čtvrtek 25. dubna 2013
Levandulovo-medové bábovičky
Původně jsem měla upéct macarons nebo mini kozí cheesecakes, ale protože jsem hlava děravá, zapomněla jsem objednat mandlovou mouku a protože neděle nebyla zrovna šťastný den, vyprodali mi Philadelphii. A tak jsem si - uprostřed noci - vzpomněla, že jsem chtěla vyzkoušet levandulové bábovičky od Ottolenghiho. V kuchařce se píše, že množství vystačí na 6 kusů, mně jich vzniklo 26 a na jednu porci bych počítala tak dvě. Čímž chci naznačit, že netuším, kolik vám toho vznikne...
Ingredience:
225g změklého másla
115g cukru krupice
115g medu (levandulového nebo obyčejného)
3 vejce
245g hladké mouky
1 lžička prášku do pečiva
1/2 lžičky sody
1/4 lžičky soli
1/2 lžičky mleté skořice
1/2 lžičky sušených levandulových květů (já dala 2 lžičky extraktu, nedávala jsem levandulový med)
110 ml zakysané smetany
---
20ml citronové šťávy
2 lžičky medu
cca 100g moučkového cukru
Postup:
Formu na bábovičky (kdo nemá, nebojí se a použije muffinovou) vymažeme rozpuštěným máslem a dáme vychladit do lednice. Troubu předehřejeme na 170°C (já dala na 190°C, protože formičky jsou vážně malé).
Máslo vyšleháme s cukrem a medem do pěny. Po jednom zašleháme vejce a levandulový extrakt. Mouku prosejeme s práškem do pečiva, sodou, solí a skořicí (a případně levandulové květy, pokud nepoužíváme extrakt).
Sypkou směs natřikrát vmícháme střídavě se zakysanou smetanou do máslové směsi a promícháme dohladka.
Těsto rozdělíme do připravených formiček (do 2/3 jejich výšky) a pečeme tak 20 - 30 minut (podle velikosti formiček), propečenost vyzkoušíme špejlí. Necháme je asi 10 minut ve formě a potom je vyklopíme na mřížku a necháme úplně vychladnout.
Zatím si připravíme polevu. Smícháme citronovou šťávu a med a postupně zašleháváme cukr, až vznikne klasická ledová poleva, co je tak akorát hustá. Polijeme bábovičky a necháme ztuhnout. Můžeme ozdobit sušenou levandulí.
Štítky:
levandule,
sladké,
Yotam Ottolenghi
úterý 9. dubna 2013
Narozeninový dort k patnáctinám
Nejdřív měl být patrový, hranatý, pak kulatý, měly na něm být marcipánové rtěnky, stíny a jiné šminky, pak se chvíli nevědělo. V patnácti je táááák těžký pojmenovat svoje touhy. Teda, ne že by se to ve třiceti zlepšilo, žejo.
Ingredience na 23cm dort:
Vanilkový piškot
6 vajec, žloutky a bílky zvlášť
180g cukru krupice
2 lžičky vanilkového extraktu
200g hladké mouky
50g másla, rozpuštěného a lehce zchladlého
máslo a hrubá mouka na formu
Kakaový piškot
6 vajec, žloutky a bílky zvlášť
180g cukru krupice
170g hladké mouky
30g holandského kakaa
50g másla, rozpuštěného a lehce zchladlého
máslo a hrubá mouka na formu
Čokoládová ganache
450ml smetany ke šlehání
250g hořké čokolády (dala jsem 64%)
Kávová pěna
250ml smetany ke šlehání (Kunín nebrat)
125g kvalitní bílé čokolády
15g mleté kávy
Na dokončení
2 zralé banány, nakrájené na tenká kolečka
1kg marcipánu
růžové potravinářské barvivo
zelené potravinářské barvivo
2 lžíce jakéhokoliv sirupu (např. cukrový - 1:1 voda s cukrem)
Postup:
Přípravu si rozvrhneme do dvou dnů. První den si připravíme korpusy a ganache, obarvíme marcipán a druhý den dort sestavíme a dokončíme.
Vanilkový piškot
Otevírací dortovou formu si vymažeme máslem a vysypeme hrubou moukou, dno můžeme vyložit pečícím papírem. Troubu předehřejeme na 170°C.
Z bílků s polovinou cukru ušleháme pevný sníh. Žloutky se zbylým cukrem a vanilkou vyšleháme do pěny. Obě hmoty zlehka promícháme. Přidáme prosátou mouku a máslo, opatrně vmícháme. Těsto přemístíme do připravené formy, uhladíme povrch a pečeme asi 30 minut. Korpus necháme chvíli vychladnout ve formě, potom ho vyndáme a necháme vychladnout na mřížce. Zabalíme do potravinářské fólie a dáme do lednice, lépe se s ním bude pracovat.
Kakaový piškot
Postupujeme stejně, jako u vanilkového, kakao prosejeme spolu s moukou.
Čokoládová ganache
Do misky dáme nalámanou čokoládu. Smetanu přivedeme k varu a ihned ji přelijeme přes čokoládu. Necháme minutu odstát a metličkou vymícháme dohladka. Povrch zakryjeme potravinářskou fólií, aby ganache neokorala a necháme vychladnout do pokojové teploty.
Kávová pěna
Do misky dáme nalámanou čokoládu. Do kastrůlku nalijeme smetanu, přisypeme kávu a přivedeme těsně pod bod varu. Zakryjeme a necháme 2 minuty louhovat, poté přecedíme do misky s čokoládou. Po minutě vyšleháme metličkou dohladka, zakryjeme fólií a necháme důkladně vychladit v lednici.
Marcipán
800g marcipánu obarvíme na růžovo, 200g na zeleno. Pečlivě zabalíme do potravinářské fólie.
Sestavení dortu
Světlý korpus podélně rozkrojíme na čtyři pláty, tmavý na tři (nebo také na čtyři a jeden nám zbyde na ujídání).
Kávovou pěnu ušleháme. Čokoládovou ganache lehce prošleháme metličkou.
Na servírovací tác dáme jeden plát světlého korpusu a pomažeme ho asi 1/6 čokoládové ganache. Poklademe 1/3 banánových koleček. Pokračujeme s druhým světlým plátem a dalším dílem tmavé ganache a banánu. Následuje tmavý plát piškotu a 1/3 kávové pěny, druhý tmavý piškot a kávová pěna a samozřejmě i třetí tmavý plát a zbytek kávové pěny. Další je samozřejmě světlý piškot, následuje čokoládová ganache, poslední třetina banánů a poslední světlý piškot.
Zbylou čokoládovou ganache pomažeme vršek i boky dortu a stěrkou pečlivě uhladíme.
Sestavený dort důkladně vychladíme.
Potažení dortu
Pomocí provázku si změříme dort. Na čisté pracovní ploše poprášené moučkovým cukrem si rozválíme růžový marcipán na placku o kousek větší, než budeme potřebovat. Potáhneme dort, ostrým nožem ořízneme přebývající marcipán (zbytek pečlivě zabalíme do fólie, aby neosychal) a uhladíme povrch dortu.
Zelený marcipán rozválíme na dlouhou tenkou placku a za pomoci pravítka ukrojíme dva pruhy o šířce cca 1,5cm (délku si opět naměříme provázkem), proužky přilepíme na dort pomocí cukrového sirupu. Dál ukrojíme dva pruhy o šířce 1,5cm a délce asi 7cm, konce ozdobně zastřihneme jako na fotce (budou to konce mašle) a sirupem je přilepíme na střed dortu. Na mašli budeme potřebovat pruh cca 25x5cm a malý proužek 1,5x3,5cm. I mašli přilepíme sirupem.
Ze zbylého marcipánu můžeme vytvořit malé dárky - já jsem jich dala 15 - místo svíček.
foto: Ondřej Hnilica |
Opět jsem neochutnala celý dort, ale jen jednotlivé části a chtěla bych říct, že kávová pěna je tak strašně dobrá, že bych byla moc ráda, kdybych jí omylem umíchala dvojnásobnou dávku. Každopádně, dort se zřejmě líbil (oslavenkyně ho okomentovala slovy "ty krááávo!" a já to beru jako kompliment) a chutnal (kolegyně hlásila "půlka dortu už je pryč, všichni slintají blahem").
čtvrtek 4. dubna 2013
Tvarohová bábovka s brusinkami
Naprosto geniální bábovka pro jakoukoliv příležitost. Třeba takovou, kdy máte doma dva Ferdy mravence, co se snaží přeměnit vytapetovaný retro byt v něco obyvatelného a potřebujete je nakrmit a přidat i sladkou tečku. Je to taková dobrota, že jsme ji snědli úplně celou najednou - a ano, je pravda, že nakrmený dělník, líný dělník. A přejedená kuchařka se těžko mění na myčku nádobí.
Recept je z Apetitu, jen jsem přidala sušené kanadské brusinky, co na mě vypadly z poličky ve špajzu.
Ingredience:
160g změklého másla
250g cukru krupice
3-4 vejce, žloutky a bílky zvlášť
kůra a šťáva z 1/2 citrónu
500g tvarohu (ve vaničce)
špetka soli
200g dětské krupičky
1 prášek do pečiva
100g sušených brusinek
máslo, hrubá mouka na formu
moučkový cukr na posypání
Postup:
Formu na bábovku si vymažeme máslem a vysypeme hrubou moukou. Troubu předehřejeme na 170°C.
Máslo, cukr, žloutky, citrónovou kůru a šťávu vyšleháme elektrickým šlehačem do světlé pěny.
Tvaroh se solí lehce utřeme a přidáme k žloutkové směsi. Přisypeme krupičku smíchanou s práškem do pečiva a promícháme.
Z bílků ušleháme pevný sníh a natřikrát ho opatrně vmícháme do těsta. Nakonec přidáme brusinky.
Těsto vlijeme do připravené formy a pečeme 55-60 minut, propečenost vyzkoušíme špejlí.
Bábovku vyklopíme a necháme vychladnout na mřížce. Před podáváním pocukrujeme.
Štítky:
bábovka,
brusinky,
česká klasika,
sladké,
tvaroh
pondělí 1. dubna 2013
Hot Cross Buns
Zdá se mi, že do ne zrovna jarního počasí, které tady letos máme, se tyhle kořeněné bochánky báječně hodí. Měly by se péct na Velký pátek a štěstí člověku přinese, když si jeden schová na příští rok, než upeče další. Jestli jste jako já a je vám jasné, že se vám ani jeden schovat nepodaří, v klidu se do toho posledního zakousněte. I to je přeci štěstí.
Recept je převzatý z Joy of Baking, ale místo droždí jsem použila pšeničný kvásek.
Ingredience na 12 kousků:
255g pšeničného kvásku (vzala jsem dvě lžičky žitného a čtyřikrát po čtyřech hodinách jsem ho nakrmila pšeničnou hladkou moukou, vždy 40g mouky a 20g vlažné vody, udržovala jsem ho v cca 30°C)
340g hladké mouky (možná o něco více)
170ml vlažného mléka
55g třtinového cukru
1 lžička mleté skořice
1/4 lžičky drceného hřebíčku
1/4 lžičky drceného nového koření
1/4 lžičky strouhaného muškátového oříšku
1/2 lžičky soli
70g rozpuštěného, lehce vychladlého másla
1 vejce
80g rozinek
80g kandovaného ovoce nebo kůry
---
1 vejce
1 lžíce mléka
---
60g moučkového cukru
1 lžíce mléka
Postup:
Do mísy robotu nalijeme vlažné mléko, přisypeme mouku prosátou s kořením a solí. Přidáme cukr a kvásek a necháme lehce promíchat. Přilijeme máslo a vajíčko a necháme hníst, až je těsto hladké a elastické. Nakonec přidáme kandované ovoce a rozinky a ještě trochu prohněteme.
Mísu zakryjeme a necháme kynout na teplém místě, až těsto zhruba zdvojnásobí svůj objem - trvá to déle než s droždím, u mě asi tak 3 hodiny.
Těsto vyklopíme na vál, rozdělíme na 12 kousků a ukoulíme bochánky. Ty dáme na plech či plechy vyložené pečícím papírem a necháme opět přikryté kynout do dvojnásobné velikosti. Já jsem šla na večírek a tak jsem bochánky strčila do chladu a pekla až po dvanácti hodinách, ale hodina a půl až dvě v teple by jim mělo stačit.
Troubu zapneme na 200°C. Bochánky potřeme vejcem prošlehaným se lžící mléka a každý nařízneme do kříže. Pečeme 15 minut dozlatova. Necháme vychladnout na mřížce.
Nakonec si připravíme cukrovou polevu - cukr prostě rozmícháme s mlékem a pomocí sáčku s ustřiženým rohem uděláme na každém bochánku kříž. Necháme ztuhnout.
Podáváme jen tak nebo třeba s máslem a kakaem.
Veselé Velikonoce!
Štítky:
kynuté,
sladké,
velikonoce
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)