čtvrtek 28. března 2013

Mrkvový dort - Skrytá zelenina - Výzva The Daring Bakers'


Vítejte ve výzvě Líných pekařů. Únorovou výzvu jsem ještě neudělala, březnovou zveřejňuji pozdě. Přemýšlím, jestli to svést na mrazivé počasí, rekonstrukci bytu, nějakou neznámou nemoc nebo někoho, kdo mě štve. Ať už bych to hodila na cokoliv z toho, já bohužel vím, že za všechno můžu já a tak se prostě přiznávám a budu se snažit jít do sebe.
Skvělou březnovou výzvu Odvážných pekařů pro nás připravila Ruth z blogu Makey-Cakey. Vyzvala nás, abychom se pokusili upéct nějakou sladkost, která by osahovala zeleninu. Nejlépe tak, aby o ní strávníci ani netušili.
Různé dezerty, které obsahovaly zeleninu, jsem pekla už mnohokrát; třeba cuketové bábovičky, dýňový cheesecake nebo rebarborový crumbl - i když tam se zelenina nikam neschovává. Taky jsem zkoušela několik mrkvových dortů, ale žádný mi nebyl dost dobrý a pořád jsem trošku pátrala po nějakém lepším receptu. A myslím, že ho mám! Je z kuchařky Deníky Dity P. a já mám chuť si dávat další a další kousky.

Ingredience na 18 - 20cm formu:
85g hladké mouky
1 lžička sody
3/4 lžičky prášku do pečiva
1 lžička mleté skořice
1/4 lžičky drceného hřebíčku
1/4 lžičky strouhaného muškátového oříšku
1/4 lžičky drceného nového koření
špetka soli
100g cukru krupice
160ml rostlinného oleje
2 vejce
140g nahrubo posekaných vlašských ořechů
80g okapaného, najemno nakrájeného ananasu
125g jemně nastrouhané mrkve
---
125g změklého másla
200g krémového sýra (Philadelphia, Buko)
75-100g cukru moučka
lžička citrónové šťávy (nemusí být)
---
50g marcipánu
zelené a oranžové potravinářské barvivo

Postup:
Troubu předehřejeme na 180°C. Dno i boky dortové formy vyložíme pečícím papírem.
Do velké mísy prosejeme mouku se sodou, práškem do pečiva, kořením a solí a přimícháme cukr.
V jiné míse prošleháme vejce s olejem a vlijeme do suché směsi. Promícháme.
Přidáme ořechy, ananas a mrkev a znovu zamícháme.
Hmotu vlijeme do připravené formy a pečeme 40-50 minut, propečenost vyzkoušíme špejlí. Upečený korpus necháme ve formě trochu vychladnout a pak překlopíme na mřížku a necháme vychladnout úplně.
Zatím si připravíme krém. Elektrickým šlehačem šleháme máslo, až zbělá, trvá to tak 5 minut. Zašleháme sýr, potom cukr a případně i citrónovou šťávu.
Vychlazený dort podélně prokrojíme, jeden plát těsta dáme na servírovací tác, pomažeme vrstvou krému, přiklopíme druhý plát a namažeme zbytkem krému. Zdobíme mrkvičkami, které jsme vyrobili z marcipánu.
Kdo má strach, že poměrně nízký korpus nedokáže prokrojit, tento krok vynechá a všechen krém natře na vršek dortu, tak jak je to v původním receptu.


Dort můžeme připravit i ve formě roztomilých jednoporcových cupcakes, ingredience vystačí akorát na 12 kousků. Pečeme je na 190°C asi tak 20 minut.


Kromě mrkvového dortu a třech várek cupcakes jsem zkusila ještě řepné dortíky s čokoládovým krémem podle Receptů z farmářského trhu od Hany Michopulu. Mám z toho ale jen jednu ohavnou fotku, takže recept bude při příštím pokusu.

Vím, že mrkvový dort - narozdíl od dortů z hrášku nebo rajčatové polévky - není žádná odvaha, ale co už. Díky Ruth za bezvadnou výzvu.

pondělí 25. března 2013

Cheesecake s karamelem a makadamovými ořechy


Chci slunce, teplo, drinky na zahrádce, pikniky, bylinky na balkóně, cokoliv zelenýho na záhoně, chci uklidit šály a rukavice, otevřít okno a čmuchat vůni jara. Chci vyhodit svý zimní boty, který už to začínaj' vzdávat, vyndat baleríny a bejt šťastná. Jenže, jaro se zrovna rozhodlo, že letos připomene "duben, ještě tam budem" a tak mi nezbejvá nic jinýho, než se zachránit karamelem. Slaným karamelem. S ořechy obalenými v dalším karamelu. To všechno na šíleně krémovym cheesecakeu.

Recept je z The Cook Book od Yotama Otolenghiho. Na základ jsem použila recept od Anny, protože už mám těch "máslových" sušenek z margarínu dost.

Ingredicence vystačí na 20cm dort:

Na základ:
200g polohrubé mouky
125g másla
30g cukru
1 vejce

Na krém:
600g krémového sýra (Philadelphia, Buko)
120g cukru krupice
4 vejce
60ml zakysané smetany
1 vanilkový lusk nebo 2 lžičky vanilkového extraktu

Na ořechy v karamelu:
150g makadamových ořechů (dala jsem solené)
90g cukru krupice

Na karamelovou polevu:
30g másla
80g cukru krupice
50 ml smetany ke šlehání

Postup:
Všechny ingredience na základ rychle zpracujeme a těstem vyložíme dno i boky dortové formy. Dáme chladit alespoň na půl hodiny, klidně i do mrazáku.
Troubu předehřejeme na 140°C. Na dno dáme pekáč s vodou.
Krémový sýr s cukrem promícháme dohladka, nešleháme. Lépe se pracuje se sýrem v pokojové teplotě. Po jednom zamícháme vejce, smetanu a vanilkový extrakt nebo dužinu z vanilkového lusku.
Krém nalijeme na vychlazený korpus a pečeme asi 60 minut. Povrch dortu se musí ještě trochu třást, kraje rozhodně nesmí ani trochu zhnědnout.
Necháme vychladnout ve formě a přesuneme do lednice. Vychlazený cheesecake můžeme vyndat z formy a přesunout na servírovací tác.
Zatím si připravíme ořechy. Troubu předehřejeme na 190°C a ořechy necháme opražit na plechu vyloženém pečícím papírem. V hrnci se silným dnem na mírném ohni utavíme cukr na karamel - nemícháme. Opatrně vsypeme ořechy a důkladně zamícháme, aby byl každý ořech pokrytý karamelem. Všechno vysypeme/vylijeme zpátky na plech vyložený papírem a necháme vychladnout. Posekáme nahrubo.
Nakonec zbývá karamelová poleva. Anna ve svém receptu psala, že karamelu bylo moc a na dortu se vytvořila nerozkrojitelná vrstva. Dala jsem tedy jen polovinu množství a všechno dopadlo dobře, karamel byl krásně měkký.
Do vyššího odolného hrnce dáme cukr a máslo a za stálého míchání dřevěnou vařečkou necháme cukr zkaramelizovat. Nevypadá to dvakrát dobře, tuk se odděluje od cukru a zdá se, že je něco špatně, ale není. Vytrváme a ničeho se nebojíme. Vlijeme smetanu. Doporučuji ji ohřát a vzít si dlouhé rukávy a chňapky, směs hodně bublá a prská. Sundáme z ohně a rozmícháme dohladka. Necháme vychladnout na pokojovou teplotu.
Vychlazený cheesecake potřeme karamelovou polevou a posypeme ořechy.
Dort vydrží v lednici tři dny, pokud na ni dáte zámek.

středa 20. března 2013

Jour du Macaron - tentokrát z mrazáku

Minulý ani předminulý rok se mi nepodařilo strávit Jour du Macaron v Paříži. Strašně jsem věřila na "do třetice všeho dobrýho i zlýho", ale nejen že právě teď nejsem ani v Paříži, ani jinde ve Francii, ale dokonce se mi nepodařilo upéct ani jednu jedinou umrněnou makronku. Vůbec mi ta předsevzetí nějak nejdou, ale tentokrát to výjimečně není z důvodu mého lenochodího já, ale kvůli rekonstrukci bytu.

Místo nákupů v cukrářských potřebách trávím čas v těch kutilských, místo kil mandlové mouky kupuji pytle štuku a místo šlehání sněhu míchám maltu. Je to velká legrace, ale obávám se, že jako asistentka zedníka bych si nevydělala ani na nepovedenou makronku.

Jediné štěstí je, že jsem v mrazáku zapomněla pár makronek od posledního pečení. A tak mohu dnešní den oslavit s čokoládovou, malinovou a slano-karamelovou příchutí a věřit, že příští rok to vyjde...


BON JOUR DU MACARON, MES AMIS!

neděle 10. března 2013

Loupáky a.k.a. Makovky


Kdovíproč jsem měla dojem, že když nebudu mít doma nic k jídlu, vyhnu se večernímu a nočnímu mlsání. Myslela jsem při tom na čokoládu, sušenky, bonbóny, dortíky a tak. Zdá se, že jsem se spletla. Úplně nevinné a standardní zásoby, jako je mouka, cukr, mléko, ubohý zbytek droždí a tak podobně, v kombinaci s reklamními pauzami, způsobily, že jsem kolem desáté večerní tahala z trouby šest zlatých, nadýchaných loupáků. Sakra!

Recept mám z kurzu v Prakulu a nebojím se použít odborné pekařské termíny.

Ingredience na 12 loupáků:
500g hladké mouky
60g cukru krupice
50g změklého sádla
6g soli
30g čerstvého droždí
25g vajec (je to asi polovina vajíčka, zbytek schováme na potření loupáků)
225g vlažného mléka
---
mák na posypání

Postup:
Tentokrát to bude rychlovka, nebudeme dělat "omládek" (normální lidé tomu říkají kvásek), ale pojedeme "nazáraz" (tedy najednou).
Do mísy vlijeme vlažné mléko, rozdrobíme droždí a přidáme i všechny ostatní suroviny. Hněteme asi deset minut, až se těsto začne odlepovat od stěn a je vláčné. Mísu přikryjeme utěrkou a na teplém místě necháme "zrát" (kynout) 20 minut.
Bochánek rozdělíme na poloviny a z každé vyválíme kruh. Ten rozřízneme na 6 trojúhelníků a zavineme je od základny po špičku do tvaru rohlíku. Necháme na plechu kynout 30-40 minut.
Vykynuté rohlíky pomašlujeme rozšlehaným vajíčkem a "dekorujeme" (posypeme) mákem. Sázíme do trouby rozpálené na 250°C, teplotu po minutě stáhneme na 160°C a dopečeme asi 15 minut dozlatova.
Necháme vychladnout na mřížce.

Ponaučení nejen pro dnešní den - pokud se nechceme po nocích krmit, nesmíme mít v lednici ani ve špajzu vůbec nic. Vítáno je i bydlení v takové... , kde večerka zavírá už v osm, případně se tam vůbec nenachází.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...