Dubnovou Výzvu pro nás připravila Wolf z blogu Wolf's den. Vyzvala nás, abychom upekli tradiční velikonoční bochník, ať už podle receptů, které nám poskytla nebo podle našeho výběru.
Okamžitě jsem věděla, že chci péct italskou Colomba Pasquale. Jako vhodná příležitost se jevil velikonoční výlet s přáteli; aspoň se nenacpu kynutým pečivem sama a ještě mi budou vděční. Začala jsem teda převychovávat svůj žitný kvas na pšeničný - jako tenkrát na Vánoce jsem ho nosila v kabelce spolu s lahví horké vody a pytlíkem mouky. V práci jsem ho nenápadně uchovávala na routeru (a nikomu neříkejte, že málem přetekl a že to byl router opravdicky důležitý). Jenže jsem to nějak špatně spočítala a den před odjezdem jsem zjistila, že hnětení a pečení vychází na dobu, kdy jsem v práci a myslím, že to už by bylo na kolegy (a na mě taky) moc.
A tak jsem nakonec pekla mazanec, podle receptu od Sandtnerové, který jsem ještě nezkoušela. Hledám totiž recept na takový, jaký dělala naše babička. Trochu hutný a dost vlhký, že ani máslo ani marmeládu nepotřebujete, s jakoby vláknitou střídkou. Bohužel, recept ani babičku už nemáme a tak mám ročně dva pokusy - těsto je stejné jako vánočkové.
Ingredience na 1 dost velký mazanec:
375g polohrubé mouky
špetka soli
50g cukru krupice
3 žloutky
115g rozpuštěného másla
220 - 250ml vlažného mléka
25g čerstvého droždí
50 - 100g rozinek namočených do rumu (já ráda hodně, tak jsem dala 100g)
100 - 150 g celých mandlí
kůra z jednoho citrónu
Postup:
Do menší misky rozdrobíme droždí, posypeme lžičkou cukru a rozmícháme na kaši. Přidíme trochu vlažného mléka, promícháme a lehce poprášíme moukou. Necháme na teplém místě vzejít kvásek, trvá to tak 10 - 15 minut.
Zatím ve velké míse promícháme mouku, sůl, cukr a žloutky. Přidáme máslo a opět promícháme. Přilijeme mléko a vzešlý kvásek, promícháme a přidáme rozinky i s rumem, kůru a polovinu mandlí nasekaných nahrubo. Pokud je těsto příliš tuhé, přilijeme ještě kapku mléka.
Těsto hněteme v robotu asi 10 minut, ručně ještě o trochu déle. Musí se odlepovat od stěn mísy a být krásně hladké a sametové.
Mísu zakryjeme utěrkou a dáme kynout na teplejší místo asi na 2 - 3 hodiny; v polovine času můžeme těsto přeložit.
Vykynuté těsto vyklopíme na slabě pomoučněnou pracovní plochu a vytvarujeme bochánek. Dáme na plech vyložený pečícím papírem kynout ještě na půl hodiny, zatím rozpálíme troubu na nejvyšší možný stupeň. Já na 250°C.
Vykynutý mazanec potřeme bílkem (já dala ceké vejce, bílky jsem potřebovala na macarons) a ozdobíme celými mandlemi. Shodly jsme se se sestrou, že celé mandle jsou základ, protože plátky mandlí vypadají lacině a není to zdaleka taková dobrota.
Mazanec dáme do rozpálené trouby, po čtvrt hodině snížíme teplotu na 180°C a pečeme ještě asi 35 minut. Pokud povrch mazance hnědně příliš rychle, zakryjeme ho alobalem. Vyzkoušíme špejlí, jestli máme upečeno.
Necháme vychladnout a před podáváním dohlédneme, aby nám spolucestující z autobusu neklekl celou svou vahou na tašku, ve které mazanec vezeme do Telče.
Děkuji Wolf za výzvu, byla fajn a je zajímavé vidět tradiční velikonoční pečivo z jiných zemí. I když jsem se nedokopala k té zatrolené holubici, aspoň jsem našla recept, který se vlastně dost blíží tomu babiččinu.