Březen, za kamna vlezem a něco si v nich upečem. Haha! Uznávám, že jako básnířka nejsem nic moc, ale pečení mi jde celkem obstojně. V mém okolí i u mě se to teď hemží domácími chleby, houskami a všelijakými jinými kváskovými dobrotami. Vhodným dárkem pro každou příležitost se zdá být sklenička pořádně kyselého kvásku - původem tak trochu z Dánska a tak trochu z Vinohrad. Jenže, ne vždycky je čas a nálada na třístupňové krmení žito-milných mazlíčků, a potom přichází na řadu droždí.
Třeba jako v březnové výzvě Odvážných pekařů, kterou pro nás připravily Sara a Erica z blogu Baking JDs. Vyzvaly nás, abychom upekli jakýkoliv chléb nebo housky a opatřili je speciální polevou z rýžové mouky, která se jmenuje Dutch Crunch Topping (holandská křupavá poleva). Výsledný kus pečiva se potom jmenuje Dutch Crunch Bread (holandský křupavý chléb), ale díky charakteristickým prasklinám se mu říká také Tiger Bread (tygří chleba) nebo Giraffe Bread (žirafí chleba). Vtipnou historku, proč britský obchod Sainsbury's přejmenoval svůj Tiger Bread na Giraffe Bread si můžete přečíst tady. Romantik tomu věří, cynik si myslí cosi o reklamě a romantikově naivitě.
Hostitelky Sara a Erica nám kromě receptu na polevu poskytly i recepty na housky a chleba. S jarním přetlakem energie jsem vyzkoušela oba, hned v prvním týdnu po zveřejnění výzvy.
Housky, nebo spíš bulky, mi připomínají želvy - byly boží a chystám se je udělat na piknik. U chleba se mi nepovedlo dosáhnout žirafího efektu a navíc mi ani moc nechutnal.
Dutch Crunch Topping
(připravujeme až 15 minut před pečením housek / chleba)
Ingredience:
7g sušeného droždí
120ml vlažné vody
15g cukru
15ml oleje
špetka soli
120g rýžové mouky (koupila jsem v Diana - svět oříšků)
Postup:
Všechny ingredience dáme do misky a promícháme. Směs nesmí být ani moc tekutá ani moc tuhá; přidáme mouku/vodu podle potřeby. Konzistence se nejvíc blíží těstu na lívance.
Necháme 15 minut odpočinout.
Bulky
Ingredience na 6 kusů:
7g sušeného droždí
60ml vlažné vody
240ml vlažného mléka
1,5 lžíce cukru
2 lžíce oleje
1,5 lžičky soli
až 600g hladké mouky
Postup:
V míse promícháme droždí, vodu, mléko a cukr a necháme asi 5 minut odpočinout. Ve směsi by se měly začít tvořit bubliny. Prostě normální kvásek.
Přidáme olej, sůl a polovinu mouky. Mícháme buď vařečkou nebo v robotu hnětacím hákem. Postupně po troškách přidáváme další mouku, až se těsto začne odlepovat od stěn mísy. Není nutné použít všechnu mouku.
Těsto vyklopíme na lehce pomoučněnou plochu a chvilku ručně hněteme, až je hladké a elastické. Čistou mísu lehce vymažeme olejem, vložíme do ní bochánek těsta, přikryjeme ho fólií nebo utěrkou a necháme na teplém místě kynout asi hodinu. Mělo by alespoň zdvojnásobit svůj objem.
Vykynuté těsto vyklopíme na lehce pomoučněnou plochu a ostrým nožem ho rozdělíme na 6 stejných částí. Z každé ukoulíme pěkný hladký bochánek, který dáme na pečicím papírem vyložený plech. Zakryjeme fólií nebo utěrkou a necháme půl hodiny kynout.
(připravíme polevu z rýžové mouky)
Troubu si předehřejeme na 190°C.
Na vykynuté bulky naneseme pořádnou vrstvu polevy (použijeme téměř celou dávku, i když se zdá že je toho moc). Pečeme 25-30 minut dozlatova. Necháme zcela vychladnout.
Dalším úkolem bylo udělat z bulek sendviče podle naší fantazie a protože jsem zrovna náhodou měla slaninu, salát a rajče, připravila jsem BLT a přihodila k němu ještě plátky pečeného krůtího prsa. Mňam.
Jak jsem už psala, vyzkoušela jsem i druhý recept. To, že se nepovedla žirafa na povrchu by se dalo omluvit, kdyby mi ten chleba alespoň chutnal. Což se bohužel nestalo. Byl moc sladký a takový podivně vysušený, ovšem docela dlouho vydržel a když se otoustoval, tak docela ušel. Opakovat ho ovšem nehodlám.
Rýžový chléb
Ingredience:
7g sušeného droždí
120ml vlažné vody
1/2 lžičky cukru
120ml vlažného podmáslí
60 ml medu (dala jsem méně))
30ml oleje
1/2 lžíce soli
100g uvařené rýže natural, vychladlé
420g celozrnné pšeničné nebo chlebové mouky
Postup:
V misce promícháme droždí, vodu a cukr a necháme vzejít kvásek.
Ve velké míse prošleháme podmáslí, med, olej a sůl. Přidáme rýži a mícháme dohladka.
Vmícháme vzešlý kvásek a asi třetinu mouky a řádně propracujeme.
Postupně přidáváme další mouku, až se těsto začne odlepovat od stěn mísy. Vyklopíme ho na pomoučněnou plochu a hněteme ho asi 5 minut, až je hladké a pružné. Pokud těsto lepí, můžeme přidat trochu mouky.
Bochánek těsta přemístíme do mísy lehce vymazané olejem, přikryjeme fólií nebo utěrkou a necháme kynout 1,5 - 2 hodiny, dokud nezdvojnásobí svůj objem.
Vykynuté těsto vyklopíme na pomoučněnou plochu, trošku ho splácneme a vytvarujeme bochník tak, aby se vešel do formy. Tu vymažeme olejem a bochník v ní necháme půl hodiny dokynout.
Předehřejeme troubu na 190°C.
(připravíme polevu z rýžové mouky)
Na vykynutý bochník naneseme pořádnou vrstvu polevy a dáme péct na 45-50 minut. Necháme vychladnout na mřížce.
Skvělá výzva! A já zase o kousek víc miluju domácí pečivo a nebaví mě kupované.