pátek 29. listopadu 2013

Sfogliatelle Ricci - Výzva The Daring Bakers'


Přesně tohle jsou ty výzvy, které od Odvážných pekařů chci! Když jsem si začátkem měsíce listopadovou vývzu prohlédla, byla jsem hrozně moc natěšená na její splnění. Za prvé jsem o Sfogliatelle Ricci nikdy neslyšela a za druhé to vypadalo báječně složitě. A za třetí - což jsem tedy zjistila až 27. večer, kdy jsem pekla - je to velká dobrota.
Listopadovou výzvu pro nás připravila Sandie z blogu Crumbs of Love. Vyzvala nás, abychom vyrobili domácí ricottu, kandovanou pomerančovou kůru a alespoň jednu verzi sfogliatelle. Kompletní sadu receptů najdete tu, něco o historii tohohle italského pečiva z Neapole tady.
Já se rozhodla pro klasiku - Sfogliatelle Ricci, plněné směsí z ricotty a semoliny s kandovanou kůrou z grepu. Domácí ricotta se mi nepovedla, nevím proč a další mléko jsem už vylévat nechtěla, takže recept sem nedávám. Kandovanou kůru jsem měla zmraženou z jiného receptu. Pokud byste se rozhodli vyrábět jak ricottu, ta kůru, recepty jsou v odkazu výše.

Ingredience na 14 - 18 kusů:

420g hladké mouky
6g soli
180ml vlažné vody
100g změklého sádla
100g změklého másla

Postup:
Do mísy prosejeme mouku se solí, přilijeme vodu a smícháme, nejlépe mixérem. Těsto je velmi suché, drolí se. Vyklopíme ho na pracovní plochu a hněteme a hněteme, až drží pohromadě. Můžeme ho nechat chvilku odpočinout pod nahřátou mísou, aby se rozvinul lepek a s těstem se lépe pracovalo.
Já jsem měla půjčený strojek na těstoviny, takže jsem následující práci měla zjednodušenou, ale dá se vystačit i bez něj.
Těsto rozdělíme na poloviny a protahujem ho strojkem nastaveným na nejširší stupeň, až je hladké. Obě poloviny spojím do koule, zabalíme do fólie a dáme vychladit alespoň na 2 hodiny, ale klidne přes noc. Kdo nemá strojek, prostě hněte a hněte, až má těsto hladké.
Připravíme si do misky sádlo důkladně smíchané s máslem.
Vychlazené těsto rozdělíme na čtvrtiny a z každé zvlášť vyválíme co nejtenčí pruh o šířce cca 10 cm, na délku mi to vyšlo asi metr, což na mojí miniaturní pracovní ploše nebylo zrovna ideální. Ale co už.
Na pracovní plochu dáme jeden pruh těsta, pomažeme ho směsí tuků a natahujeme do šířky asi 20cm, aby bylo co nejtenčí, až průsvitné. Nemusíme natřít celý pruh najednou, stačí po kouskách. Pomazanou a nataženou část zarolujeme, pokračujeme namazáním a taháním další části a zase rolujeme, když nám dojde pruh těsta, pokračujeme s dalším, který přidáme do řady za první. Popisuju to možná trochu divně, ale výsledkem má být jedna rulička těsta, zarolovaná z velmi tenkých vrstev pomazaných tukem.
Odkrojíme nevzhledné konce, zabalíme do fólie a necáme vychladit aspoň dvě hodiny.
Zatím si připravíme náplň. Dělala jsem celou dávku, ale půlka mi zbyla, dávám tedy recept tak, aby vyšel akorát.

125ml mléka
57g cukru krupice
57g semoliny
200g ricotty
1 žloutek
1 lžička vanilkového extraktu
1/8 lžičky skořice
30g kandované grepové kůry
nastrouhaná kůra z 1/2 citrónu

Mléko s cukrem přivedeme k varu a za stálého míchání pomalu přisypáváme semolinu. Na mírném ohni vaříme, až zhoustne, stále mícháme. Je to asi jako hustá krupicová kaše. Směs rozprostřeme na pečící papír nebo na tác a necháme vychladnout.
Natrháme ji na kousky a spolu s ricottou, žloutkem, vanilkou a skořicí vyšleháme v robotu dohladka. Vmícháme obě kůry a můžeme jít do finále.
Troubu předehřejeme na 200°C. Dva plechy vyložíme pečícím papírem.
Vychlazené těsto nakrájíme na 1,5cm široké plátky. Každý rozplácneme koncem dlaně (to místo, kde se dlaň mění na předloktí) tak, aby se začal tvarovat kornout. Dotvarujeme ho pomocí prstů - mrkněte na obrázky v původním receptu.
Já to asi špatně pochopila nebo provedla, ale tvar kornoutu mi moc nevyšel, spíš takové škeble.
Kornouty naplníme připravenou směsí (dobře to jde cukrářským sáčkem), uzavřeme je a dáme na plechy.
Pečeme dozlatova, asi 20 - 25 minut. Podáváme posypané moučkovým cukrem, nejlépe vlažné, ale chutnalo mi i zastudena.

Super, super, super! Křupavé vrstvy těsta plněné nepřeslazeným krémem s nahořklou stopou grepové kůry. Mňam! Děkuji Sandie za jednu z nejlepších výzev, jaké jsme měli.


středa 27. listopadu 2013

"Říkejte mi mediální hvězdo" počtvrté


Díky Tomášovi Babincovi, nejpracovitějšímu foodblogerovi, kterého znám (kromě "normální" práce navíc vyrábí výborné paštiky, fotí jídlo, píše pro časopis a stará se o rodinu), se můžu pyšnit dalším mediálním zářezem, tentokrát dokonce dvoustranou v časopise F.O.O.D.
Mimo řečí o mně tam najdete také recept na Ottolenghiho levandulovo-medové bábovičky. Jsem moc ráda, že ani do vánočního čísla jsem nemusela přispět receptem na cukroví, které nejím a nepeču.
 


pondělí 25. listopadu 2013

Dort zebra (podruhé)


Jdu si takhle na Smíchov, na skleničku s přáteli. Přímo před vchodem do podniku mi začne zvonit telefon, já ho vezmu a dvacet minut se vykecávám s kamarádkou. Mrzne mi ruka a vím, že už jsem měla sedět na baru, jdu jako vždycky pozdě. Ukončuji hovor a chystám se vzít za kliku. Telefon zvoní znovu, na displeji jméno bývalého kolegy. Hm, asi někomu přidělili jeho číslo, ale proč mi ted dotyčný sakra volá v osm večer?! Rozhodně se mi nechce pracovat, ale hovor vezmu. Ukazuje se, že to je opravdu ten kolega a že si chce objednat dort pro dceru. Mám obrovskou radost. Že jsem ten telefon vzala. Že mi někdo věří tak, že si objedná narozeninový dort pro dítě. Protože ty jsou přísný. Sedám si na bar a cítím se skvěle.

Ingredience na 23cm dort:
Korpus:
330g změklého másla (+ kousek na vymazání formy)
300g třtinového cukru
3 velká vejce
150g kvalitní hořké čokolády
300g polohrubé mouky
1 vrchovatá lžička jedlé sody
3,5 dcl horké vody
---
Žloutkový krém:
225ml mléka
17g kukuřičného škrobu
65g cukru krupice
1 vanilkový lusk
2 velké žloutky
1 velké vejce
30g másla
---
Ganache:
110ml smetany ke šlehání
60g hořké čokolády (64-72%)
---
Dokončení:
cca 500g marcipánu
potravinářské barvivo
cukrový sirup (cukr + voda, na lepení marcipánu)

Postup:
Korpus:
Dno otevírací dortové formy vyložíme pečícím papírem, boky vymažeme máslem. Troubu předehřejeme na 180°C.
Čokoládu rozpustíme ve vodní lázni. Uvaříme si vodu.
Máslo s cukrem vyšleháme do pěny. Po jednom zašleháme vejce. Vmícháme rozpuštěnou čokoládu. Poté střídavě přidáváme mouku promíchanou se sodou a horkou vodu. Výsledné těsto je velmi tekuté, toho se ale vůbec nebojíme.
Těsto vlijeme do formy a pečeme 15 minut. Poté teplotu stáhneme na 160°C a pečeme 30-45 minut. Propečenost vyzkoušíme špejlí - drobečky, které na ní ulpí, budou trochu vlhké - tak to má být.
Korpus necháme trochu zchladnout, vyndáme z formy a necháme vychladnout úplně. Zabalíme do fólie a necháme v lednici, nejlépe přes noc.
---
Krém:
Ve velké míse promícháme čtvrtinu mléka se škrobem. Zbylé mléko dáme do kastrolu spolu s cukrem a dužinou vyškrabanou z vanilkového lusku. Můžeme přihodit i samotný lusk, později ho vyndáme. Mléko přivedeme k varu a sundáme z plotny.
Do mísy ke mléku se škrobem přidáme žloutky a vejce a pořádně prošleháme. Pomalu, za stáleho mícháme - nejlépe metličkou - přiléváme asi třetinu horkého mléka. Mícháme opravdu poctivě, aby se nám vejce nesrazila.
Zbylé mléko vrátíme na plotnu a za stálého mícháení pomalu přiléváme vaječnou směs. Na středním ohni mícháme směs tak dlouho, až zhoustne. Rozhodně nepřestáváme energicky míchat a máme trpělivost - je to pořád nic nic a pak najednou hotovo. Potřebujeme dosáhnout konzistence jako u pudinku.
Krém sundáme z ohně a zašleháme do něj máslo. Přelijeme ho do mísy, povrch zakryjeme fólií, aby se neudělal škraloup a necháme vychladnout. Přesuneme do lednice, kde kréme přes noc ještě zhoustne a zpevní.
---
Ganache:
Čokoládu nalámeme na kousky a dáme do misky. Smetanu přivedeme k varu a přelijeme ji přes čokoládu. Minutku počkáme a rozmícháme dohladka. Povrch zakryjeme fólií, aby neokoral a necháme vychladnout.
---
Sestavení dortu:
Korpus alespoň dvakrát podélně prokrojíme. Já pekla dort ve dvou formách, takže jsem měla dva nižší korpusy (pozor, je třeba zkrátit dobu pečení, aby se korpus nevysušil) a každy jsem prokrojila jen jednou - měla jsem tedy čtyři pláty.
První plát dáme na tác nebo podložku a pomažeme ho polovinou (pokud pracujeme se třemi pláty korpusu) nebo třetinou (pokud se čtyřmi) krému. Přiklopíme druhým plátem, pomažeme dalším dílem krému a pokračujeme, až nám dojde krém i korpus (tím končíme).
Povrch a boky dortu potřeme ganache, uhladíme a necháme vychladit v lednici.
Horkým nožem uhladíme dort a znovu vychladíme.
---
Potahování dortu:
Asi 150g marcipánu obarvíme načerno (lépe dělat den předem, nabarvený marcipán důkladně obalit fólií a nechat odpočinout).
Pomocí provázku si na dortu naměříme, jak velký plát marcipánu budeme potřebovat. Neobarvený marcipán rozválíme na ploše posypané moučkovým cukrem na placku a opatrně přeneseme na vychlazený dort. Uhladíme a odkrojíme přebytky. Ty obarvíme nažluto (nebo jinou oblíbenou barvu) a zabalíme do fólie.
Z černého marcipánu vyválíme placku a kolečkem na krájení pizzy krájíme zebří pruhy. Cukrovým sirupem je lepíme na dort.
Ze žlutého marcipánu vyválíme dlouhý pruh, ořízneme ho a nalepíme po obvodu dortu. Ze zbytku vykrájíme třeba kytky, do kterých zapíchneme narozeninové svíčky.
 
A víte co mě těší nejvíc? Když mi někdo řekně, že sladký nejí, ale že si kousek dal a moc mu chutnalo.

pátek 22. listopadu 2013

Kokosové cupcakes s marcipánem


Za pět minut dvanáct. Nebo spíš za deset minut čtyři. Přesně v tolik jsem vylítla na balkon, abych stihla před odevzdáním vyfotit tohle hejno optimisticky barevných rybek. Minutu po tom došlo světlo a dvě minuty na to volala slečna, která si cupcakes objednala, že je tu pro ně. Jsou pro jejího tátu k narozeninám a protože je prý milovníkem tyčínek Margot, přála si pro něho něco s kokosem, čokoládou a spoustou marcipánu. Doufám, že se mu budou líbit, ale hlavně - že mu budou chutnat. Všechno nejlepší!

Ingredience na 12 dortíků:
113g změklého másla
90g cukru krupice
3 velká vejce
145g hladké mouky
1,5 lžičky prášku do pečiva
50g strouhaného kokosu
špetka soli
60 + 40ml kokosového mléka
---
70ml smetany na vaření
140g čokolády (64% kakaa)
---
cca 300g marcipánu
potravinářské barvivo
cukrový sirup (cukr + voda, na lepení ozdob)

Postup:
Troubu předehřejeme na 180°C. Formu na muffiny si vyložíme papírovými košíčky.
Máslo ušleháme s cukrem do pěny a po jednom zašleháme vejce.
Mouku prosejeme s práškem do pečiva a solí a přimícháme kokos.
Do máslovo-vaječné směsi střídavě přidáváme moučnou směs a první část (60ml) kokosového mléka.
Hladké těsto rovnoměrně rozdělíme do připravené formy.
Pečeme 18-22 minut dozlatova.
Cupcakes propícháme špejlí a každý napustíme trochou kokosového mléka.
Necháme zcela vychladnout, klidně dáme na noc do lednice.
---
Nalámanou čokoládu dáme do misky a zalijeme ji vroucí smetanou. Necháme minutku stát a rozmícháme dohladka. Když krém vychladne tak, že neteče, namažeme ho na povrch cupcakes a uhladíme. Necháme vychladit.
Ztuhlý krém můžeme ještě uhladit horkým nožem, aby při potahování nedělal hrboly.
---
Nazdobíme marcipánem. Skladujeme v suchu a chladu.

neděle 17. listopadu 2013

Svíčková omáčka

 
Možná, že název svíčková omáčka je špatně a nic neznamená. Svíčková je kus hovězího. Já to vím, vy to víte, kuchaři to ví. Když je na menu napsáno svíčková s houskovým knedlíkem, nepředpokládám, že by někdo čekal, že v omáčce bude plavat kus opravdové svíčkové. Správně bych teda asi měla napsat hovězí pečeně na smetaně. Jenže to se mi nelíbí a tak je to prostě svíčková omáčka. A ne, není ze svíček. Překvapivě.
 
Recept mám z omáčkového kurzu v Prakulu, od omáčkového mistra Václava Friče.
 
Ingredience na 4-6 porcí:
cca 1kg květové špičky
100g špeku
75g sádla
75g másla
2 střední mrkve
kus celeru
2 střední petržele
1 jablko
2 cibule
3 bobkové listy
5 kuliček nového koření
5 kuliček černého pepře
100g cukru krupice
100ml octa
2 lžíce plnotučné hořčice
150ml bílého vína
hovězí vývar (množství nevím, měla jsem na sporáku velký hrnec a odebírala z něj)
250ml smetany
sůl, pepř, citron
---
---
brusinky
 
Postup:
Maso prošpikujeme špekem, když nám nějaký zbyde, nakrájíme ho na kostičky a dáme do velkého kastrolu (nejlépe takového, co může do trouby). Maso svážeme provázkem, aby drželo tvar a osolíme a opepříme ho.
Do kastrolu ke špeku přidáme sádlo a máslo, rozpustíme je a orestujeme nastrouhanou kořenovou zeleninu. Osmažíme ji dozlatova, přidáme najemno nasekanou cibuli a restujeme dál. Přihodíme jablko nakrájené na kostky a necháme zkaramelizovat. Přisypeme cukr, dál hořčici a koření - nejlépe svázané do plátýnka.
Vlijeme ocet a necháme ho odpařit.
Do kastrolu vložíme maso a ze všech stran ho opečeme, aby se zatáhlo. Podlijeme vínem a zalijeme vývarem, aby maso bylo téměř ponořené. Zakryjeme pokličkou a vaříme, až je maso měkké. Případně můžeme celý kastrol strčit do trouby, ať je to skutečně pečeně. Já jsem v troubě měla koláč, tak jsem vařila - asi tak hodinu a půl.
Maso vyjmeme z omáčky a dáme ho stranou.
Vyndáme i koření a omáčku rozmixujeme. Vrátíme ji do hrnce, přidáme smetanu a dochutíme.
Václav radí omáčku před mixováním zahustit jíškou a ještě pasírovat, ale já jsem ani jedno z toho neudělala. Konzistence mi vyhovovala a mám docela výkonný mixér, že mi pasírování přišlo zbytečné.
Maso zbavíme provázku, nakrájíme na plátky a podáváme s knedlíkem, omáčkou a brusinkami. Hlásím, že to je ta nejlepší svíčková omáčka na světě.

sobota 9. listopadu 2013

Svatební dort pro Pavlu a Petra

 
Hned na začátek je třeba přiznat, že je to tak trochu falešný svatební dort. Opravdová svatba mojí nejlepší kamarádky a jejího dnes už manžela proběhla - tajně - před více než půl rokem v Nicaragui. A pak se pořád odkládalo oficiální oznámení rodině a přátelům.
Nejdřív se čekalo, až z ambasády dorazí papíry - co kdyby to nevyšlo a svatba se musela opakovat - pak nebyl čas ani příležitost, následně už to bylo tak dlouho, že to začínalo být trapné. Mladá paní ve stresu, že se na ní budou všichni zlobit, mladý pán by to nejradši neřešil. A já pořád otravovala, ať už udělají mejdan, že jim chci upéct svatební dort. A tak, zřejmě aby už ode mě měli pokoj, vyhlásili termín a já začala plánovat dort.
Chtěla jsem do něj zakomponovat vlčí máky z nevěstiných svatebních šatů a fotky ze svatby i předchozího společného života novomanželů.
Moc mi to nešlo, strašně jsem se u toho rozčilovala a připadala si nemožně.

Po týdnu každodenního večerního tréninku jsem usoudila, že lepší už to nebude a prohlásila jsem máky za hotové.
Fotky jsem nechala natisknout na jedlý papír

Že jedno patro bude ultra čokoládové, to bylo jasné - nic jiného by nevěsta nebrala. Že druhé patro bude světlé, to bylo jasné taky, neboť ženich se nad čokoládovými dorty ofrňuje. No a protože blíž se nikdo nevyjádřil, rozhodla jsem se pro totální experiment a podzimní chutě. Skořicový piškot, pěna z bílé čokolády s hruškami a jeřabinovým želé.

Spodní patro (průměr 20cm) - Mud Cake s krémem z mléčné čokolády a mučenky

Ingredience:
125g másla
90ml vody
125g hořké čokolády (dala jsem 71%)
150g polohrubé mouky
1/4 lžičky prášku do pečiva
1/4 lžičky jedlé sody
špetka soli
30g holandského kakaa
200g cukru krupice
2 vejce
4 lžičky oleje
65ml podmáslí
---
100ml mučenkového pyré
cukr podle chuti
---
50g změklého másla
275g mléčné čokolády (35-40%)
125g mučenkového pyré

Postup:
Dno i boky rozkládací dortové formy vyložíme pečícím papírem (kolečko na dno a pruh kolem dokola). Troubu si předehřejeme na 160°C.
Na středním ohni rozpustíme máslo ve vodě, odstavíme a vmícháme nalámanou čokoládu. Mícháme, dokud není směs zcela hladká a necháme zchladnout.
Do velké mísy prosejeme mouku, prášek do pečiva, sodu a kakao. Přidáme cukr a sůl a v sypké směsi uděláme důlek. Do něj vlijeme čokoládovou směs a pořádně promícháme. Přidáme olej a postupně vmícháváme vejce, pěkně jedno po druhém. Nakonec do směsi důkladně zamícháme podmáslí.
Těsto vlijeme do formy a pečeme asi 1h a 40 minut. Špejlí vyzkoušíme, zda máme vše dobře upečené. Pokud si chceme zkrátit dobu pečení, rozdělíme těsto do dvou forem, pečeme na 180°C a po cca hodině je hotovo.
Korpus vyndáme z formy a necháme zcela vychladnout na mřížce. Poté přesuneme do lednice a necháme přes noc vychladit.
Zatím připravíme čokoládový krém.
Čokoládu rozpustíme ve vodní lázni. Mučenkové pyré přivedeme k varu a natřikrát ho přilijeme k čokoládě. Důkladně promícháme dohladka. Když krém vychladne asi an 60°C, vmícháme na kousky nakrájené máslo. Vlijeme do plastové misky a povrch zakryjeme fólií, aby neokoral. Dáme do lednice, ale před plněním dortu necháme změknout v pokojové teplotě.
Druhý den vyndáme z lednice korpus a podélně ho dvakrát až třikrát prokrojíme. Každý plát pokapeme oslazeným mučenkovým pyré.
Na tác dáme první plát korpusu a pomažeme ho poměrnou částí čokoládového krému, přiklopíme druhým plátem, pomažeme krémem a tak dále, až nám dojdou korpusy. Pomažeme vrch i boky dortu a co nejpečlivěji uhladíme. Dáma zatuhnout do lednice. Poté horkým nožem vyhladíme povrch dortu, aby byl připraven pro potahování marcipánem. Skladujeme v lednici.

Prokrojené korpusy pokapané mučenkovým pyré čekají na slepení krémem
Podzimní dort s bílou čokoládou, hruškami a jeřabinovým želé
(dělala jsem dva 12cm dortíky a každý prokrojila na 3 pláty, ale recept by měl vystačit i na 20cm dort)

Ingredience:
3 vejce v pokojové tepolotě, žloutky a bílky zvlášť
90g cukru krupice
1/2 lžičky skořice
85g hladké mouky
25g rozpuštěného másla
---
250ml smetany ke šlehání
125g bílé čokolády
---
3 bílky
115g cukru krupice
špetka soli
225g změklého másla
1 lžička vanilkového extraktu
(bála jsem se, že pěna z bílé čokolády neudrží tak vysoký dort a tak jsem ho trochu "vyztužila" tímhle krémem, který se jmenuje "swiss meringue buttercream")
---
1 zralá hruška
jeřabinové želé (lze zaměnit za nakládané brusinky, ty které se dávají ke svíčkové)

Postup:
Otevírací dortovou formu si vymažeme máslem a vysypeme hrubou moukou, dno můžeme vyložit pečícím papírem. Troubu předehřejeme na 170°C.
Z bílků s polovinou cukru ušleháme pevný sníh. Žloutky se zbylým cukrem vyšleháme do pěny. Obě hmoty zlehka promícháme. Přidáme mouku prosátou se skořicí a máslo, opatrně vmícháme. Těsto přemístíme do připravené formy, uhladíme povrch a pečeme asi 30 minut. Korpus necháme chvíli vychladnout ve formě, potom ho vyndáme a necháme vychladnout na mřížce. Zabalíme do potravinářské fólie a dáme do lednice, lépe se s ním bude pracovat.
Do misky dáme nalámanou čokoládu. Smetanu přivedeme k varu a přelijeme ji přes čokoládu. Necháme minutku stát a vyšleháme metličkou dohladka, zakryjeme fólií a necháme důkladně vychladit v lednici.
Bílky, cukr a sůl šleháme ve vodní lázni, až se všechen cukr rozpustí a směs je napěnená. Přelijeme do mísy robotu a šleháme nejdřive na nižší otáčky, až ušleháme ne zcela pevný sníh. Zvýšíme otáčky a ušleháme pevný lesklý sníh, který mezitím zcela vychladl. Trvá to asi 10 minut.
Snížíme otáčky a postupně zašleháme máslo a nakonec vanilku.
Vyměníme šlehací metlu za K-metlu a mícháme na nízkou rychlost ještě 2 minuty. Krém dáme do cukrářského sáčku s ustřiženým koncem.
Čokoládovou smetanu ušleháme dotuha.
Každý piškot dvakrát prokrojíme, vznikne nám tedy šest plátů. Na kartonovou podložku (o kousek menšího průměru než je dort) dáme první plát. Po obvodu korpusu uděláme ohrádku z bílkovo-máslového krému. Plát potřeme velmi tenkou vrstvou jeřabinového želé, pomažeme 1/5 čokoládové pěny a poklademe 1/5 hrušky, kterou jsme nakrájeli na velmi tenké plátky a několika kousky jeřabinového želé. Zakryjeme druhým plátem piškotu, lehce přitlačíme a pokračujeme dále - ohrádka z krému, želé, čokoláda, hruška, jeřabiny, piškot a tak dále, skončíme piškotem. Snažíme se, abychom dort sestavili rovně (jak je vidět, mně se to úplně nepovedlo).
Boky a vrch dortu pomažeme tenkou vrstvou bílkovo-máslového krému, pečlivě uhladíme a dáme chladit. Případné nerovnosti uhladíme horkým nožem. Necháme důkladně vychladit v lednici.

Nečekaně dobrá kombinace - hrušky, jeřabiny a bílá čokoláda
Na dokončení dortu potřebujeme:
cca 800 - 1000g marcipánu
červené potravinářské barvivo (používám gelové Wilton)
květy z cukrové hmoty (podle návodu zde, jen jsem použila nějakou hmotu, co se jmenuje smartflex - je cítit po syntetické mandli a dokud na vzduchu nevytvrdne, tak se chová jako modurit nebo tak něco. Na kyblíku je napsáno, že se tím dá potáhnout celý dort, no děkuju pěkně, gumu nejím)
fotky na jedlém papíře
cukrářské lepidlo
špejle nebo brčka

Postup:
Dolní korpus umístíme na podložku nebo servírovací tác a potáhneme marcipánem. Návod jak na to najdeme na youtube. Do středu pro jistotu zapícháme několik špejlí seřízlých na délku přesně podle výšky dortu.
Horní korpus potáhneme marcipánem taky - u toho jsem se málem převrátila vzteky naruby. Dort byl vysoký a mrňavý, marcipán se trhal, já se to snažila zachraňovat. Dopadlo to strašně, všude byly varhánky a musela jsem maskovat pár děr. Po potažení se ukázalo, že dort není vůbec tak rovný, jak jsem si myslela a po sesazení obou pater se vršek trochu nakláněl na bok. 
Vrchní korpus opatrně posadíme na vyztužený střed spodního korpusu.
Kousek marcipánu obarvíme na červeno, rozválíme, uřežeme pruhy a začistíme jimi okraje obou korpusů. Protože vrchní dort vypadal trochu divně - moc úzký a vysoký, rozdělila jsem velkou plochu dalším pruhem.
Pomocí cukrářského lepidla přilepíme fotky a vlčí máky.
Doufáme, že se to celé nezhroutí dřív, než do dortu novomanželé zakrojí.




Svatba byla neformální, večírek ještě neformálnější a tak snad nevadilo, že dort vypadal tak trochu upatlaně.
Neumím moc dobře slovy vyjádřit svoje city. Nejsem dělaná na objímání s přáteli. Když chci někomu poděkovat nebo říct něco milého, udělám mu dort. A doufám, že to pochopí. Takže -  Pavlo - ty víš, co ten dort měl vyjádřit a Petr to snad tuší. Přeji vám v manželství mnoho štěstí, lásky a tolerance.
 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...