úterý 30. října 2012

Mille feuille - Výzva The Daring Bakers'


Na začátku října nás Suz z blogu Serenely Full vyzvala, abychom vyrobili listové těsto a z něj potom připravili mille feuille. Domácí listové těsto jsem dělala už několikrát, ale každé nakoupnutí k další várce potřebuje moje líné já jako sůl. Dokonce mě to nakoplo tak, že jsem začala rovnou s kilem másla. Polovinu mám v mrazáku na horší časy, z druhé jsem udělala dvacet porcí mille feuille. Bylo asi tak miliónkrát lepší než to minulé, čemuž se nijak nedivím. Přeci jenom, kupované těsto, kde je místo voňavého a děsně dobrého másla, jen pitomý margarín, nemůže konkurovat něčemu, co obsahuje 50% másla a navrch dvanáct obrovských domácích vajec. Někomu se to zdálo málo a dokázal sníst tři porce, já jsem po jedné málem zemřela na předávkování.

Listové těsto / Pâte feuilletée

Ingredience:
250g hladké mouky
50g másla, vychlazeného a nakrájeného na kostičky
1 lžička soli
150ml studené vody
---
200g změklého másla
30g hladké mouky

Postup:
Nejdříve si připravíme tzv. vodánek. Do mísy dáme 250g mouky, sůl a 50g másla. Pomocí prstů vytvoříme drobenku. Přidáme vodu a vidličkou zpracováváme těsto, až začne trochu držet pohromadě a odlepovat se od stěn misky. Vyklopíme ho na pomoučněnou plochu a zpracujeme rukama - zapracuje všechny odpadávající drobečky. Pokud je těsto suché, přidáme trošku vody a hněteme asi tři minuty, až je těsto hladké a vláčné. Zabalíme ho do fólie a dáme alespoň na 30 minut do lednice.
Dalším krokem je příprava máslového těsta. 200g másla smícháme se 30g mouky a vzniklou pastu dáme mezi dva čtverce potravinové fólie o velikosti 12x12cm a rozetřeme do stran. Necháme chladit, až je máslový plát pevný, ale stále trošku tvárný. Mělo by to být asi 15 minut.
Teď dáme obě těsta dohromady. Na pomoučněné ploše rozválíme vodánek na čtverec o hraně 15cm. Máslový čtverec dáme doprostřed rozváleného vodánku, tak, aby se špičky dotýkaly prostředků stran vodánku (viz fotky u receptu od Suz). Rohy vodánku přehneme přes máslo, jako bychom skládali obálku. Spoje zlehka přitlačíme prsty, aby nám vznikl úhledný čtverec těsta, ze kterého nekouká máslo. Pracujeme rychle, aby se nám to neroztékalo.
Na pomoučněné ploše rozválíme těsto na zhruba 5mm silný obdélník. Přeložíme ho na třetiny, oprašujeme přebytečnou mouku. Otočíme o 90° a rozválíme opět na obdélník. Přeložíme na třetiny, zabalíme do fólie a necháme alespoň 30 minut chladit.
Rozvalování a překládání opakujeme ještě alespoň 2x, vždy dáme těsto vychladit.
Zabalené ve fólii vydrží pár dní v lednici, nebo delší dobu v mrazáku.

Žloutkový neboli cukrářský krém / Crème Pâtissière

Ingredience:
450ml mléka
35g kukuřičného škrobu
100-150g cukru krupice (původní recept udává 200gm já dala 150g a bylo to až moc)
1 velký vanilkový lusk (musím vřele doporučit vanilkove-lusky.cz, jsou fakt macaté a čerstvé)
4 velké žloutky (2 bílky si necháme na polevu)
2 velká vejce
60g másla

Postup:
Ve velké míse promícháme čtvrtinu mléka se škrobem. Zbylé mléko dáme do kastrolu spolu s cukrem a dužinou vyškrabanou z vanilkového lusku. Můžeme přihodit i samotný lusk, později ho vyndáme. Mléko přivedeme k varu a sundáme z plotny.
Do mísy ke mléku se škrobem přidáme žloutky a vejce a pořádně prošleháme. Pomalu, za stáleho mícháme - nejlépe metličkou - přiléváme asi třetinu horkého mléka. Mícháme opravdu poctivě, aby se nám vejce nesrazila.
Zbylé mléko vrátíme na plotnu a za stálého mícháení pomalu přiléváme vaječnou směs. Na středním ohni mícháme směs tak dlouho, až zhoustne. Rozhodně nepřestáváme energicky míchat a máme trpělivost - je to pořád nic nic a pak najednou hotovo. Potřebujeme dosáhnout konzistence jako u pudinku.
Krém sundáme z ohně a zašleháme do něj máslo. Přelijeme ho do mísy, povrch zakryjeme fólií, aby se neudělal škraloup a necháme vychladnout. Přesuneme do lednice, kde kréme přes noc ještě zhoustne a zpevní.

Mille feuille
(na 10 porcí)

Ingredience:
1 dávka listového těsta
1 dávka žloutkého krému
---
150-175g cukru moučka
1 lžička citrónové šťávy
1 bílek
30g hořké čokolády

Postup:
Troubu předehřejeme na 200°C. Připravíme si dva plechy a dva obdélníky pečícího papíru.
Na jednom pečícím papíru rozválíme těsto na tenký obdélník, mělo by to vyjít asi tak na velikost plechu. Přendáme placku na plech a povrch hustě propícháme vidličkou. Navrch položíme druhý kus pečícího papíru a zatížíme druhým plechem. To proto, aby se nám těsto příliš nenafouklo. Pokud je plech příliš lehký a těsto se nám v troubě zvedá, zatížíme ještě něčím dalším. Nebojíme se, těsto nalístkuje i přes zátěž.
Těsto pečeme 20 minut, pak sundáme vrchní plech a papír a dopečeme dozlatova. Trvá to už jen pár minut, tak to radši hlídáme.
Hotovou placku opatrně přesuneme na mřížku a necháme vyhladnout. Poté ji ostrým nožem rozkrájíme na tři stejné obdélníky - dáme je na sebe a seřízneme, aby byly opravdu úplně totožné.
Na servírovací tác dáme jeden plát těsta a pomažeme ho polovinou krému. Přiklopíme druhou plackou, lehce ji přitlačíme a namažeme druhou polovinou krému. Dáme chladit.
Třetí placku si položíme na velký tác a připravíme si polevu.
Čokoládu rozpustíme na vodní lázni nebo opatrně v mikrovlnce. Přelijeme ji do cukrářského nebo jiného sáčku a dáme stranou.
Bílek šleháme s citrónovou šťávou do pěny, pak přidáme cukr a šleháme do zhoustnutí. Pokud je poleva stále řídká, přidáme více cukru. Polevu nalijeme na připravený plát těsta a rychle ji rozetřeme do rovnoměrné vrstvy.
Ze sáčku odsřihneme opravdu malý konec a rozpuštěnou čokoládou na povrch bílkové polevy nakreslíme vodorovné čáry. Seříznutou špejlí uděláme napříč další čáry - jednou tam, podruhé zpátky - až nám vznikne charakteristický vzor. Pracujeme opravdu rychle, jinak poleva začne tuhnout a vzor nebude pěkný. Nazdobený plát opatrně přesuneme do lednice, až poleva ztuhne. Potom z okrajů odstraníme přebytečnou polevu a nakrájíme na 10 kousků. Ty nandáme navrch mille feuille, jeden vedle druhého. Je to proto, aby se nám hotový dezert lépe krájel. Necháme v lednici uležet do druhého dne.

za fotku mnohokrát děkuji Kateřině Kamarádové

Moc děkuji Suz za skvělou výzvu, bylo to nejlepší mille feuille, které jsem kdy jedla.

čtvrtek 25. října 2012

Jablečný koláč s karamelem


Jablka. Jsou krásná, šťavnatá a letos se jich urodilo možná až příliš. Škoda, že se přiroda nepochlapila loni, když jsme u pana Cuketky na zahradě dělali cider, to by bylo teprve štěstí! Já sice žádnou jabloň nevlastním, ale lidé v mém okolí zjevně ano a tak denně musím odmítat další a další kila jablek. Nemám je kde skladovat a je mi jich děsně líto. Každý den nějaká sním "jen tak", cpu se štrúdlem, co se do mě vejde a dokonce jsem vytáhla ze dna skříně odšťavňovač. Možná se za chvíli proměním v obrovské jablko, odkutálím se a někdo ze mě udělá calvados. Nebo jablko v županu.
Dřív, než se to stane, sním si poslední kousek skvělého jablečného koláče se slaným karamelem, který mi zbyl.

Recept je převzatý ze Smitten Kitchen a trošku upravený (více jablek, více štěstí).

Ingredience:
cca 300g listového těsta (použila jsem to, co je už rozválené na pečícím papíře, bylo ho 275g)
8 středně velkých jablek
2 lžíce cukru (dala jsem třtinový)
2 lžíce másla
---
4 lžíce cukru
1/2 lžičky maldonské soli nebo 1/4 lžičky soli obyčejné
1 lžíce másla
2 lžíce smetany (vynechala jsem, ale lepší by bylo, kdybych nebyla líná jít do obchodu)

Postup:
Těsto rozválíme na velmi tenký obdélník a přesuneme ho na pečící papír na plech.
Jablka oloupeme, přepůlíme a zbavíme jádřinců. Pokrájíme je na opravdu tenké plátky; nejlépe to jde na mandolíně, ale vystačíte si i s nožem.
Předehřejeme si troubu na 200°C.
Plátky jablek skládáme jeden přes druhý do jakési hranaté spirály (obrázky krok-za-krokem najdete u původního receptu).
Povrch koláče posypeme cukrem a poklademe na kostičky pokrájeným máslem.
Pečeme asi 30 minut, téměř dozlatova.
Chvilku před tím, než je koláč hotový, si připravíme karamel. V kastrolu rozpustíme cukr, necháme ho lehce zhnědnout a sundáme z plotny. Přidáme máslo a sůl a promícháme. Pokud jsme nedali smetanu, urychleně (pomocí silikonového štětce) pomažeme povrch koláče a vrátíme ho ještě na 5-10 minut do trouby. Pokud smetanu máme, vlijeme ji do karamelu, vrátíme kastrol na plotnu a povaříme, až nám vznikne hladký karamelový sirup. Tím pomažame koláč a dáme dopéct.

středa 17. října 2012

Dort zebra


Potahování dortů marcipánem mi pořád nahání hrůzu. Bude ten korpus držet nebo se sesune? Podaří se mi marcipán vyválet tak akorát, aby nikde nechyběl, ani moc nepřebýval? Nepopraská? Nazdobím ho tak, aby to vypadalo, jak má? Nerozpustí se marcipán dřív, než do dortu zakrojí oslavenec? Zkrátka, je to stres. Ale - a to musím zaklepat - zatím se mi daří.

Ingredience na 20cm dort:
6 vajec, žloutky a bílky zvlášť
180g cukru krupice
1 lžička vanilkového extraktu
170g hladké mouky
50g másla, rozpuštěného a lehce zchladlého
30g holandského kakaa
---
100g vysokoprocentní čokolády
50g smetany na vaření
---
250g změklého másla
250g krémového sýra (Philadelphia, Buko)
cukr moučka podle chuti
---
500g marcipánu
1 lžíce holandského kakaa
1 lžička libovolného sirupu

Postup:
Dvě otevírací dortové formy si vymažeme máslem a vysypeme moukou, dno můžeme vyložit pečícím papírem. Troubu předehřejeme na 170°C.
Z bílků s polovinou cukru ušleháme pevný sníh. Žloutky se zbylým cukrem a vanilkou vyšleháme do pěny. Obě hmoty zlehka promícháme a rozdělíme na polovinu.
Do jedné prosejeme 100g mouky a vlijeme polovinu másla, opatrně vmícháme.
Do druhé části prosejeme zbylou mouku s kakaem a máslo a také lehce promícháme.
Těsto přemístíme do připravených forem, uhladíme povrch a pečeme asi 30 minut. Korpusy necháme chvíli vychladnout ve formách, potom je vyndáme a necháme vychladnout na mřížce. Zabalíme je do potravinářské fólie a dáme do lednice, lépe se s nimi bude pracovat.
Čokoládu nalámeme do misky a zalijeme ji vroucí smetanou. Minutku počkáme a rozmícháme do hladka. Povrch ganache potáhneme potravinářskou fólií, aby neokorala a necháme vychladnout na pokojovou teplotu.
Máslo šleháme s cukrem asi 5 minut na vysoké otáčky, až zesvětlá. Vmícháme krémový sýr.
Každý vychlazený korpus dvakrát prokrojíme, vznikne nám tedy šest plátů piškotu. Na servírovací tác dáme pečící papír a na něj jeden světlý plát korpusu. Pomažeme ho tenkou vrstvou světlého krému, pokračujeme tmavým plátem a světlým krémem, dál světlým plátem a 1/2 čokoládové ganache (pokud je moc tuhá, necháme ji pár vteřin povolit v mikrovlnce, ale nepřeženeme to) a tmavým piškotem. Na něj zase světlý krém, světlý plát, světlý krém, tmavý plát a úplně navrch druhou polovinu ganache. Tu pečlivě uhladíme. Boky dortu pmažeme zbylým světlým krémem a uhladíme. Dort dáme důkladně vychladit.
Marcipán rozválíme na ploše posypané moučkovým cukrem.
Dort vyndáme z lednice a odstraníme z pod něj upatlaný pečící papír. Pečlive potáhneme dort, odkrojíme přebývající marcipán a uhladíme všechny nerovnosti.
Zbylý marcipán smícháme s kakaem - nejde to moc dobře, ale vytrváme a hněteme, však ono se to spojí - a rozválíme na tenkou placku. Ostrým nožem nebo kolečkem na krájení pizzy vykrájíme "zebří pruhy" a pomocí sirupu je lepíme na dort. Ze zbylého marcipánu můžeme uválet třeba kuličky a ozdobit jimi obvod dortu.

pondělí 8. října 2012

Duhový dort




Od chvíle, kdy jsem na fotku duhového dortu narazila na internetu, věděla jsem, že ho někdy musím vyzkoušet. U každé, více či méně povedené, verze, se psalo něco o tom, že to je perfektní dort pro dětské oslavy a že naše / vaše malé ratolesti budou po nakrojení dortu u vytržení. Možná jsem opožděná, ale já - ve svým třiceti letech - jsem byla po nakrojení dortu nadšená jako malá a měla jsem sto chutí tleskat rukama a říkat jůůůů a jéééé. A to jsem, narozdíl od ostatních, věděla, co nás uvnitř nenápadného bílého dortu čeká.

Ingredience na 20cm dort (já pekla jeden 12cm a dva malé hranaté):
6 vajec, žloutky a bílky zvlášť
160g cukru krupice
200g hladké mouky
2 lžičky citrónové kůry
modrá, zelená, žlutá a červená potravinářská barva (použila jsem gelové od Wiltonu)
moučkový cukr na posypání plátů piškotu
---
250g velmi změklého másla
250g krémového sýra (Philadelphia, Buko)
cukr moučka podle chuti (dala jsem 6 lžiček)
lžička vanilkového extraktu
---
marcipán na potažení (tuším, že 350g musí bohatě stačit, ale nevážila jsem)
---
a navíc - trošku větší dávka trpělivosti a spousta misek


Postup:
Žloutky šleháme s polovinou cukru, až zesvětlají a nabudou na objemu.
Bílky ušleháme se zbylým cukrem na tuhý sníh.
Troubu si předehřejeme na 200°C. Tři plechy vyložíme pečícím papírem.
A teď přijde poměrně absurdní část receptu - zvážíme sníh, vydělíme hmotnost šesti a odvážíme ho do šesti misek. To stejné provedeme se žloutky, které přidáme ke sněhu. Nemícháme.
Vezmeme jednu misku, přidáme modré+červené barvivo (ano, vznikne fialová) a zlehka promícháme. Přidáme 1/6 přesáté mouky (je to 33,3333333333 a tak dále gramů) a opravdu lehce vmícháme; nejlépe gumovou stěrkou. Hmotu rozetřeme na polovinu jednoho připraveného plechu a to do tvaru kruhu o něco většího, než je 20cm. Můžeme použít otevírací dortovou formu jako šablonu a předem si na rub pečícího papíru kruhy předkreslit. 
Vezmeme druhou misku a všechno provedeme úplně stejně, až na to, že vynecháme červenou barvu a získáme tak modré těsto, které rozetřeme vedle fialového kruhu a pečeme cca 6 minut.
Zatím si připravíme zelené a žluté těsto.
Jakmile jsou placky dopečené, ihned je překlopíme na čistý pečící papír posypaný moučkovým cukrem a sloupneme vrchní papír.
Dáme péct zelené a žluté kruhy a připravíme si oranžovou (červená + žlutá) a červenou hmotu. I ty samozřejmě upečeme.
Z upečených plátů vykrojíme 20cm kruhy a necháme je zcela vychladnout. Pokud nebudeme dort skládat hned, každý kruh zvlášť zabalíme do potravinové fólie.
Připravíme si krém.
Máslo šleháme na vysoké otáčky, až zbělá - asi 5 minut. Zašleháme krémový sýr a cukr s vanilkou.
Na servírovací tác dáme pečící papír a na něj položíme okruží z otevírací dortové formy. Na dno položíme fialový plát těsta. Pomažeme tenkou vrstvou krému. Pokračujeme s modrou, zelenou, žlutou, oranžovou a červenou plackou, každou vrstvu přitlačíme a pomažeme krémem. Část krému si schováme na pomazání boků a vršku dortu. Dort dáme vychladit do lednice na několik hodin, až krém ztuhne.
Obvod dortu objedeme ostrým nožem a opatrně sejmeme formu. Boky i vršek dortu pomažeme asi 2/3 zbylého krému a dáme opět ztuhnout. Nakonec zbylým krémem zakryjeme případné nerovnosti a prosvítající barvy. Opět dáme vychladit.
Marcipán vyválíme na pocukrované podložce a opatrně potáhneme dort.
Smějeme se pod fousy, jak bude zírat obdarovaný, až do něj řízne.


Takže, pokud se vám dort líbí a chcete někomu udělat radost, nedejte na řeči, že je pro děti (stejně je v něm spousta umělých barviv a ty prý dětem nesvědčí) nebo pro gaye (i když na Prague Pride by se hodil skvěle) a klidně ho upečte. Může udělat radost třeba kamarádovi právníkovi, co za vás psal přísné dopisy porušovačům vašich autorských práv.
Díky, Martine.

neděle 7. října 2012

Boeuf Bourguignon / Hovězí po Burgundsku


Nezlobte se  na mě, ale jak se podívám ven a vidím na obloze to šedo, mám chuť se zachumlat do peřin a nedělat nic. Představa víc než půl roku tmy a zimy mi bere energii, chce se mi odjet do teplých krajin a vůbec mě tohle období děsně demotivuje. Snažím se přesvědčit, že bubnování deště na okno je romantický zvuk a že podzim má i nějaká pozitiva. Zatím jsem přišla na jedno - mám chuť a čas konečně uvařit hovězí po burgundsku podle Julie Child. Nebo spíš podle Meg.

Ingredience na 4 porce:
150g anglické slaniny
1 lžíce olivového oleje
750g hovězího - dala jsem krásnou kližku
sůl a čerstvě mletý pepř
2 lžíce mouky
2 láhve dobrého červeného vína (500ml do hrnce, zbytek první lahvedo kuchařky, druhá láhev k jídlu)
1 mrkev nakrájená na plátky
1 menší cibule na špalíčky
350ml hovězího vývaru
1 lžíce rajčatového protlaku
1 velký stroužek česneku
lístky z jedné větvičky tymiánu (kvůli uhrančivým očím mého zelináře jsem musela dát rozmarýn)
1 bobkový list
12-16 malých cibulek (ideálně třeba šalotky, já dala konce z jarních cibulek) + 1 lžíce másla a 150ml vývaru
cca 350g žampionů + 1 lžíce másla + trocha olivového oleje

Postup:
Nalijeme si skleničku vína.
Do malého kastrolu dáme vařit vodu. Ze slaniny okrojíme kůži a dáme ji stranou. Slaninu nakrájíme na kosičky a dáme ji na 10 minut vařit.
Zatím nakrájíme maso na velké kostky (asi 5cm) a osušíme ho.
Nezapomínáme upíjet víno.
Slaninu slijeme, osušíme a v silnostěnném hrnci ji opečeme dozlatova na lžíci olivového oleje. Slaninu dáme stranou a na tuku opečeme maso dohněda. Nedáváme ho zatáhnout najednou, aby se nezačalo dusit. Opečené maso dáme stranou ke slanině.
Do tuku dáme mrkev a cibuli a orestujeme.
Do hrnce vrátíme maso a slaninu, osolíme, opepříme (pokud máme slaný vývar nesolíme - ale to dá rozum) a přidáme mouku. Za stálého míchání dvě či tři minuty restujeme.
Zalijeme vínem, v případě že nechceme v jídle ponechat jeho výraznou chuť, necháme ho většinu odpařit. Přidáme vývar, prolisovaný česnek, tymián, rajčatový protlak, bobkový list a kůži ze slaniny (nedala jsem, nemám moc ráda tu uzenou chuť) a na velmi mírném ohni dusíme pod pokličkou 3-4 hodiny.
Stále nezapomínáme upíjet víno.
Připravíme si cibulky. Na pánvi rozpustíme máslo a necháme je na něm lehce zhnědnout. Zalijeme je vývarem, aby byly ponořené a necháme je vařit asi 20-25 minut. Jarním cibulkám stačilo méně. Vývar se za tu dobu téměř odpaří a vznikne karamelizovaná dobrota. Nesníme cibulky jen tak, ale dáme je stranou.
Žampiony očistíme a nakrájíme na čtvrtky nebo poloviny; podle velikosti. Na másle a trošce olivového oleje je opečeme dozlatova. Dáme je stranou k cibulkám.
Průběžne kontrolujeme maso, v případě, že se odpařilo moc tekutiny, dolijeme vodu nebo vývar.
Můžeme pomalu dopít své víno.
Když je maso měkké, přecedíme omáčku do kastrolu a sebereme případná přebývajicí tuk. Vyhodíme bobkový list a kůži. Pokud omáčka potřebuje zhoustnout, necháme ji vařit, až dosáhneme požadované hustoty. Dochutíme solí a pepřem, můžeme klidně dát i další česnek nebo protlak - prostě podle chuti.
Maso vrátíme do hrnce, přidáme cibulky a žampiony a přelijeme omáčkou. Podáváme s bramborem, nudlemi, pečivem nebo třeba s bramborovo-dýňovým pyré jako já.

Bramboro-dýňové pyré

Ingredience:
500g dužiny z hruškové máslové (nebo jiné oblíbené) dýně
sůl
pár kapek olivového oleje
500g brambor
máslo
mléko

Postup:
Dýni nakrájíme na kostky, osolíme, pokapeme olivovým olejem a pečeme doměkka.
Brambory uvaříme v osolené vodě.
Dýni i brambory rozšťoucháme s máslem a horkým mlékem do konzistence, jakou máme rádi. Případně dosolíme.

A nakonec, i video s roztomilou Julií Child nám všem může zvednout náladu.

čtvrtek 4. října 2012

Empanada Gallega - Výzva The Daring Bakers'

Přiznávám, že slané výzvy mě nebaví zdaleka tolik, jako ty sladké a tak jsem tu zářijovou odkládala tak dlouho, až jsem ji prošvihla. Jenže, pak jsem si zopakovala, proč že jsem se vlastně dala k Odvážným pekařům, vynadala jsem si do lenochodů a rozhodla se najít oběť, která mi pomůže tuhle obrovskou věc sníst. Jako ideální kandidát se ukázala být Kačka Žvýkačka, která si pořídila štěně Emilku a místo vysedávání na obědě musí venčit. A tak jsem upekla empanadu se šunkou a sýrem, která se dá jíst i studená, a udělaly jsme si piknik v kanceláři. Protože, kdy jindy než při obědě se nejlíp probírají všechny možný drby?!
Zářijovou vývzu pro nás připravila Patri z blogu Asi Son Las Cosas. Naším úkolem bylo upéct Empanadu, což je plněný koláč. Je rozšířený v mnoha zemích západní Evropy, latinské Ameriky a části jihovýchodní Asie. Název pochází z portugalského nebo španělského slovesa "empanar", což znamená obalit nebo zabalit do chleba. Empanada může být různého tvaru, může být pečená nebo smažená, sladká či slaná; záleží na místním zvyku.
Patriin recept pochází od její babičky, která žila na severozápadě Španělska, na hranici s Portugalskem. Empanadu tradičně plnila směsí, která kromě jiného obsahovala sušenou solenou tresku a rozinky. Během svojí letošní dovolené v Portugalsku jsem viděla doslova hromady sušených solených tresek, které "voněly" v každém obchodě s potravinami, do kterého jsem vlezla. Doufám, že mi Patri i její babička odpustí, ale tuhle specialitu jsem si nechala ujít.

Ingredience:
500g hladké mouky
240ml vlažné vody
100ml oleje
10g sušeného droždí (v původním receptu je 15g, ale na sáčku bylo napsáno, že je až na 1kg mouky a těsto kynulo báječně)
1 lžička soli
1 lžička sladké papriky
---
300g šunky
300g tvrdého sýra
1 vejce

Postup:
V míse vařečkou smícháme všechny ingredience, až se začnou spojovat. Těsto vyklopíme na pracovní plochu a hněteme asi 8 minut. Můžeme samozřejmě použít i robot s hnětacím hákem, pak stačí pětiminutové hnětení.
Z těsta zformujeme bochánek a necháme kynout na teplém místě v míse zakryté utěrkou asi hodinu a půl.
Plech vyložíme pečícím papírem a troubu si předehřejeme na 180°C.
Vykynuté těsto propracujeme a rozdělíme na poloviny. Jednu část rozválíme na obdélník, který přesuneme na připravený plech a poklademe polovinou plátků šunky tak, aby pokryly celý povrch. Jen na krajích necháme půl centimetru volno. Na šunku dáme sýr a na něj opět šunku - tak, aby kompletně zakryla sýr.
Vyválíme i druhou část těsta - stačí o kousek menší obdélník, tak aby zakryl náplň. Přesuneme ho navrch a spodní volné kraje těsta přetáhneme přes horní plát těsta a přimáčkneme. Můžeme přitlačit vidličkou.
Doprostřed empanady uděláme díru, aby mohla odcházet pára a pokud nám zbyly nějaké odřezky těsta, můžeme povrch nazdobit.
Povrch empanady potřeme rozšlehaným vajíčkem a pečeme 45 minut dozlatova. Před krájením necháme trochu vychladnout.

Nebudu tvrdit, že šunkovo-sýrová empanada je ta nejlepší věc na světě, ale s jednoduchým salátem s ředkvičkami a hořčičnou zálivkou to nebyl špatný oběd. A večeře. A zítřejší oběd. A svačina. Díky Patri za výzvu.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...