pátek 27. ledna 2012

Scones / Biscuits - Výzva The Daring Bakers'


Lednovou výzvu jsem se původně rozhodla vynechat. Vlastně bych nejradši vynechala celý tohle pitomý období. Jenže moji drazí rodičové mě nenechají propadnout depresi a utápět se v slzách. Jejich morální podpora obsahuje i jistou dávku neodbytnosti. Za což jsem, i když tady pitomě držkuju, hrozně vděčná. Takže, když mi máma popáté volala, jestli už vím, co máme tenhle měsíc péct, vyměkla jsem a podívala se. A pak jsme si s kamarádkou udělaly dámský pečící večírek a vyzkoušely hned dva recepty. 


Scone (čteme skɒn jako Britové, Australané a Kanaďané nebo skoʊn jako Američané - ti takhle ale označují trošku jiné pečivo a skotským scone říkají biscuits. Zmatek, co?) je druh pečiva, většinou z pšeničné, ale i ječné nebo ovesné mouky, kypřený práškem do pečiva, které se podává spolu s tzv. clotted cream (pokud správně chápu, tak je to jakási sražená smetana - nikdy jsem to neochutnala), džemem a čajem jako součást občerstvení nazývaného "cream tea". 
zdroj: wikipedia


Lednovou výzvu pro nás připravil Audax z blogu Audax Artifex a to opravdu poctivě. Recept včetně všech možných tipů a rad najdete tady. Jsou tam i takové vychytávky, jako třeba jak zamíchat těsto, když chceme nadýchané scones, jak to udělat, aby byly křupavé nebo naopak vláčné a tak podobně. Já předkládám recept tak, jak jsem ho dělala já - scones byly zvenku křupavé, uvnitř trošku lístkovaly a strašně moc mi chutnaly. 

Základní recept

Ingredience: 
na 8 scones o průměru 5cm (dělala jsem menší)
140g hladké mouky
2 lžičky prášku do pečiva
špetka soli
30g zmrzlého másla
120ml studeného mléka

Postup:
Do mísy jsem třikrát prosela suché ingredience, které jsem poté dala vychladit, protože se zdá, že je třeba udržet těsto co nejstudenější, abychom při zpracování nerozpustili máslo. Troubu jsem předehřála na 220°C (na víc to nejde, ale kdo může, ten peče na 240°C). Do vychlazených suchých ingrediencí jsem přidala nahrubo nastrouhané máslo a vidličkou rychle promíchala tak, aby všechny kousky byly pokryty moukou. Přidala jsem vychlazené mléko a opět vidličkou zlehka promíchala. Vzniklo mi lepkavé těsto, které jsem vyklopila na pomoučněnou plochu, posypala vrstvou mouky i navrchu pak zlehka několikrát přeložila přes sebe, až těsto začalo trošku držet pohromadě. Z těsta jsem pomoučněnou skleničkou (lepší je samozřejmě vykrajovátko) vykrájela kolečka a dala je na plech vyložený pečícím papírem. Pracovala jsem rychle, abych to moc neohřála a dosáhla pěkných vrstev u hotových scones. U prvních se to podařilo, u těch dalších nebylo vrstvení tak výrazné. Každopádně je třeba se pokusit těsto moc nesplácnout. Pekla jsem 8 minut, prostě dozlatova.

scone z podmáslí (vlevo) a scone podle základního receptu
Scones s podmáslím


Ingredience: 

na 8 scones o průměru 5cm (dělala jsem menší)
140g hladké mouky
2 lžičky prášku do pečiva
1/4 lžičky jedlé sody
špetka soli
60g zmrzlého másla
120ml studeného podmáslí


Postup je naprosto stejný jako u základního receptu.


Osobně preferuji tuhle variantu, scones s podmáslím jsou vláčnější (nebo že by to bylo dvojnásobným množstvím másla?). Oboje jsou nejlepší samozřejmě ještě zatepla, ale ani ráno se jim nedalo skoro nic vytknout. Teplé jsem podávala s máslem a džemem, studené pak s tvarohovou pěnou s koprem a uzeným lososem.

Recept je velmi variabilní a do těsta se dají přidat různé druhy sušeného ovoce, kousky čokolády či ořechů nebo třeba nastrouhaný sýr a bylinky.

Pokud urgentně potřebujete malý narozeninový dort, z jednoho většího scone můžete připravit "shortcake". V mém případě opravdu rychlovka - jen oslazená šlehačka a kompotované mandarinky. Není to žádná vysoká cukrařina (a špatně se to jí), ale co už.


Díky Audaxovi za bezva výzvu, myslím, že na oslňování nečekaných návštěv teplým pečivem, je to ideální. A samozřejmě děkuju mámě (a to tak, že moc). 

pátek 20. ledna 2012

Čokoládovo-kaštanové kostky


Odpustíte mi, když místo něčeho aktuálního, třeba masopustních koblih, zveřejním ještě jeden druh vánočního cukroví? Jak se totiž znám, tak do dalších Vánoc ztratím recept, vymaže se mi disk s fotkou nebo zapracuje skleróza. No, doufám, že odpustíte, protože recept je tady. Objevila jsem ho v prosincovém Gurmetu

Ingredience:
(na plech 40x30cm)
600g čokolády na vaření
500g kaštanového pyré
150ml brandy nebo koňaku
100g smetany ke šlehání
150g cukru krupice (pokud je kaštanové pyré sladké, cukr vynechte)
100g másla, rozpuštěného a zchladlého
50g kukuřičného škrobu
8 vajec
špetka soli
50g kakaa na obalení

Postup:
Troubu si předehřejeme na 160°C. 
Čokoládu rozpustíme ve vodní lázni. 
V míse prošleháme pyré s brandy nebo koňakem, smetanou, cukrem, rozpuštěným máslem, škrobem, vejci a solí a nakonec přimícháme lehce zchladlou čokoládu. 
Hlubší plech vyložíme pečícím papírem (dobře to jde, když papír předem zmuchláme, namočíme a vyždímáme) a vlijeme do něj připravenou hmotu. 
Pečeme asi 30 minut. Po vychladnutí dáme na noc do lednice ztuhnout. Krájíme ostrým nožem namočeným v horké vodě na malé kostičky a lehce obalujeme v kakau. Skladujeme v chladu (pozor, časem dost vysychá a už to není ono). 

úterý 17. ledna 2012

Sušenky s arašídovým máslem

Přiznávám, že jsem ostuda ostudná s tvůrčí i všelijakou jinou krizí, ale už je mi to mlčení trapné. Oblažím vás tedy alespoň receptem na tyhle strašně dobré sušenky, které jsem dělala jako vánoční cukroví. Můžete si ho třeba schovat na příští Vánoce nebo si sušenky upéct jen tak, protože nijak moc vánoční nejsou. Zato jsou extra máslové, jemné a s příjemnou slanou stopou po arašídech. 
Recept je převzatý z časopisu Marianne a pravda je taková, že jsem ho vyzkoušela jenom proto, že mi v lednici strašila skoro celá pixla arašídového másla a nevěděla jsem, co s ní. Nečekaně se staly hitem loňských Vánoc. 

Ingredience:
220g hladké mouky (+ větší množství na podsypávání; myslím, že jsem do těsta zapracovala ještě dobrých 80g navíc)
1/2 lžičky jedlé sody
1/4 lžičky soli
170g změklého másla
170g arašídového másla
60g cukru krupice
100g světlého přírodního cukru
1 velké vejce
---
100g změklého másla
30g moučkového cukru
170g arašídového másla
3 lžíce smetany ke šlehání

Postup:
V míse promícháme mouku, sodu a sůl. Obě másla i oba cukry třeme do pěny (v robotu či elektrickým šlehačem asi dvě až tři minuty, ručně to bude déle). Přidáme vajíčko a mouku a zpracujeme těsto. Je opravdu hodně máslové, toho se ale nelekáme, rozdělíme ho na poloviny, zabalíme do fólie a dáme přes noc do lednice (nebo aspoň na pár hodin). 
Dva až tři plechy vyložíme pečícím papírem. Jednu část těsta vyndáme z lednice a necháme maličko povolit. Na pomoučněné ploše vyválíme na placku asi 3mm tenkou. Pokud je těsto příliš máslové a nedrží pohromadě, zapracujeme do něj trochu mouky. Pracujeme rychle, abychom těsto moc nerozehřáli. Placku nakrájíme ostrým nožem nebo rádýlkem na čtverečky nebo obdélníky - podle toho, jak velké a jakého tvaru chceme mít sušenky. Klademe je na připravené plechy a vidličkou na každý kousek uděláme rýhy. Před pečením ještě vychladíme alespoň čtvrt hodiny v lednici a poté pečeme dozlatova - asi 15 minut - na 160°C. 
Po vychladnutí slepujeme sušenky krémem, který jsme připravili prostým prošleháním posledních čtyř ingrediencí. Skladujeme v lednici, ale před podáváním necháme chvíli povolit v pokojové teplotě.

Máte rádi arašídové máslo? Cpete se jím po lžičkách nebo jste mu na chuť nepřišli?
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...