sušenkový základ a formou několikrát lehce klepneme o stůl, abychom se zbavili vzduchových bublin a srovnali vršek.
Jak už asi víte, tak je několik možností, jak cheesecake upéct:
1) úplně na začátku obalit formu vodotěsně alobalem a během pečení vložit do pekáče naplněného horkou vodou (=pečení ve vodní lázni). Takhle sice dosáhneme nejkrémovější konzistence, ale je tu nebezpečí, že se voda dostane do formy a rozmáčí sušenkovou krustu (nebo v horším případě utopí celý cheesecake)
2) vložit formu do pekáče s mřížkou (zřejmě určenou na pečení masa), nalít vody jen tolik, aby nedosahovala až k cheesecaku a péct. Tímto způsobem dosáhneme příjemně krémové konzistence a dort je v bezpečí
3) péct napřímo, takže výsledek nebude tak krémový, ale zase je to jednoduché
Takže - rozhodnutí je na vás.
Já peču podle varianty dva, nejprve 15 minut na 180°C, poté snížím teplotu na 120°C a dopékám ještě asi hodinu. Důležité je, aby cheesecake zůstal na povrchu světlý a jeho střed se po dopečení lehce třásl.
Po upečení necháme cheesecake vychladnout v pokojové teplotě a poté přes noc rozležet v lednici. Podáváme s kokosovým krémem.
Žloutky promícháme s cukrem a škrobem, přidáme kokosové mléko a za stálého míchání zahříváme ve vodní lázni, až krém zhoustne (asi jako puding). Přelijeme do misky a povrch ihned potáhneme potravinářskou fólií, abychom zabránili vytvoření škraloupu. Po vychladnutí přednáme do lednice.

pátek 7. října 2011

Pražma v papilotě

Ve foťáku jsem našla pár fotek jídel ještě z léta. Teď, když skončilo už i léto babí, smutně vzpomínám na sobotní nákupy na Náplavce, lehounké šaty, žabky a letní pohodu. Líně jsem se procházela kolem Vltavy, pomalu si vybírala, co koupím a užívala si sluníčka. Teď moje nákupy vypadají trochu jinak. Nejenže trh se převlékl z mého oblíbeného letního na podzimní (což ještě ujde, v zimě budu mít smůlu úplně), ale v té kose se mi nikde procházet nechce a u řeky už vůbec ne. Prostě rychle nakoupím pár věcí a spěchám domů.
Komu se ošklivý podzim nelíbí, tak jako mně, může si zkusit trošku vzpomenout na léto s tímhle receptem. Ryba pečená v balíčku z pečícího papíru zůstane šťavnatá, chutě bylinek a dalších ingrediencí se krásně prolnou a po rozbalení vás omámí nádherná vůně (ale pozor na horkou páru).


Ingredience:
pražma (nebo jiná bělomasá ryba)
citrón
bazalka
sůl, pepř
olivový olej
(bílé víno)
pečící papír

Postup:
Vykuchanou rybu omyjeme, osušíme a zevnitř i zvenku osolíme a opepříme. Do břišní dutiny vložíme bazalku a několik plátků citrónu, další bazalku a citrón dáme navrch a přivážeme provázkem. Z pečicího papíru si vystřihneme obdélník, položíme na něj rybu, lehce ji pokapeme olivovým olejem a vínem (nemusí být) a zabalíme do úhledného balíčku. Ten buď převážeme provázkem, aby nám z něj neuniklo nic dobrého nebo alespoň pořádně zahneme rohy. Pečeme v troubě předehřáté na 180°C asi půl hodiny - záleží na velikosti ryby. Moje byla jen pro jednu osobu a tak ji stačilo necelých pětadvacet minut.

neděle 2. října 2011

Apetit piknik


Tak a je to za mnou! Konečně jsem se po čtrnácti dnech pořádně vyspala, nebudila se zpocená hrůzou a nevstávala o několik hodin dřív s žaludkem staženým strachy. Můžu říct, že mi to stálo za to? Spousta práce a stresu. Myslím, že můžu. Já, introvertní holka, co si moc nevěří, jsem se vydala s kůží (ehm, sladkostma) na trh a k mému obrovskému překvapení jsem prodala všechno. Zřejmě pro spoustu lidí bohužel, protože mi cheesecakes i macarons vydržely pouze dvě hodiny. 
Když to tedy dopadlo tak, že v 11:50 jsme měli prodaný poslední kousek dortu, popadli jsme s drahým piknikovou deku, lahev cidru z Cidrerie (naprosto dokonalý) a krabičku macarons, kterou jsem dostala od Zuzany (díky moc - byly skvělé) a šli jsme si užívat piknik. Počasí bylo víc než dobré, cidre byl krásně vychlazený, hudba příjemná - prostě povedená akce.
Chtěla bych hrozně moc poděkovat všem, kteří přišli (a samozřejmě doufám, že vám chutnalo) a taky bych se chtěla omluvit těm, kteří přišli a už na ně nic nezbylo. Je mi to moc líto, ale opravdu jsem ani ve snu nečekala takový zájem. Vlastně jsem spíš přemýšlela, co s tím vším udělám a kdo to sní. A nakonec - jedna pekařka, co má jen dvě ruce, jednu troubu a jednu lednici, toho stejně víc napéct nestihla.
Děkuji svým přátelům za podporu morální i jinou, tátovi za odvoz tam, Petrovi za odvoz zpět, Apetitu za možnost vyzkoušet si takovou akci, Pavle, Daně a Jitce za zapůjčení všech možných věcí a samozřejmě drahému - za všechno.

A ještě pár fotek, pro ty, kteří nemohli přijít nebo přišli pozdě. 





Skoro vyprodáno (foto: Vojtěch Pauch)