sobota 29. prosince 2012

Panettone - Výzva The Daring Bakers'

Začátkem prosince stěhování, život v krabicích a nová trouba. Ehm... Nová není to pravé slovo, protože je vlastně hrozně stará, plynová, bez termostatu a bez stupnice. Pečete buď "na málo" nebo "na hodně" a pak už prostě doufáte. Třeba v to, že zvládnete prosincovou výzvu Odvážných pekařů a nebudete muset vyhodit svojí čtyřdenní práci do koše. A tak raději trénujete; chleba, kuře, další chleba, cupcakes. Trošku to připaluje odspoda, ale pracujete s tím, co máte. Jste přeci Odvážný pekaři, ne?
Prosincovou výzvu pro nás připravila Marcellina z blogu Marcellina in Cucina a vyzvala nás, abychom se pokusili upéct tradiční italskou vánoční specialitu - Panettone. Tentokrát jsem se rozhodla být odvážná dvojnásobně a zkusit nejen panettone, ale rovnou panettone z kvásku, tak jak ho dělala loni Maškrtnica. Pokud byste se na to chtěli vrhnout, připravte se na nejméně čtyřdenní akci (v případě, že chováte v lednici kvásek, když ne, domluvte si rande s nějakým kváskovým dobrovolníkem z pečempecen.cz).
Začala jsem tedy se svým hladovým žitným kvasem z lednice, konkrétně s dvaceti gramy. Prosímvás, nebojte se toho, není to taková hrůza, jak to vypadá.

Ingredience vystačí na 3 panettone nebo na 15 panettoncini (neboli mini-panettone)

20g žitného kvasu
40g celozrnné žitné mouky
20g vlažné vody
Smícháme ingredience a necháme 12 hodin v pokojové teplotě. Přidáme:
40g pšeničné hladké mouky
20g vlažné vody
Opět necháme 12 hodin v pokojové teplotě, teď už se kvas probudil k životu a bublá.
Následně potřebujeme kyselý žitný kvas přeměnit na sladký pšeničný. Vezmeme tedy:
20h rozjetého kvasu
20g hladké pšeničné mouky
10g vlažné vody
smícháme a necháme fermentovat 4 hodiny při teplotě 30°C. Vyhodíme vše, kromě 20g kvasu a přidáme:
20g pšeničné hladké mouky
10g vlažné vody
Opět necháme fermentovat 4 hodiny při 30°C. Vyhodíme vše kromě 40g kvasu a přidáme:
40g pšeničné hladké mouky
20g vlažné vody a zase necháme fermentovat 4 hodiny. Pokud nedřepíme celou tu dobu doma jako pecky a chceme odejít, vezmeme kvásek ve vhodné nádobě s sebou a do kabelky mu přidáme lahev horké vody (když je venku zrovna zima jak v morně).
Můžeme přistoupit k výrobě prvního těsta:
346g pšeničné hladké mouky
190g vlažné vody
1g instantního droždí (dala jsem maličký kousek obyčejného)
83g cukru krupice
55g žloutků (3-4ks)
lžíce medu
83g změklého másla
86g kvásku
Všechny ingredience promícháme, až se začnou spojovat; nejde nám o luxusní kompaktní těsto, prostě jen aby to tak nějak drželo pohromadě. Těsto dáme od velké mísy lehce vymazané olejem a necháme pod utěrkou kynout 12 hodin v pokojové teplotě.
Můžeme se pustit do druhého těsta a už se tak trochu těšíme na výsledek. Budeme potřebovat:
82g pšeničné hladké mouky
5g soli
114g vlažné vody (je možné, že nevyužijeme všechnu)
82g cukru krupice
25g žloutků (asi tak 2ks)
126g změklého másla
19g medu
126g rozinek
170g kandované citrusové kůry
celé první těsto
semínka z jednoho vanilkového lusku (místo něj jsem část cukru nahradila domácím vanilkovým cukrem, samozřejmě jde dát i vanilkový extrakt - asi tak 2 lžičky)
Teď přijde lehce otravná část promíchávání ingrediencí a já nevím, jak moc je důležité ten postup dodržet přesně, ale dělala jsem to takhle:
Do mísy robotu prosejeme mouku se solí, přidáme žloutky, vanilku, první těsto a asi čtvrtinu vody. Hnětacím hákem necháme míchat na nízkou rychlost, až se těsto spojí, trvá to asi 3 minuty. Zvýšíme otáčky na střední stupeň a necháme hníst minutu až dvě. Poté za stálého míchání postupně v pěti nebo šesti dávkách přisypáváme cukr, mezi jednotlivými dávkami vždy minutu až dvě počkáme. Necháme těsto dále hníst, až se začne odlepovat od stěn.
Snížíme otáčky na nízký stupeň a přidáme máslo. Minutu mícháme, poté zvýšíme otáčky na střední a necháme máslo úplně zapracovat. Otáčky opět snížíme a přidáme med a případně další vodu, až máme vláčné těsto (přidala jsem opravdu už jen velmi málo). Přisypeme rozinky a kandovanou kůru a mícháme na nízké otáčky tak dlouho, až se rovnoměrně rozmíchají do celého těsta.
Širší misku lehce vymažeme olejem a přesuneme do ní těsto. Necháme hodinu kynout pod utěrkou v pokojové teplotě, po půlhodině těsto přeložíme.
Vykynuté těsto vyklopíme na plochu pomazanou máslem a rozdělíme na 3, resp. 15 dílů. Z každého vytvarujeme bochánek (pokud těsto příliš lepí, pomažeme si máslem i ruce) a necháme 20 minut ležet.
Mezitím si připravíme formy - malé propícháme špejlemi, velké něčím solidnějším, obrázkový návod najdete u receptu, ze kterého vycházela Maškrtnica i já.
Bochánky přemístíme do forem a necháme kynout v pokojové teplotě 12 hodin (nebo 4-6 při 27°C), až těsto vykyne asi 2 cm pod okraj forem (u mini-panettone jsem je nechala nakynout skoro až po okraj).
Troubu předehřejeme na 180°C, mřížku dáme do spodní třetiny (já jsem ji nechala uprostřed, protože trouba odspoda peče jako divoká). Každé panettone nastřihneme navrchu nůžkami do kříže a doprostřed dáme kousek másla (na to jsem nějak zapomněla). Já povrch posypala plátky mandlí. Pečeme asi 35 - 40 minut (mini-panettone stačilo 20 minut). Pokud panettone hnědne příliš rychle, ztlumíme teplotu na 160°C a formy zakryjeme alobalem.
Panettone necháme chladnout ve visu - sušák na prádlo je optimální.

pondělí 24. prosince 2012

Veselé Vánoce


Přeji vám všem příjemné prožití Vánoc v kruhu těch, které máte rádi a hodně štěstí, zdraví, lásky a kuchařské inspirace do nového roku.

úterý 18. prosince 2012

Svatební dort roku



Nejsem si úplně jistá, jak k tomu došlo, ale jsem členem poroty v soutěži o Svatební dort roku. Trošku se bojím, ale doufám, že to bude zábava. Jestli tedy umíte vytvořit krásný a chutný dort, pojďte do toho - první cena je více než lákavá.

PŘIPRAVTE SE na soutěž Svatební dort roku 2013 a vyhrajte plně hrazený kurz v Italském institutu pro vyšší gastronomii a cukrářské umění.
SOUTĚŽIT MŮŽE KAŽDÝ. Oficiálně startujeme na svatebním veletrhu Svatební dny v hotelu Clarion 12. ledna 2013.
Ceny jsou připraveny rovněž pro druhé a třetí místo a vyhlásíme i Cenu sympatie. O postupu do finále rozhoduje veřejné hlasováním na www.svatebnidortroku.cz, a to na základě vámi zaslaných fotografií.
6 dortů s nejvyšším počtem hlasů se utká v Praze 2. března 2013 v rámci mezinárodního veletrhu World of Beauty&Spa, kde odborná porota vybere vítězný dort roku.
Vaše přihlášky zasílejte na prihlaska@svatebnidortroku.cz od 12. ledna. do 10. února 2013. Přihlášky, pravidla a podmínky soutěže naleznete na www.svatebnidortroku.cz.

úterý 11. prosince 2012

Macarons s kaštanovým krémem


Včera vyšel v magazínu Ona Dnes můj recept na macarons. Bohužel jsem nevěděla, které pondělí přesně vyjde a tak jsem nemohla nikoho nalákat předem. Kdo tedy má včerejší MF DNES, najde recept tam, kdo nemá, najde ho tady.

Na 40 makronek budete potřebovat:

na skořápky:
138g mandlové mouky nebo velmi jemně mletých mandlí
125g cukru moučka
105g bílků
105g cukru krupice
1 lžička holandského kakaa

na náplň:
200g kaštanového pyré
200g změklého másla
velký panák tuzemáku

Postup:
Dva plechy vyložte pečícím papírem. Pod pečící papír můžete dát šablonu, na kterou předkreslíte kolečka o průměru asi 3 cm ve dvoucentimetrových rozestupech.
Mandlovou mouku s moučkovým cukrem promixujte ve foodprocessoru a prosejte přes jemné síto.
Do mísy elektrického mixéru dejte bílky a cukr krupici. Nejprve šlehejte na nízké otáčky, až se rozpustí cukr. Poté otáčky zvyšte na střední a šlehejte, až dosáhnete lesklé, ale stále ještě tekuté konzistence. Zvyšte otáčky téměř na maximum a šlehejte dál, až vznikne hodně pevný sníh. Celkem to trvá asi 9 minut. Přidejte kakao a na maximální otáčky šlehejte ještě minutku. Sníh je úplně pevný a vypadá vysušeně.
Přisypte do něj mandlovo-cukrovou směs a míchejte a obracejte gumovou stěrkou, dokud nedosáhnete tekuté konzistence - takové, kdy po vyndání stěrky z mísy, vytvořená špička pomalu klesá zpět, až po ní není ani stopy.
Hmotou naplňte cukrářský sáček s hladkou koncovkou (průměr 11mm) a na plech nastříkejte kolečka. Každým plechem důrazně uhoďte párkrát o stůl, abyste se zbavili vzduchových bublin.
Makronky nechte půl hodiny ležet, aby zaschly.
Troubu předehřejte na 150°C a makronky pečte 18-20 minut.
Po dopečení je ihned sundejte (i s pečícím papírem) z plechu, aby se zespodu ještě nedopékaly. Po vyhladnutí je odloupněte z papíru a naplňte krémem.
Ten připravte prostým promícháním pyré s máslem a tuzemákem.
Před podáváním nechte makronky alespoň přes noc odležet. 

neděle 2. prosince 2012

Uzený vepřový jazyk s křenovou omáčkou a houskovým knedlíkem

Když jsem byla loni na jaře na omáčkovém kurzu v Prakulu, bylo mi moc líto, že kvůli ofrňování účastníků dopoledního termínu, jsme ke křenové omáčce nedostali uzený jazyk, ale šunku. Slíbila jsem si, že křenovou omáčku doma zopakuji a ten jazyk si uvařím sama. Trvalo mi to sice více než rok a půl, ale je to tu.
Dřív jsem k jazyku měla samozřejmě odpor - fůůůj, bléééé, to fakt jíst nebudu, když už to někdo měl v puse, nedávejte mi to ani na talíř; prostě ukázkový pubertálně-hysterický výstup. Vlastně jsem měla dojem, že bych neměla s někým, kdo něco takového pozřel, ani mluvit. No a pak jsem studený jazyk s křenem ochutnala v Lokále a bylo jasno - úžasně měkké maso, které se téměř rozpadalo a jako jazyk to nevypadalo ani trochu.
Menší problém nastal jen ve chvíli, kdy jsem na oběd pozvala kamarádku, která si nebyla jistá, jestli v sobě najde odvahu jazyk sníst. Abyste chápali správně, tak ta kamarádka dřív téměř nejedla maso. V těhotenství měla najednou chutě na obrovské steaky, což jí chválím (koneckonců, nějakou radost člověk ze života mít člověk musí a když nesmí alkohol...), ale jazyk je prostě jazyk. Snažila jsem se jí tedy ušetřit pohledu na dva špičaté jazyky pokryté chuťovými pohárky a uvařila a naporcovala jsem je dřív, než dorazila. Přiznávám, že jsem s tím měla trochu problém. Jsem prostě srab, co rád maso, ale rozhodně nedokáže nějaké zvíře zabít a stahování kůže je zřejmě vrchol toho, co zvládnu. Výsledná chuť ale rozhodně stojí za to.

Uzený vepřový jazyk

Ingredience (na 2-3 porce):
2 uzené vepřové jazyky
2 bobkové listy
3 kuličky nového koření
5 kuliček pepře

Postup:
Jazyky vaříme ve vodě s kořením do měkka; mně to trvalo asi hodinu a půl. Uvařené jazyky rychle zchladíme studenou vodou a oloupeme kůži. Podáváme nakrájené na plátky s křenovou omáčkou a houskovým knedlíkem.

Křenová omáčka
Je vlastně stejná, jako koprovka, jen místo kopru prostě přidáme nastrouhaný křen.

Ingredience (na 2-3 porce):20g másla
20g hladké mouky
250-300ml hovězího vývaru
cukr, sůl, ocet
100ml smetany
křen

Postup:
Z másla a mouky připravíme světlou jíšku. Postupně, za stálého míchání (nejlépe metličkou), přidáváme vývar. Necháme asi 20 minut provařit, hlídáme a občas zamícháme. Ochutíme solí, cukrem a octem podle vlastních chutí. Omáčku zjemníme smetanou. Sundáme z ohně a přidáme nastrouhaný křen.

Houskový knedlík

Ingredience (na 2-3 porce):
250g hrubé mouky
sůl
1 malý žloutek
125-190ml vlažného mléka
1/6 kostky droždí
1/2 lžičky cukru
1 starší houska

Postup:
Z droždí, cukru a lžíce mléka připravíme kvásek a necháme ho na teplém místě vzejít. Ve velké míse smícháme mouku se solí, žloutek, 125ml mléka a vzešlý kvásek. Vypracujeme vláčné těsto (případně přilijeme další mléko) a necháme pod utěrkou hodinu kynout. Nakonec zapracujeme na kostičky nakrájenou housku a z těsta vytvoříme šišku.
Vaříme v osolené vodě 25 minut, v polovině vaření knedlík otočíme.

úterý 27. listopadu 2012

Twelve Days of Cookies - Výzva The Daring Bakers'


Na začátku listopadu nás Peta z blogu Peta Eats vyzvala, abychom upekli alespoň jeden ze dvanácti druhů vánočního cukroví, které nám vybrala. Druhým úkolem bylo upéct nějaké naše oblíbené cukroví. Myslím, že se o mně ví, že cukroví nepeču ráda a nemám tedy žádné oblíbené. Navíc, vánoční pečení v listopadu mi připadá jako unáhlenost; jak by to asi tak za měsíc chutnalo? Je možné, že v prosinci nevydržím s nervama a jeden, maximálně dva druhy ze sebe vyrazím, ale teď jsem ráda, že jsem se dokopala alespoň k čokoládovým sušenkám podle jednoho z Petiných receptů.

Ingredience:
(na 2 plechy, tedy asi 40 sušenek)
70g lískových ořechů
30g cukru krupice
85g hořké čokolády
110g hladké mouky
1 lžíce holandského kakaa
1 lžička prášku do pečiva
špetka soli
60g změklého másla
150g třtinového cukru
1 vejce
30ml mléka
1/2 lžičky vanilkového extraktu
100g cukru moučka

Postup:
Troubu předehřejeme na 180°C. Ořechy dáme na plech a necháme je v troubě zezlátnout - trvá to asi deset minut, během kterých hnědá slupka popraská a jde pak docela snadno oloupat. Ořechy dáme do kuchyňské utěrky a mezi drhnutím mezi dlaněmi zbavíme ořechy zbytků slupek. Dáme je spolu s cukrem krupice do foodprocesoru a rozmixijeme je najemno.
Čokoládu rozpustíme ve vodní lázni.
V míse promícháme mouku, kakao, prášek do pečiva a sůl.
V jiné míse vyšleháme elektrickým šlehaček (nebo metličkou) máslo s třtinovým cukrem do pěny. Vmícháme vejce, rozpuštěnou čokoládu, mléko a vanilkový extrakt. Vařečkou zapracujeme mouku a ořechy s cukrem. Mísu přikryjeme fólií a dáme chladit na 2 - 3 hodiny do lednice.
Troubu předehřejeme na 180°C a dva plechy vyložíme pečícím papírem.
Do misky prosejeme moučkový cukr.
Polovinu těsta vyndáme z lednice, děláme z něj kuličky o průměru asi 2,5 cm. Důkladně, dva až třikrát je obalujeme v moučkovém cukru, aby se na nich vytvořila silná cukrová vrstva. Klademe je na připravený plech v dostatečných rozestupech - kuličky se roztečou do stran. Pečeme je asi 15 minut. Necháme vychladnout na mřížce.
Zatím uděláme kuličky i z druhé poloviny těsta. Pracujeme rychle, aby se nám těsto neroztékalo.

Děkuji Petě za výzvu, její sladkosti vypadaly moc zajímavě. Vlastně mi bylo skoro líto, že na to cukroví nejsem.

Bůček podle Hestona Blumenthala

Odvážná "akce bůček" pokračuje. Proč se někdo, kdo se doslova otřásá už jenom při představě pozření tučného nebo pružného masa, pustí do dvanáctihodinového nakládání a osmnáctihodinového pečení toho nejtučnějšího kusu prasete? Protože ten někdo není pravděpodobně úplně normální. Taky je ten někdo dost roztržitý a nečte recepty před tím, než si usmyslí, že je zrealizuje. A pak to dopadne tak, že ten někdo musí odejít z večírku v nejlepším, protože je třeba naložit maso. Taky ten někdo vstává o víkendu za tmy a snaží se vydržet vzhůru do jedné a ráno vstává znovu za tmy. A v poledne, když přijdou hosté, tak by si ten někdo nejradši lehnul a spal. Ten někdo, jak asi tušíte, jsem já.

Nejsem si úplně jistá, že se najde ještě nějaký jiný "někdo", komu se bude chtít absolvovat tuhle více než třicetihodinovou anabázi. Ale protože jsem slíbila, že upeču bůček a protože se očekává, že sem recept na něj dám, tak tady je. Pokud se do toho pustíte, zkuste si to spočítat lépe než já, ať k bůčku nevstáváte jako k uřvanýmu miminu.

Ingredience:
(V kuchařce je pro čtyři osoby počítáno s 500-750g bůčku, já měla 1800g s kostí a najedlo se nás šest. Recept uvádím v původním znění)

Maso
500-750g bůčku i s kůží (kůži si nechte od řezníka odříznout, ať se s tím pak doma netrápíte)

Nálev
1 hvězdička badyánu
15g koriandrových semínek
6 hřebíčků
6 kuliček nového koření
3 kuličky jalovce
kůra z jednoho pomeranče
kůra z jednoho citrónu
1 větvička rozmarýnu
1 větvička tymiánu
3 bobkové listy
2 stroužky česneku, oloupané a nahrubo nasekané
250g soli

Na dušení masa
1 mrkev, oloupaná a nakrájená na kolečka
1 cibule, oloupaná a nakrájená na kolečka
1 pórek - jen bílá část - nakrájený na kolečka
1kg tmavého kuřecího vývaru
sůl, pepř
olej z hroznových jader


Postup
Předehřejeme troubu na 180°C.
Asi 10 minut opékáme koření, které přijde do nálevu, potom ho rozemeleme v mlýnku na koření, ve foodprocessoru nebo v hmoždíři. Spolu s citrusovou kůrou, bylinkami a česnekem ho dáme do látkového balíčku, který pevně zavážeme (použila jsem kus pleny, co používám na cezení vývaru).
V hrnci smícháme 1kg vody se solí a přidáme balíček s kořením. Necháme přejít varem a když se všechna sůl rozpustí, sundáme z plotny a necháme úplně vychladnout. Vyndáme koření a vyhodíme ho. Do studeného nálevu dáme bůček (bez kůže, tu skladujeme v lednici, zabalenou do fólie) a necháme ho marinovat 12 hodin v lednici.
Po dvanácti hodinách bůček vyjmeme z nálevu a dáme ho do čisté studené vody na 1 hodinu. Každých 15 minut vodu vyměníme.
Troubu předehřejeme na 70°C.
Bůček dáme do velkého kastrolu s pokličkou; musí být vhodný do trouby. Přidáme zeleninu a vývar. Na středním ohni přivedeme k varu, zakryjeme pokličkou a dáme na 18 hodin do trouby.
Po třinácti hodinách přidáme do trouby i kůži, nejlépe v nějakém malém pekáčku.
Po osmnácti hodinách vyndáme hrnec s bůčkem i kůži. Zvýšíme teplotu v troubě na 240°C a dáme zpátky pekáček s kůží. Necháme péct asi 10 - 15 minut, až se kůže zkroutí a nafoukne. Nedotýkáme se horké kůže (ano, mám několik pěkných půchýřů na prstech a je to opravdu moc praktické).
Bůček necháme zcela vychladnout v tekutině, ve které se pekl. Poté ho vyndáme a dáme stranou. Tekutinu přecedíme do kastrolu a zeleninu vyhodíme.
Asi 200g ze scezeného vývaru dáme stranou. Zbytek necháme na prudkém ohni zredukovat na 2/3. Dochutíme pepřem a případně dosolíme.
Před podáváním ohřejeme uchovaných 200g vývaru a na mírném ohni v něm necháme asi 20 minut prohřát bůček. Ohříváme ho kůží navrch tak, aby kůže zůstala suchá.
Zatím na pánvi rozehřejeme trochu oleje a když je bůček dost ohřátý, vyndáme ho z vývaru, osušíme kuchyňskou utěrkou a kůží dospod ho zprudka opečeme dozlatova.
Zbytek vývaru z ohřívání bůčku smícháme se zredukovanou částí.
Bůček podáváme nakrájený na plátky, spolu se šťouchaným bramborem (my měli skvělé Pommes Boulangere, taktéž dle Hestona), omáčkou a kouskem vypečené kůže.

"pork cracklings" - vypečená vepřová kůže
Děkuji svému dvoutisícímu fanouškovi, že mě vyzval k upečení něčeho, co normálně opravdu nepeču. Překvapivě mi to fakt chutnalo a snědla jsem i tu tlustou část, která nebyla ani trochu pružná a děsná, což jsem vážně nečekala. Děkuji všem svým hostům, že se odvážně vydali až do Modřan, i když se možná báli, že nedostanou k obědu nic kloudného. Děkuji Kláře, že donesla přílohu, protože kdybych měla dělat ještě tu, tak se jdu picnout. Děkuji Lucii za fotku a za to, že donesla víno - kterému já rozumím jako koza petrželi - a nemuseli jsme tak pít moje vína z Lidlu. Děkuji Pavli a Martinovi, že donesli Kocoura a Zlatou Raketu, což bylo k bůčku bezva. Děkuji Honzovi, že mě poňouknul k nákupu dezertu od jedné slavné pekařky a měli jsme tak pěkné téma k obědu. Děkuji Emilce, že neudělala v bytě ani jednu loužičku a neokousala žádný nábytek ani osoby.
 
Budu ještě někdy vařit něco, co trvá více než 30 hodin? Neřekla bych.

pátek 23. listopadu 2012

Tmavý kuřecí vývar podle Hestona Blumenthala


Připravte se na odvážnou akci, kterou podstupuji na přání svého dvoutisícího fanouška. Když jsem se ptala, co bych podle něj měla upéct, vybral mi bůček. Mně? Vždyť já neumím nijak zvlášť vařit a bůček je jedno z mála jídel, které opravdu nemám ráda. Když jsem říkala "upéct", měla jsem na mysli něco jako dort. Jenže, co mám dělat - jednou jsem to slíbila a tak tedy - jdu na to. Vybrala jsem recept na 18 hodin pečený bůček podle Hestona Blumenthala a na neděli mám pozvaných pět statečných. Přípravu je třeba začít včas - vývarem.

Ingredience na 2kg vývaru:
2,5kg kuřecích křídel
olej z hroznových jader (řekla bych, že i obyčejný slunečnicový bude v pohodě)
150g cibule, oloupané a nakrájené na tenké plátky (jsou to asi 2 cibule)
75g mrkve, oškrábané a nakrájené na tenká kolečka (je to tak jedna větší mrkev)
100g žampiónů, nakrájených na plátky
2 stroužky česneku, oloupané a rozpláclé

Postup:
Troubu předehřejeme na 200°C.
Kuřecí křídla potřeme olejem a dáme je na hodinu péct. Během pečení je dvakrát otočíme, aby se opekla ze všech stran. Opečená křídla dáme stranou a z pekáče vylijeme vypečený tuk. Pak na pekáč nalijeme trochu vody a seškrábeme všechny "připečeniny" a dáme je ke křídům.
Ve velkém hrnci - Heston říká v papiňáku, ale ten já nemám (kdo četl Betty McDonald, ten ví proč) - na trošce oleje restujeme cibuli dozlatova. Hodně mícháme, aby se nepřichytávala. Podle receptu se má restovat na prudkém ohni 45 minut, ale to by nedopadlo dobře, takže doporučuji spíš střední až mírný oheň. Přidáme mrkev a necháme ji trošku změknout. Nakonec do hrnce dáme i houby a česnek a restujeme, až houby změknou.
Do hrnce dáme opečená křídla (i s "připečeninami") a zalijeme dvěma litry studené vody. Přivedeme k mírnému varu a sesbíráme pěnu, která se utvořila na povrchu.
V případě, že vaříme v papiňáku, tak přiklopíme víkem a vaříme pod nejvyšším tlakem na mírném ohni dvě hodiny. Pokud papiňák nemáme, necháme vývar táhnout 4-6 hodin. Já jsem musela postupně dolít asi 2 dcl vody, abych skončila se 2kg vývaru.
Vývar necháme zchladnout a přes jemné plátno ho přecedíme a dáme vychladit. Než vývar použijeme, sundáme z něj vrstvu tuku. Polovinu ho budeme potřebovat na zmíněný bůček, druhou si můžeme zmrazit.

A abychom se všichni měli na co těšit, ráda bych řekla, že v lednici mám téměř dvoukilový bůček ze šťastného přeštického prasátka.

Pokračování příště...

sobota 17. listopadu 2012

Svatomartinské rohlíčky


Sejít se u hezky prostřeného stolu, vytáhnout parádní nádobí, navařit spousty dobrot. Posílat si plné mísy kolem stolu; každý si nandavá, co má rád - babička chce "biskupa", táta křídlo a nutně musí nad plným talířem složit mámě poklonu v odjakživa nezměněné podobě ("mé srdce vzlétá jako sokol!"), Zuza se snaží, aby měla co nejvíc masa a nejmíň přílohy, máma vypadá unaveně, ale šťastně a na poslední chvíli odbíhá do kuchyně pro talířek na kosti nebo si odložit zástěru. Myslela jsem, že to nesnáším. Jak se já a táta vždycky trochu pohádáme. Jak chce babička po jedné skleničce červeného zpívat.  Jak se pořád všichni překřikujeme, až máma začne koulet očima a říkat, že je to u nás "jak v židovský škole". Myslela jsem, že bych radši nějakou tichou a nudnou rodinu, za kterou bych se nemusela stydět, když někoho přivedu na oběd. A víte co? Byla jsem pitomá. Tyhle společné obědy nebo večeře jsou to nejlepší, co člověk může chtít. Škoda, že k tomu dospěje, až když je to skoro pryč.
Na letošní svatomartinskou husu jsem byla, spolu s dalšími šťastnými, pozvaná ke Kačce Žvýkačce. My holky jsme se sešly už dopoledne. Já měla za úkol donést zelí, Pavli přinesla skvělé svatomartinské pivo od Matušky, společně jsme pak hňácaly houskové a perníkové knedlíky, udily slaninu, popíjely pivo a všechno to fotily. Na oběd dorazili další strávníci a měli jsme se moc dobře. Sice se nikdo nepřekřikoval ani nezpíval, ale co už. Husa byla měkká, až se rozpadala, knedlíky nadýchané, zelí sladkokyselé a nálada přejedeně-melancholická. Co víc si přát?

Recept jsem našla u Terezky, která ho převzala od Anuše Kejřové.

Ingredience na 32 rohlíčků:
30g čerstvého droždí
1 lžička cukru krupice
250ml vlažného mléka
150g změklého másla
60g cukru krupice
2 žloutky
kůra z jednoho citronu
500g hladké mouky (já jsem ze zoufalství dala 150g hladké, 150g pšeničné celozrnné hladké a 200g žitné celozrnné hladké a nečekaně se to podařilo)
špetka soli
---
hustá povidla
---
1 vejce

Postup:
Z droždí, lžičky cukru a trochy vlažného mléka uděláme kvásek a necháme ho na teplém místě vzejít. Zatím vyšleháme máslo s cukrem do světlé pěny. Vmícháme žloutky a citrónovou kůru. Přidáme mouku prosátou se solí, zbytek mléka a vzešlý kvásek. Vypracujeme těsto a necháme ho asi hodinu kynout pod utěrkou, až zdvojnásobí svůj objem.
Vykynuté těsto rozdělíme na osm dílů, každý vyválíme na placku, kterou nakrájíme na čtyři stejné, rovnoramenné trojúhelníky. Na jejich základnu dáme povidla, zahneme rohy, zabalíme a zahneme do tvaru rohlíčků. U Terezky najdete pěkné polopatické fotky, jak na to.
Rohlíčky necháme ještě asi čtvrt hodiny kynout na plechu vyloženém pečícím papírem, potřeme je rozšlehaným vajíčkem a poté je pečeme na 180°C asi 15 minut dozlatova.
Před podáváním je posypeme moučkovým cukrem.

sobota 10. listopadu 2012

Květákový krém s houbami


Nikdy mě nenapadlo, že by květák byl nějak extra konfliktní zelenina. Kopr, houby, vnitřnosti; to chápu a nijak zvlášť mě nepřekvapuje, že se nad tím každý druhý ofrňuje. Jenže květák? Co vám, lidi, ten chudák udělal?! Na žádné květákové zlo ze školní jídelny si nevzpomínám. Doma jsme si na něm pochutnávali často. Polévka, mozeček, placičky, smažený. Mňam. A květákový krém? Hned jak jsem tu fotku na titulce zářijového Albert magazínu viděla, bylo jasno. Koukala jsem jako blázen, když na mě přátelé házeli "květák?-to-nejim" obličeje. Jo a samozřejmě ti, kteří náhodou květák jedí, tak ti nesnášejí houby. Nerada to říkám, ale v tomhle případě platí - už téměř klasické - když nejíte houby, tak tam dáte slaninu.

Nakonec jsem se původním receptem jen inspirovala a krém dělala tak nějak od oka.

Ingredience na 4-5 porcí:
střední květák
malá cibule
střední brambora
lžíce másla
lžíce olivového oleje
asi 0,5l kuřecího vývaru (nebo zeleninového)
asi 250ml smetany na vaření
sůl, pepř, muškátový oříšek
4-5 hrstí hub - lišky, hříbky nebo v nouzi 2 hrsti sušených lesních hub, co vám nasbírali hodní rodiče
lžíce másla
nebo
4-5 plátků dokřupava opečené anglické slaniny
nebo
4-5 lžic strouhaného parmezánu

Postup:
Květák rozebereme na růžičky a nasekám na kousky. Na jemno nakrájenou cibuli necháme zesklovatět na másle a oleji. Přidáme květák a kostičky brambory a chvilku restujeme. Zalijeme vývarem a na mírném ohni vaříme doměkka. Přilijeme většinu smetany a polévku rozmixujeme tyčovým mixérem nebo v blenderu dohladka. Vrátíme zpět na plotnu, dochutíme solí, pepřem a muškátovým oříškem a případně doředíme zbylou smetanou.
Houby očistíme a opečeme je na másle. Osolíme a opepříme a dáme do každého talíře bohatou porci. V případě, že jste houboví zoufalci jako já, namočíte sušené houby předem do horké vody a před opékáním je slijete.
Předpokládám, že co se slaninou a parmezánem, víte sami.

úterý 30. října 2012

Mille feuille - Výzva The Daring Bakers'


Na začátku října nás Suz z blogu Serenely Full vyzvala, abychom vyrobili listové těsto a z něj potom připravili mille feuille. Domácí listové těsto jsem dělala už několikrát, ale každé nakoupnutí k další várce potřebuje moje líné já jako sůl. Dokonce mě to nakoplo tak, že jsem začala rovnou s kilem másla. Polovinu mám v mrazáku na horší časy, z druhé jsem udělala dvacet porcí mille feuille. Bylo asi tak miliónkrát lepší než to minulé, čemuž se nijak nedivím. Přeci jenom, kupované těsto, kde je místo voňavého a děsně dobrého másla, jen pitomý margarín, nemůže konkurovat něčemu, co obsahuje 50% másla a navrch dvanáct obrovských domácích vajec. Někomu se to zdálo málo a dokázal sníst tři porce, já jsem po jedné málem zemřela na předávkování.

Listové těsto / Pâte feuilletée

Ingredience:
250g hladké mouky
50g másla, vychlazeného a nakrájeného na kostičky
1 lžička soli
150ml studené vody
---
200g změklého másla
30g hladké mouky

Postup:
Nejdříve si připravíme tzv. vodánek. Do mísy dáme 250g mouky, sůl a 50g másla. Pomocí prstů vytvoříme drobenku. Přidáme vodu a vidličkou zpracováváme těsto, až začne trochu držet pohromadě a odlepovat se od stěn misky. Vyklopíme ho na pomoučněnou plochu a zpracujeme rukama - zapracuje všechny odpadávající drobečky. Pokud je těsto suché, přidáme trošku vody a hněteme asi tři minuty, až je těsto hladké a vláčné. Zabalíme ho do fólie a dáme alespoň na 30 minut do lednice.
Dalším krokem je příprava máslového těsta. 200g másla smícháme se 30g mouky a vzniklou pastu dáme mezi dva čtverce potravinové fólie o velikosti 12x12cm a rozetřeme do stran. Necháme chladit, až je máslový plát pevný, ale stále trošku tvárný. Mělo by to být asi 15 minut.
Teď dáme obě těsta dohromady. Na pomoučněné ploše rozválíme vodánek na čtverec o hraně 15cm. Máslový čtverec dáme doprostřed rozváleného vodánku, tak, aby se špičky dotýkaly prostředků stran vodánku (viz fotky u receptu od Suz). Rohy vodánku přehneme přes máslo, jako bychom skládali obálku. Spoje zlehka přitlačíme prsty, aby nám vznikl úhledný čtverec těsta, ze kterého nekouká máslo. Pracujeme rychle, aby se nám to neroztékalo.
Na pomoučněné ploše rozválíme těsto na zhruba 5mm silný obdélník. Přeložíme ho na třetiny, oprašujeme přebytečnou mouku. Otočíme o 90° a rozválíme opět na obdélník. Přeložíme na třetiny, zabalíme do fólie a necháme alespoň 30 minut chladit.
Rozvalování a překládání opakujeme ještě alespoň 2x, vždy dáme těsto vychladit.
Zabalené ve fólii vydrží pár dní v lednici, nebo delší dobu v mrazáku.

Žloutkový neboli cukrářský krém / Crème Pâtissière

Ingredience:
450ml mléka
35g kukuřičného škrobu
100-150g cukru krupice (původní recept udává 200gm já dala 150g a bylo to až moc)
1 velký vanilkový lusk (musím vřele doporučit vanilkove-lusky.cz, jsou fakt macaté a čerstvé)
4 velké žloutky (2 bílky si necháme na polevu)
2 velká vejce
60g másla

Postup:
Ve velké míse promícháme čtvrtinu mléka se škrobem. Zbylé mléko dáme do kastrolu spolu s cukrem a dužinou vyškrabanou z vanilkového lusku. Můžeme přihodit i samotný lusk, později ho vyndáme. Mléko přivedeme k varu a sundáme z plotny.
Do mísy ke mléku se škrobem přidáme žloutky a vejce a pořádně prošleháme. Pomalu, za stáleho mícháme - nejlépe metličkou - přiléváme asi třetinu horkého mléka. Mícháme opravdu poctivě, aby se nám vejce nesrazila.
Zbylé mléko vrátíme na plotnu a za stálého mícháení pomalu přiléváme vaječnou směs. Na středním ohni mícháme směs tak dlouho, až zhoustne. Rozhodně nepřestáváme energicky míchat a máme trpělivost - je to pořád nic nic a pak najednou hotovo. Potřebujeme dosáhnout konzistence jako u pudinku.
Krém sundáme z ohně a zašleháme do něj máslo. Přelijeme ho do mísy, povrch zakryjeme fólií, aby se neudělal škraloup a necháme vychladnout. Přesuneme do lednice, kde kréme přes noc ještě zhoustne a zpevní.

Mille feuille
(na 10 porcí)

Ingredience:
1 dávka listového těsta
1 dávka žloutkého krému
---
150-175g cukru moučka
1 lžička citrónové šťávy
1 bílek
30g hořké čokolády

Postup:
Troubu předehřejeme na 200°C. Připravíme si dva plechy a dva obdélníky pečícího papíru.
Na jednom pečícím papíru rozválíme těsto na tenký obdélník, mělo by to vyjít asi tak na velikost plechu. Přendáme placku na plech a povrch hustě propícháme vidličkou. Navrch položíme druhý kus pečícího papíru a zatížíme druhým plechem. To proto, aby se nám těsto příliš nenafouklo. Pokud je plech příliš lehký a těsto se nám v troubě zvedá, zatížíme ještě něčím dalším. Nebojíme se, těsto nalístkuje i přes zátěž.
Těsto pečeme 20 minut, pak sundáme vrchní plech a papír a dopečeme dozlatova. Trvá to už jen pár minut, tak to radši hlídáme.
Hotovou placku opatrně přesuneme na mřížku a necháme vyhladnout. Poté ji ostrým nožem rozkrájíme na tři stejné obdélníky - dáme je na sebe a seřízneme, aby byly opravdu úplně totožné.
Na servírovací tác dáme jeden plát těsta a pomažeme ho polovinou krému. Přiklopíme druhou plackou, lehce ji přitlačíme a namažeme druhou polovinou krému. Dáme chladit.
Třetí placku si položíme na velký tác a připravíme si polevu.
Čokoládu rozpustíme na vodní lázni nebo opatrně v mikrovlnce. Přelijeme ji do cukrářského nebo jiného sáčku a dáme stranou.
Bílek šleháme s citrónovou šťávou do pěny, pak přidáme cukr a šleháme do zhoustnutí. Pokud je poleva stále řídká, přidáme více cukru. Polevu nalijeme na připravený plát těsta a rychle ji rozetřeme do rovnoměrné vrstvy.
Ze sáčku odsřihneme opravdu malý konec a rozpuštěnou čokoládou na povrch bílkové polevy nakreslíme vodorovné čáry. Seříznutou špejlí uděláme napříč další čáry - jednou tam, podruhé zpátky - až nám vznikne charakteristický vzor. Pracujeme opravdu rychle, jinak poleva začne tuhnout a vzor nebude pěkný. Nazdobený plát opatrně přesuneme do lednice, až poleva ztuhne. Potom z okrajů odstraníme přebytečnou polevu a nakrájíme na 10 kousků. Ty nandáme navrch mille feuille, jeden vedle druhého. Je to proto, aby se nám hotový dezert lépe krájel. Necháme v lednici uležet do druhého dne.

za fotku mnohokrát děkuji Kateřině Kamarádové

Moc děkuji Suz za skvělou výzvu, bylo to nejlepší mille feuille, které jsem kdy jedla.

čtvrtek 25. října 2012

Jablečný koláč s karamelem


Jablka. Jsou krásná, šťavnatá a letos se jich urodilo možná až příliš. Škoda, že se přiroda nepochlapila loni, když jsme u pana Cuketky na zahradě dělali cider, to by bylo teprve štěstí! Já sice žádnou jabloň nevlastním, ale lidé v mém okolí zjevně ano a tak denně musím odmítat další a další kila jablek. Nemám je kde skladovat a je mi jich děsně líto. Každý den nějaká sním "jen tak", cpu se štrúdlem, co se do mě vejde a dokonce jsem vytáhla ze dna skříně odšťavňovač. Možná se za chvíli proměním v obrovské jablko, odkutálím se a někdo ze mě udělá calvados. Nebo jablko v županu.
Dřív, než se to stane, sním si poslední kousek skvělého jablečného koláče se slaným karamelem, který mi zbyl.

Recept je převzatý ze Smitten Kitchen a trošku upravený (více jablek, více štěstí).

Ingredience:
cca 300g listového těsta (použila jsem to, co je už rozválené na pečícím papíře, bylo ho 275g)
8 středně velkých jablek
2 lžíce cukru (dala jsem třtinový)
2 lžíce másla
---
4 lžíce cukru
1/2 lžičky maldonské soli nebo 1/4 lžičky soli obyčejné
1 lžíce másla
2 lžíce smetany (vynechala jsem, ale lepší by bylo, kdybych nebyla líná jít do obchodu)

Postup:
Těsto rozválíme na velmi tenký obdélník a přesuneme ho na pečící papír na plech.
Jablka oloupeme, přepůlíme a zbavíme jádřinců. Pokrájíme je na opravdu tenké plátky; nejlépe to jde na mandolíně, ale vystačíte si i s nožem.
Předehřejeme si troubu na 200°C.
Plátky jablek skládáme jeden přes druhý do jakési hranaté spirály (obrázky krok-za-krokem najdete u původního receptu).
Povrch koláče posypeme cukrem a poklademe na kostičky pokrájeným máslem.
Pečeme asi 30 minut, téměř dozlatova.
Chvilku před tím, než je koláč hotový, si připravíme karamel. V kastrolu rozpustíme cukr, necháme ho lehce zhnědnout a sundáme z plotny. Přidáme máslo a sůl a promícháme. Pokud jsme nedali smetanu, urychleně (pomocí silikonového štětce) pomažeme povrch koláče a vrátíme ho ještě na 5-10 minut do trouby. Pokud smetanu máme, vlijeme ji do karamelu, vrátíme kastrol na plotnu a povaříme, až nám vznikne hladký karamelový sirup. Tím pomažame koláč a dáme dopéct.

středa 17. října 2012

Dort zebra


Potahování dortů marcipánem mi pořád nahání hrůzu. Bude ten korpus držet nebo se sesune? Podaří se mi marcipán vyválet tak akorát, aby nikde nechyběl, ani moc nepřebýval? Nepopraská? Nazdobím ho tak, aby to vypadalo, jak má? Nerozpustí se marcipán dřív, než do dortu zakrojí oslavenec? Zkrátka, je to stres. Ale - a to musím zaklepat - zatím se mi daří.

Ingredience na 20cm dort:
6 vajec, žloutky a bílky zvlášť
180g cukru krupice
1 lžička vanilkového extraktu
170g hladké mouky
50g másla, rozpuštěného a lehce zchladlého
30g holandského kakaa
---
100g vysokoprocentní čokolády
50g smetany na vaření
---
250g změklého másla
250g krémového sýra (Philadelphia, Buko)
cukr moučka podle chuti
---
500g marcipánu
1 lžíce holandského kakaa
1 lžička libovolného sirupu

Postup:
Dvě otevírací dortové formy si vymažeme máslem a vysypeme moukou, dno můžeme vyložit pečícím papírem. Troubu předehřejeme na 170°C.
Z bílků s polovinou cukru ušleháme pevný sníh. Žloutky se zbylým cukrem a vanilkou vyšleháme do pěny. Obě hmoty zlehka promícháme a rozdělíme na polovinu.
Do jedné prosejeme 100g mouky a vlijeme polovinu másla, opatrně vmícháme.
Do druhé části prosejeme zbylou mouku s kakaem a máslo a také lehce promícháme.
Těsto přemístíme do připravených forem, uhladíme povrch a pečeme asi 30 minut. Korpusy necháme chvíli vychladnout ve formách, potom je vyndáme a necháme vychladnout na mřížce. Zabalíme je do potravinářské fólie a dáme do lednice, lépe se s nimi bude pracovat.
Čokoládu nalámeme do misky a zalijeme ji vroucí smetanou. Minutku počkáme a rozmícháme do hladka. Povrch ganache potáhneme potravinářskou fólií, aby neokorala a necháme vychladnout na pokojovou teplotu.
Máslo šleháme s cukrem asi 5 minut na vysoké otáčky, až zesvětlá. Vmícháme krémový sýr.
Každý vychlazený korpus dvakrát prokrojíme, vznikne nám tedy šest plátů piškotu. Na servírovací tác dáme pečící papír a na něj jeden světlý plát korpusu. Pomažeme ho tenkou vrstvou světlého krému, pokračujeme tmavým plátem a světlým krémem, dál světlým plátem a 1/2 čokoládové ganache (pokud je moc tuhá, necháme ji pár vteřin povolit v mikrovlnce, ale nepřeženeme to) a tmavým piškotem. Na něj zase světlý krém, světlý plát, světlý krém, tmavý plát a úplně navrch druhou polovinu ganache. Tu pečlivě uhladíme. Boky dortu pmažeme zbylým světlým krémem a uhladíme. Dort dáme důkladně vychladit.
Marcipán rozválíme na ploše posypané moučkovým cukrem.
Dort vyndáme z lednice a odstraníme z pod něj upatlaný pečící papír. Pečlive potáhneme dort, odkrojíme přebývající marcipán a uhladíme všechny nerovnosti.
Zbylý marcipán smícháme s kakaem - nejde to moc dobře, ale vytrváme a hněteme, však ono se to spojí - a rozválíme na tenkou placku. Ostrým nožem nebo kolečkem na krájení pizzy vykrájíme "zebří pruhy" a pomocí sirupu je lepíme na dort. Ze zbylého marcipánu můžeme uválet třeba kuličky a ozdobit jimi obvod dortu.

pondělí 8. října 2012

Duhový dort




Od chvíle, kdy jsem na fotku duhového dortu narazila na internetu, věděla jsem, že ho někdy musím vyzkoušet. U každé, více či méně povedené, verze, se psalo něco o tom, že to je perfektní dort pro dětské oslavy a že naše / vaše malé ratolesti budou po nakrojení dortu u vytržení. Možná jsem opožděná, ale já - ve svým třiceti letech - jsem byla po nakrojení dortu nadšená jako malá a měla jsem sto chutí tleskat rukama a říkat jůůůů a jéééé. A to jsem, narozdíl od ostatních, věděla, co nás uvnitř nenápadného bílého dortu čeká.

Ingredience na 20cm dort (já pekla jeden 12cm a dva malé hranaté):
6 vajec, žloutky a bílky zvlášť
160g cukru krupice
200g hladké mouky
2 lžičky citrónové kůry
modrá, zelená, žlutá a červená potravinářská barva (použila jsem gelové od Wiltonu)
moučkový cukr na posypání plátů piškotu
---
250g velmi změklého másla
250g krémového sýra (Philadelphia, Buko)
cukr moučka podle chuti (dala jsem 6 lžiček)
lžička vanilkového extraktu
---
marcipán na potažení (tuším, že 350g musí bohatě stačit, ale nevážila jsem)
---
a navíc - trošku větší dávka trpělivosti a spousta misek


Postup:
Žloutky šleháme s polovinou cukru, až zesvětlají a nabudou na objemu.
Bílky ušleháme se zbylým cukrem na tuhý sníh.
Troubu si předehřejeme na 200°C. Tři plechy vyložíme pečícím papírem.
A teď přijde poměrně absurdní část receptu - zvážíme sníh, vydělíme hmotnost šesti a odvážíme ho do šesti misek. To stejné provedeme se žloutky, které přidáme ke sněhu. Nemícháme.
Vezmeme jednu misku, přidáme modré+červené barvivo (ano, vznikne fialová) a zlehka promícháme. Přidáme 1/6 přesáté mouky (je to 33,3333333333 a tak dále gramů) a opravdu lehce vmícháme; nejlépe gumovou stěrkou. Hmotu rozetřeme na polovinu jednoho připraveného plechu a to do tvaru kruhu o něco většího, než je 20cm. Můžeme použít otevírací dortovou formu jako šablonu a předem si na rub pečícího papíru kruhy předkreslit. 
Vezmeme druhou misku a všechno provedeme úplně stejně, až na to, že vynecháme červenou barvu a získáme tak modré těsto, které rozetřeme vedle fialového kruhu a pečeme cca 6 minut.
Zatím si připravíme zelené a žluté těsto.
Jakmile jsou placky dopečené, ihned je překlopíme na čistý pečící papír posypaný moučkovým cukrem a sloupneme vrchní papír.
Dáme péct zelené a žluté kruhy a připravíme si oranžovou (červená + žlutá) a červenou hmotu. I ty samozřejmě upečeme.
Z upečených plátů vykrojíme 20cm kruhy a necháme je zcela vychladnout. Pokud nebudeme dort skládat hned, každý kruh zvlášť zabalíme do potravinové fólie.
Připravíme si krém.
Máslo šleháme na vysoké otáčky, až zbělá - asi 5 minut. Zašleháme krémový sýr a cukr s vanilkou.
Na servírovací tác dáme pečící papír a na něj položíme okruží z otevírací dortové formy. Na dno položíme fialový plát těsta. Pomažeme tenkou vrstvou krému. Pokračujeme s modrou, zelenou, žlutou, oranžovou a červenou plackou, každou vrstvu přitlačíme a pomažeme krémem. Část krému si schováme na pomazání boků a vršku dortu. Dort dáme vychladit do lednice na několik hodin, až krém ztuhne.
Obvod dortu objedeme ostrým nožem a opatrně sejmeme formu. Boky i vršek dortu pomažeme asi 2/3 zbylého krému a dáme opět ztuhnout. Nakonec zbylým krémem zakryjeme případné nerovnosti a prosvítající barvy. Opět dáme vychladit.
Marcipán vyválíme na pocukrované podložce a opatrně potáhneme dort.
Smějeme se pod fousy, jak bude zírat obdarovaný, až do něj řízne.


Takže, pokud se vám dort líbí a chcete někomu udělat radost, nedejte na řeči, že je pro děti (stejně je v něm spousta umělých barviv a ty prý dětem nesvědčí) nebo pro gaye (i když na Prague Pride by se hodil skvěle) a klidně ho upečte. Může udělat radost třeba kamarádovi právníkovi, co za vás psal přísné dopisy porušovačům vašich autorských práv.
Díky, Martine.

neděle 7. října 2012

Boeuf Bourguignon / Hovězí po Burgundsku


Nezlobte se  na mě, ale jak se podívám ven a vidím na obloze to šedo, mám chuť se zachumlat do peřin a nedělat nic. Představa víc než půl roku tmy a zimy mi bere energii, chce se mi odjet do teplých krajin a vůbec mě tohle období děsně demotivuje. Snažím se přesvědčit, že bubnování deště na okno je romantický zvuk a že podzim má i nějaká pozitiva. Zatím jsem přišla na jedno - mám chuť a čas konečně uvařit hovězí po burgundsku podle Julie Child. Nebo spíš podle Meg.

Ingredience na 4 porce:
150g anglické slaniny
1 lžíce olivového oleje
750g hovězího - dala jsem krásnou kližku
sůl a čerstvě mletý pepř
2 lžíce mouky
2 láhve dobrého červeného vína (500ml do hrnce, zbytek první lahvedo kuchařky, druhá láhev k jídlu)
1 mrkev nakrájená na plátky
1 menší cibule na špalíčky
350ml hovězího vývaru
1 lžíce rajčatového protlaku
1 velký stroužek česneku
lístky z jedné větvičky tymiánu (kvůli uhrančivým očím mého zelináře jsem musela dát rozmarýn)
1 bobkový list
12-16 malých cibulek (ideálně třeba šalotky, já dala konce z jarních cibulek) + 1 lžíce másla a 150ml vývaru
cca 350g žampionů + 1 lžíce másla + trocha olivového oleje

Postup:
Nalijeme si skleničku vína.
Do malého kastrolu dáme vařit vodu. Ze slaniny okrojíme kůži a dáme ji stranou. Slaninu nakrájíme na kosičky a dáme ji na 10 minut vařit.
Zatím nakrájíme maso na velké kostky (asi 5cm) a osušíme ho.
Nezapomínáme upíjet víno.
Slaninu slijeme, osušíme a v silnostěnném hrnci ji opečeme dozlatova na lžíci olivového oleje. Slaninu dáme stranou a na tuku opečeme maso dohněda. Nedáváme ho zatáhnout najednou, aby se nezačalo dusit. Opečené maso dáme stranou ke slanině.
Do tuku dáme mrkev a cibuli a orestujeme.
Do hrnce vrátíme maso a slaninu, osolíme, opepříme (pokud máme slaný vývar nesolíme - ale to dá rozum) a přidáme mouku. Za stálého míchání dvě či tři minuty restujeme.
Zalijeme vínem, v případě že nechceme v jídle ponechat jeho výraznou chuť, necháme ho většinu odpařit. Přidáme vývar, prolisovaný česnek, tymián, rajčatový protlak, bobkový list a kůži ze slaniny (nedala jsem, nemám moc ráda tu uzenou chuť) a na velmi mírném ohni dusíme pod pokličkou 3-4 hodiny.
Stále nezapomínáme upíjet víno.
Připravíme si cibulky. Na pánvi rozpustíme máslo a necháme je na něm lehce zhnědnout. Zalijeme je vývarem, aby byly ponořené a necháme je vařit asi 20-25 minut. Jarním cibulkám stačilo méně. Vývar se za tu dobu téměř odpaří a vznikne karamelizovaná dobrota. Nesníme cibulky jen tak, ale dáme je stranou.
Žampiony očistíme a nakrájíme na čtvrtky nebo poloviny; podle velikosti. Na másle a trošce olivového oleje je opečeme dozlatova. Dáme je stranou k cibulkám.
Průběžne kontrolujeme maso, v případě, že se odpařilo moc tekutiny, dolijeme vodu nebo vývar.
Můžeme pomalu dopít své víno.
Když je maso měkké, přecedíme omáčku do kastrolu a sebereme případná přebývajicí tuk. Vyhodíme bobkový list a kůži. Pokud omáčka potřebuje zhoustnout, necháme ji vařit, až dosáhneme požadované hustoty. Dochutíme solí a pepřem, můžeme klidně dát i další česnek nebo protlak - prostě podle chuti.
Maso vrátíme do hrnce, přidáme cibulky a žampiony a přelijeme omáčkou. Podáváme s bramborem, nudlemi, pečivem nebo třeba s bramborovo-dýňovým pyré jako já.

Bramboro-dýňové pyré

Ingredience:
500g dužiny z hruškové máslové (nebo jiné oblíbené) dýně
sůl
pár kapek olivového oleje
500g brambor
máslo
mléko

Postup:
Dýni nakrájíme na kostky, osolíme, pokapeme olivovým olejem a pečeme doměkka.
Brambory uvaříme v osolené vodě.
Dýni i brambory rozšťoucháme s máslem a horkým mlékem do konzistence, jakou máme rádi. Případně dosolíme.

A nakonec, i video s roztomilou Julií Child nám všem může zvednout náladu.

čtvrtek 4. října 2012

Empanada Gallega - Výzva The Daring Bakers'

Přiznávám, že slané výzvy mě nebaví zdaleka tolik, jako ty sladké a tak jsem tu zářijovou odkládala tak dlouho, až jsem ji prošvihla. Jenže, pak jsem si zopakovala, proč že jsem se vlastně dala k Odvážným pekařům, vynadala jsem si do lenochodů a rozhodla se najít oběť, která mi pomůže tuhle obrovskou věc sníst. Jako ideální kandidát se ukázala být Kačka Žvýkačka, která si pořídila štěně Emilku a místo vysedávání na obědě musí venčit. A tak jsem upekla empanadu se šunkou a sýrem, která se dá jíst i studená, a udělaly jsme si piknik v kanceláři. Protože, kdy jindy než při obědě se nejlíp probírají všechny možný drby?!
Zářijovou vývzu pro nás připravila Patri z blogu Asi Son Las Cosas. Naším úkolem bylo upéct Empanadu, což je plněný koláč. Je rozšířený v mnoha zemích západní Evropy, latinské Ameriky a části jihovýchodní Asie. Název pochází z portugalského nebo španělského slovesa "empanar", což znamená obalit nebo zabalit do chleba. Empanada může být různého tvaru, může být pečená nebo smažená, sladká či slaná; záleží na místním zvyku.
Patriin recept pochází od její babičky, která žila na severozápadě Španělska, na hranici s Portugalskem. Empanadu tradičně plnila směsí, která kromě jiného obsahovala sušenou solenou tresku a rozinky. Během svojí letošní dovolené v Portugalsku jsem viděla doslova hromady sušených solených tresek, které "voněly" v každém obchodě s potravinami, do kterého jsem vlezla. Doufám, že mi Patri i její babička odpustí, ale tuhle specialitu jsem si nechala ujít.

Ingredience:
500g hladké mouky
240ml vlažné vody
100ml oleje
10g sušeného droždí (v původním receptu je 15g, ale na sáčku bylo napsáno, že je až na 1kg mouky a těsto kynulo báječně)
1 lžička soli
1 lžička sladké papriky
---
300g šunky
300g tvrdého sýra
1 vejce

Postup:
V míse vařečkou smícháme všechny ingredience, až se začnou spojovat. Těsto vyklopíme na pracovní plochu a hněteme asi 8 minut. Můžeme samozřejmě použít i robot s hnětacím hákem, pak stačí pětiminutové hnětení.
Z těsta zformujeme bochánek a necháme kynout na teplém místě v míse zakryté utěrkou asi hodinu a půl.
Plech vyložíme pečícím papírem a troubu si předehřejeme na 180°C.
Vykynuté těsto propracujeme a rozdělíme na poloviny. Jednu část rozválíme na obdélník, který přesuneme na připravený plech a poklademe polovinou plátků šunky tak, aby pokryly celý povrch. Jen na krajích necháme půl centimetru volno. Na šunku dáme sýr a na něj opět šunku - tak, aby kompletně zakryla sýr.
Vyválíme i druhou část těsta - stačí o kousek menší obdélník, tak aby zakryl náplň. Přesuneme ho navrch a spodní volné kraje těsta přetáhneme přes horní plát těsta a přimáčkneme. Můžeme přitlačit vidličkou.
Doprostřed empanady uděláme díru, aby mohla odcházet pára a pokud nám zbyly nějaké odřezky těsta, můžeme povrch nazdobit.
Povrch empanady potřeme rozšlehaným vajíčkem a pečeme 45 minut dozlatova. Před krájením necháme trochu vychladnout.

Nebudu tvrdit, že šunkovo-sýrová empanada je ta nejlepší věc na světě, ale s jednoduchým salátem s ředkvičkami a hořčičnou zálivkou to nebyl špatný oběd. A večeře. A zítřejší oběd. A svačina. Díky Patri za výzvu.

úterý 25. září 2012

Apple pie

 
Jakmile začalo být jasné, že podzim se nezadržitelně blíží - studená mlhavá rána & tma už po sedmé večer - začaly se mě zmocňovat velmi nedietní chutě. Bramboračka, houby, zázvor, čokoláda, dušené hovězí, švestkové knedlíky, jablečné štrúdly a tak.
Hlavně ten štrúdl mi nedal spát a když jsem kousek ochutnala u sestry (je ona normální, že poskakuje v kuchyni týden po návratu z porodnice?), nebylo vyhnutí. Nutně jsem potřebovala svůj vlastní. Jenže na domácí listové těsto jsem neměla dost trpělivosti a s kupovaným si připadám jako podvodnice. Nastal tedy čas pro americkou klasiku, kterou jsem měla chuť vyzkouušet už dávno.
Snad mi odpustíte tu parodii na americkou vlajku, ale koláč nebyl zrovna fotogenickej a tak jsem mu chtěla pomoci aspoň pruhovaným prostíráním. Ubrousek s hvězdami se mi přimotal do záběru a nápad byl tu.
 
Recept je převzatý z Joy of Baking
 
Křehké těsto
 
Ingredience na 23cm formu:
350g hladké mouky
1 lžička soli
30g cukru krupice
226g ledového másla nakrájeného na kostičky
60 - 120 ml ledové vody
 
Postup:
Ve foodprocessoru promixujeme mouku se solí a cukrem, přidáme máslo a mixujeme asi 15 vteřin. Za stálého míchání pomalu přiléváme polovinu vody, případně více, dokud těsto nedrží pohormadě. Nemordujeme ho ale více než 30 vteřin. Vyklopíme ho na stůl, rozdělíme na poloviny. Každou část rozplácneme na placku a zabalíme do fólie. Necháme asi hodinu v lednici.
Vyndáme jednu část těsta a na pomoučněné ploše ji vyválíme na 30cm kruh. Přesuneme ho do koláčové formy a ořízneme kraje, aby přesně pasovalo. Formu zakryjeme fólií a dáme zpět do lednice.
Druhou část těsta rozválíme také na 30cm kruh, přemístíme na pečící papír a také dáme do lednice.
 
Jablečná náplň
 
Ingredience na 23cm koláč:
1kg oloupaných, jádřinců zbavených a na silnější plátky nakrájených, pevnějších kyselejších jablek
50g cukru krupice
55g třtinového cukru
1 lžička citrónové šťávy
1 lžička mleté skořice
1/4 lžičky mletého muškátového oříšku
1/4 lžičky soli
28g másla
15g kukuřičného škrobu
 
Postup:
V míse promícháme jablka s oběma cukry, kořením, solí a citrónovou šťávou a necháme 30 minut až 3 hodiny stát v pokojové teplotě. Jablka za tu dobu pustí šťávu, kterou přecedíme do kastrolu. Přidáme k ní máslo a na prudkém ohni necháme zredukovat na hustý sirup. Vlijeme ho zpět k jablkům a promícháme.
 
Koláč
Asi deset minut předem vynádme z lednice vrchní plát těsta, aby trochu povolil.
Jablka promícháme se škrobem a navršíme je do připravené formy vystlané těstem. Pořádne je přitlačíme a přikryjeme je druhým plátem těsta. Okraje zahneme pod první plát (v případě vroubkované formy, jakou mám já, je spíš připlácneme a okrojíme přečnívající kusy.
Ostrým nožem uděláme doprostřed koláče zářezy, aby mohla unikat pára. Zakryjeme fólií a dáme do lednice, než se nahřeje trouba.
Do spodní třetiny trouby dáme plech (nebo pečící kámen) s kusem alobalu (ten zachytí případnou šťávu, co vyteče z koláče a nebudeme muset drhnout plech) a rozehřejeme ji na 220°C.
Koláč pečeme 45 - 55 minut, dozlatova, pokud kraje hnědnou příliš rychle, zakryjeme je kruhem z alobalu. Porcujeme nejdříve 3 hodiny po vytažení z trouby.

neděle 23. září 2012

Karamelovo-banánový pěnový dort


Už jedenáct dní jsem tetou úplně nejkrásnějšího miminka na světě i ve vesmíru. Malá Klára Alžběta je od začátku děvče na úrovni a tak se na ní nesmí ani trochu šišlat, nesmí se jí kupovat růžové oblečky a taky se ku příležitosti jejího narození nesmí upéct roztomilé růžové cupcakes. Zakoupila jsem tedy několik bílých a béžových dupaček (nebo čeho, trochu plavu v terminologii), dudlíky s co nejméně roztomilými obrázky (fakt dřina), objednala drsňáckou hračku (chrastítko - vlk) a hledala dort, co by byl dostatečně nóbl. Jak se na něj tak dívám, myslím, že jsem to docela trefila - novopečená matka se vyjádřila, že "nemá chybu a nejradši by ho snědla celej najednou". Navíc přežil cestu Modřany - Strašnice včetně jednoho lehčího dobíhání tramvaje.

Recept je převzatý z blogu Dulce de Leche, karamelové ozdoby mi stále nejdou, takže děkuji výrobcům ozdobného sypání.

Ingredience na 23cm formu (já dělala jen 20cm plus několik porcí do skleniček):
150g kakaových sušenek (dala jsem věnečky)
50g másla
---
1 plechovka karamelizovaného kondenzovaného mléka (dulce de leche)
4 plátky želatiny
360ml smetany ke šlehání
---
4 banány (+troška moučkového cukru, pokud nejsou dost sladké)
citrónová šťáva
3 plátky želatiny
180ml smetany ke šlehání
---
75g vody
30g kakaa
60g smetany ke šlehání
90g cukru
3 plátky želatiny

Postup:
Dno otevírací dortové formy si vyložíme pečícím papírem. Troubu předehřejeme na 180°C.
Sušenky rozmixujeme ve foodprocessoru a smícháme je s rozpuštěným máslem. Lžící je namačkáme na dno připravené formy a dáme péct na 10 minut. Necháme vychladnout.
Želatinu namočíme do čtyř polévkových lžic studené vody a necháme chvilku nabobtnat. Na mírném ohni ji rozpustíme. Zatím promícháme metličkou dulce de leche a ušleháme šlehačku. Polovinu šlehačky smícháme s dulce de leche, přidáme želatinu a opatrně vmícháme druhou polovinu šlehačky. Pěnu navrstvíme na předpečený sušenkový základ a dáme asi na hodinu chladit.
Želatinu namočíme do třech lžic studené vody a necháme nabobtnat. Na mírném ohni ji rozpustíme. Banány rozmixujeme, případně dosladíme a pokapeme citrónovou šťávou, aby nezhnědly. Vmícháme rozpuštěnou želatinu. Ušleháme smetanu a zlehka ji smícháme s rozmixovanými banány. Směs vlijeme na zatuhlou karamelovou vrstvu a dáme opět chladit.
Nakonec připravíme zrcadlovou polevu. Želatinu namočíme do studené vody (klidně větší množství). Všechny ostatní ingredience smícháme, přivedeme k varu a vaříme asi 5 minut, až je poleva lesklá. Nabobtnanou želatinu vyždímeme a vmícháme do polevy. Za občasného míchání polevu necháme vychladnout na 35°C a vlijeme navch vychlazeného dortu. Doporučuji nalít vše najednou a nakláněním formy rychle rozlít do krajů, protože poleva rychle tuhne. Dáme vychladit přes noc. Dort zdobíme karamelovými ozdobami (nemáme-li obě ruce levé) nebo decentním cukrovým sypáním.


Kláro Alžběto, přeju Ti, ať je Tvůj život alespoň tak sladký, jako tenhle dort.

čtvrtek 20. září 2012

Kořeněný cheesecake se švestkami a karamelem

Předpokládejme, že máte doma zásobu tuzemáku, kterému věříte. Potom si můžete zkusit upéct tenhle velmi podzimní cheesecake a dát mi vědět, jak chutnal. Protože, abych se přiznala, tak já to nevím. Kombinace chutí byla jedna z možností, které jsem vymyslela pro kamaráda, co si objednával pár narozeninových sladkostí a dovolil mi vyzkoušet něco nového. Samozřejmě jsem ochutnala jak krém, tak švestky v rumu s karamelem, zase takovej střelec nejsem, ale kompletní kousek dortu prostě ne. Všichni účastnící oslavy to ale přežili a tak věřím, že první podzimní recept letošího roku bude mít úspěch.

Ingredience na 20cm dort:
15 švestek
2 panáky tuzemáku
---
150g sušenek (dala jsem máslové shortbreads z Marks&Spencer, ale myslím, že nějaké karamelové by byly ještě lepší)
50 - 75g másla (podle druhu sušenek)
---
600g krémového sýra (Philadelphia, Buko)
140g cukru krupice
3 lžičky perníkového koření
10g hladké mouky
3 velká vejce
40ml smetany ke šlehání
---
80g cukru krupice
lžička másla

Postup:
Švestky vypeckujeme a naložíme do tuzemáku.
Troubu předehřejeme na 180°C. Dno otevírací dortové formy vyložíme pečícím papírem.
Sušenky rozdrtíme ve foodprocessoru a smícháme s rozpuštěným máslem. Směs pečlivě natlačíme na dno i boky připravené formy a dáme péct na 10 minut.
Zatím si připravíme krém. V robotu na nejnižší rychlost promícháme krémový sýr s cukrem. Přidáme perníkové koření a mouku a promícháme. Po jednom zapracujeme vejce a nakonec smetanu.
Směs vlijeme na předpečený korpus, uhladíme povrch a formou důrazně klepneme o stůl, abychom se zbavili vzduchových bublin. Cheesecake dáme péct - a jako už tradičně tu máme tři možnosti, jak na to. Buď pečeme přímo v pekáči naplněném vodou, což znamená, že jsme přepečlivě obalili formu do alobalu a věříme, že se dovnitř nedostane ani kapka vody. Nebo pečeme v pekáči s mřížkou na maso, do kterého nalijeme jen tolik vody, aby se hladina nedotýkala dortové formy. Případně pečeme normálně, ale na dno trouby dáme nádobu s vodou. Tak nebo tak, pečeme 15 minut na 180°C, poté teplotu snížíme na 120°C a pečeme ještě 45 minut.
Cukr utavíme na světlý karamel, sundáme z ohně, vmícháme máslo a slité švestky. V horkém karamelu je necháme trošku změknout a pak naskládáme na cheesecake. Zalijeme karamelem.
Cheesecake necháme ve formě zcela vychladnout, poté přesuneme do lednice a chladíme přes noc. Teprve zcela studený dort přesuneme na servírovací tác.

Sakra, měla jsem upéct dva!

čtvrtek 13. září 2012

Patrový svatební dort pro Lili a Filipa

Moje kamarádka Lili je odvážné děvče minimálně od doby, co ji znám, ale spíš bych hádala, že odjakživa. Na střední jsme spolu odvážně jezdily stopem, odvážně proplouvaly hodinami francouzštiny, odvážně pařily a odvážně lovily chlapce. Pravda je, že k těm odvážným věcem mě vždycky musela trochu přemlouvat, protože já jsem strašpytel, ale bylo to rozhodně skvělý období.
Teď už jsme velký holky, odvážná Lili s odvážným Filipem si pořídili malého Jeníka a odvážné vylomeniny už skoro neprovádíme. Tedy, já je neprovádím. Lili to naštěstí nepřešlo a tak se z původního "já se vdávat nebudu", postupem času stalo "neupekla bys nám svatební dort?". A zase je to tu, odvážná Lili postrkuje vystrašenou Lucii k nečekaným výkonům.
Zadání, co se týká vzhledu dortu, bylo jednoznačné - přírodní marcipán s břečťanovými listy. S chutí, tedy korpusem i krémem, jsem měla volnou ruku a jsem opravdu poctěna důvěrou, kterou ve mě Lili vložila. Rozhodla jsem se pro australský mud cake s čokoládovou ganache, který mám několikrát vyzkoušený, vím, že na sobě udrží marcipán a hlavně je to ten nejlepší čokoládový dort ever.
Zhruba týden před svatbou si nevěsta vzpomněla, že hostů asi bude spíš víc, než míň, a že by nebylo na škodu přidat druhé patro.
Já (v duchu): ses zbláznila?!
Já (nahlas): fajn, proč ne?!
Odvážně jsem slíbila nevěstě dvoupatrový dort a začala se šíleně stresovat. Moje neuvěřitelná drzost bude dozajista potrestána - dort se zlomí, zhroutí, rozteče, rozpadne, propadne nebo upadne. Pokazí se celá svatba a hlavně "žili spolu šťastně až do smrti", protože "nepodařený dort na svatbě míti, to nevěstí nic dobrého ve společném žití". Nebo tak něco. A bude to všechno moje vina.
Nebudu dál napínat, stejně všichni vidíte fotku a je jasné, že k žádnému rozpadnutí ani propadnutí nedošlo. Vlastně celý dort dopadl ještě mnohem líp, než jsem se odvážila doufat a já ještě tři dny po svatbě zírala na fotku a nedokázala uvěřit, že něco takového jsem vyrobila já sama.
Původní plán, že obě patra dortu udělám stejná, jsem přehodnotila a rozhodla se novomanžele při krájení dortu překvapit červeným korpusem red velvet. Taky jsem se trochu bála, že by druhé patro bylo moc těžké a propadlo se dovnitř prvního. Samozřejmě i na druhé patro jsem použila osvědčený recept, jen jsem potřebovala upravit krém tak, aby ztuhl a dal se kloudně potahovat marcipánem. Smíchala jsem rady od Hanky Rawlings se svou nechutí k čistě máslovým krémům a vznikl velmi chutný a zároveň v chladu tuhnoucí krém z másla a krémového sýra.
Kdyby někdo chtěl zkusit být odvážný, nakoupí si spoustu čokolády a marcipánu a vrhne se na věc.

Ingredience na spodní korpus (průměr 30cm):
375g másla
270ml vody
375g hořké čokolády
9 lžiček instantní kávy (lze vynechat, dává se hlavně pro barvu)
450g polohrubé mouky
3/4 lžičky prášku do pečiva
špetka soli
90g holandského kakaa
3/4 lžičky jedlé sody
600g cukru
6 vajec
12 lžiček oleje
190ml podmáslí
---
100ml vařící vody
100g malinového džemu
---
750g hořké čokolády (max. 63%)
375g smetany na vaření

Postup:
Dno i boky rozkládací dortové formy vyložíme pečícím papírem (kolečko na dno a pruh kolem dokola). Troubu si předehřejeme na 160°C.
Na středním ohni rozpustíme máslo ve vodě, odstavíme a vmícháme kávu a nalámanou čokoládu. Mícháme, dokud není směs zcela hladká a necháme zchladnout.
Do velké mísy prosejeme mouku, prášek do pečiva, sodu a kakao. Přidáme cukr a sůl a v sypké směsi uděláme důlek. Do něj vlijeme čokoládovou směs a pořádně promícháme. Přidáme olej a postupně vmícháváme vejce, pěkně jedno po druhém. Nakonec do směsi důkladně zamícháme podmáslí.
Těsto přelijeme do formy a pečeme asi 1h a 40 minut. Špejlí vyzkoušíme, zda je dort propečený.
Zatímco se dort peče, připravíme si sirup. Metličkou rozmícháme džem ve vodě a přepasírujeme přes cedník. Do ještě horkého korpusu naděláme špejlí dírky a postupně do něj vlijeme sirup.
Dort necháme trochu vychladnout ve formě, poté zcela zchladnout na mřížce. Skladujeme ho v lednici zabalený do potravinářské fólie v plastové krabici s víkem do doby, než ho budeme plnit. Vydrží až 3 týdny, v mrazáku 2 měsíce.
Z čokolády a smetany připravíme ganache. Nalámanou čokoládu dáme do misky a zalijeme jí vařící smetanou. Dvě minuty počkáme a poté metličkou mícháme tak dlouho, až se všechna čokoláda rozpustí a ganache je hladká. Povrch potáhneme potravinářskou fólií, aby neokorala a necháme v pokojové teplotě přes noc.
Nejlépe se pracuje s úplně vychlazeným dortem, vůbec se nedrobí. Korpus je dost vysoký, není tedy problém ho dvakrát podélně rozkrojit. Jednotlivé pláty spojíme vrstvou ganache a potřeme boky i vršek dortu. Dáme vychladit. Poté horkým nožem uhladíme všechny případné nerovnosti a dáme opět ztuhnout do lednice.

Ingredience na vrchní korpus (průměr 20cm):
250g hladké mouky
1/2 lžičky soli
2 lžíce holandského kakaa
120g změklého másla
140g cukru krupice (v originále je 300g)
2 velká vejce
240ml podmáslí
2 lžičky červeného gelového potravinářského barviva
1 lžička octa
1 lžička jedlé sody
---
220g změklého másla
250g krémového sýra (Philadelphia, Buko)
cukr moučka podle chuti (dala jsem 3 lžíce, mohlo být méně)

Postup:
Troubu si nastavíme na 175°C. Otevírací dortovou formu vyložíme pečícím papírem nebo vymažeme máslem a vysypeme moukou.
Do jedné mísy prosijeme mouku, kakao a sůl a promícháme. 
Ve velké míse vyšleháme změklé máslo s cukrem do světlé pěny, přidáme vajíčka a pořádně je zapracujeme. Do máslovo-cukrovo-vaječné pěny postupně vmícháváme moučnou směs střídavě s podmáslím, do kterého jsme rozmíchali barvivo.
Do skleničky si dáme ocet a přisypeme sodu. Pěnící směs vlijeme do těsta a pořádně promícháme. Hmotu ihned přelijeme do připravené formy a pečeme asi 30 minut. Propečenost vyzkoušíme pomocí špejle.
Jakmile korpus trochu zchladne, vyndáme ho z formy a necháme úplně vychladnout na mřížce. Zabalíme ho do potravinářské fólie a necháme v lednici pořádně vychladit. I s tímto korpusem se lépe pracuje, když je studený.
Krém připravíme tak, že asi deset minut šleháme ručním šlehačem máslo, až zesvětlá. Zašleháme krémový sýr a cukr. Krémem plníme dvakrát prokrojený dort, stačí jen slabší vrstva. Korpus přesuneme na dortovou podložku (měla by mít o kousek menší průměr než dort) a pomažeme boky i vršek dortu, trochu krému si necháme na dokončení. Dort dáme pořádně vychladit. Místa, kde prosvítá barva nebo jsou navrchu vidět drobečky, pomažame zbylým krémem a pečlivě uhladíme. Dáme opět vychladit.

Ingredience na dokončení a potřeby pro sestavení dortu:
cca 1600 - 1800g marcipánu
moučkový cukr na podsypávání
zelené potravinářské barvivo
lžíce sirupu (na lepení ozdobných lístků)
vykrajovátka ve tvaru listů
kartonové podložky pod dorty (35cm a 18cm)
špejle
160cm látkové mašle

Postup:
Asi 200g marcipánu obravíme na zeleno, nejlépe alespoň na 3 různé odstíny. Podložku si posypeme moučkovým cukrem a marcipán rozválíme na tenkou placku. Vykrájíme listy, které uchováme ve vzduchotěsné nádobě, maximálně do druhého dne. Po delší době listy vysychají a lámou se.
Dort jsem marcipánem potahovala až ráno před svatbou, protože marcipán a lednice si příliš nerozumí. Marcipán vlhne, jakoby se potí a nevypadá to vůbec hezky.
Z marcipánu si na cukrem poprášené ploše vyválíme asi 3-4mm tlustou placku, o něco větší než je dort. Měřím to provázkem, aby mi pak někde kousek nechyběl. Z lednice vyndáme spodní patro dortu, dáme ho na velkou podložku nebo rovný servírovací tác a potáhneme ho. Stejný postup opakujeme i s druhým patrem.

Špejli (nebo malý štěteček) namáčíme do sirupu a lepíme pomocí něj připravené marcipánové listy na obě patra dortu. Já jsem dort následně převážela autem na místo svatby, každé patro zvlášť a sestavila ho až na místě. Štěstí mi přálo a vše jsem dovezla v pořádku, bonusem byla poměrně nízká teplota v sále, kde dort čekal na rozkrojení. Do spodního patra jsem pro jistotu, aby se vrchní patro nepropadlo do něj, zapíchala seříznuté špejle, vykukoval z nich jen asi 1mm. Na ně jsem umístila druhé patro i s kartonovou podložkou. Spodní hrany obou pater jsem překryla mašlí, přeci jen, potažení nebylo úplně dokonalé a mezi patry byla malá mezera.
Už jenom to, že si ode mě někdo objednal svatební dort, je pro mě naprosto neuvěitelná pocta. Když ještě navíc chutnal, jak nevěstě (ženich neměl čas ochutnat), tak snad i většině svatebních hostů, přiznávám, že jsem se dmula pýchou.
Milá Lili a milý Filipe, přeju vám do úředně posvěceného společného života jen to nejlepší, hodně lásky, štěstí, zdraví a vůbec všeho, co si přejete. Strašně moc děkuju, že jste si svatební dort objednali zrovna ode mě a taky za to, že jsem mohla být součástí vašeho velkého dne. A Lili, Tobě samozřejmě za to, že jsi mě přinutila být zase o kousek odvážnější.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...