úterý 27. května 2014

Apetit piknik 2014

Milé čtenářky a milí čtenáři, dovolím si říct i milí fanoušci mého blogu, 

přála bych si, abych tady teď - už počtvrté - mohla napsat, že vás všechny zvu na další Apetit piknik, že chystám nové příchutě macarons a cheesecakes a hlavně - že se strašně moc těším na setkání s vámi všemi. 
Rozhodování, zda se zúčastnit, nebylo letos kvůli změně pravidel vůbec jednoduché, ale - po pečlivém zvážení pro a proti - jsem se přihlásila. Bohužel, vzhledem k tomu, jakým způsobem se mnou (a s dalšími účastníky) letos organizátor komunikuje, resp. nekomunikuje, byla jsem nucena svou účast nakonec zrušit. 
Moc se omlouvám, je mi to opravdu upřímně líto. Nezbývá mi nic jiného, než věřit, že na mě nezanevřete a uvidíme se někdy jindy, někde jinde - samozřejmě u jídla. 

Děkuji za pochopení. 
Lucie

2011

2012

2013

Pão de Queijo - Výzva The Daring Bakers'


Výzvu na květen pro nás připravila Renata z blogu Testado, Provado & Aprovado! Vyzvala nás, abychom upekli tradiční brazilskou slanou chuťovku Pão de Queijo. Doslovný překlad je sýrový chléb, ale jedná se spíš o takové jednohubky z tapiokového škrobu a sýra. Je to rychlé (pokud seženete ten škrob), je to jednoduché a v Brazílii prý moc oblíbené. Navíc se všichni odvážní pekaři rozplývali, jak jim to chutná.
U mě to bohužel nedopadlo slavně. Tuším chybu mezi kuchyňskou linkou a zemí (jakože si za to můžu sama) nebo bych to mohla hodit na nekvalitní tapioku. Tak nebo tak, rozhodla jsem se sem recepty nedávat, neboť jeden výtvor nešel z důvodu tvrdosti někde mezi topazem a korundem vůbec pozřít a z druhého mi bylo zle.
Samozřejmě, recepty od Renaty můžete najít tady, třeba se vám bude dařit lépe. A já výzvu prohlašuji za úspěšnou, protože jsem se konečně dokopala do Thai Asia Food Marketu na Francouzské, kam jsem vždycky chtěla a nikdy tam nešla. Je to tam boží - úplná miniaturní SAPA a navíc v centru!

Takže díky Renatě za výzvu.  

středa 14. května 2014

Pražský koláč


Každá pořádná kuchařka a cukrářka by měla znát svůj díl regionální kuchyně. Protože, jak všichni vědí, my v Praze si odjakživa děsně žijem, jsou to samozřejmě samý nóbl věci jako šneci a tak. Nebo fejková kopie klasického Tarte Tropézienne, kam místo žloutkového vanilkového krému dáme puding. Je to hrůza, ale pro mě je tenhle koláč kdovíproč symbolem utěšujícího dětského jídla. Nadýchané kynuté těsto plněné nehorázným množstvím tučného krému a navrch skořicová drobenka. Kdo chce, zamění za slovo žmolenka - kdesi jsem se dočetla, že to je ten správny výraz u nás v Čechách. Když je mi někdy smutno, koupím si kousek v cukrárně a hned je líp. Vůbec nejlíp ale je, když si koláč upečete doma - slibuju, že nebude ani trochu suchý a že víc než jeden kousek zřejmě nesníte.

Recept je převzatý z kuchařky Kouzlo kuchyně Čech a Moravy od Romana Vaňka.

Ingredience na 2 obrovské koláče nebo 16 "malých"
500g hladké mouky
250g majonézy
60g cukru krupice
1 vejce
30g čerstvého droždí
150ml vlažného mléka
6g soli
---
100g polohrubé mouky
100g másla
100g cukru krupice
1 lžička mleté skořice
---
1 vejce (na potření)
---
1l mléka
200g cukru krupice
1 vanilkový cukr (nejlépe lžíce domácího nebo 2 lžičky vanilkového extraktu)
150g vanilkového pudingového prášku
250g másla
150ml smetany ke šlehání

Postup:
Do velké mísy dáme prosátou mouku a uděláme důlek. Do něj nadrobíme droždí, lžičku cukru a trochu mléka, promícháme a posypeme vrstvou mouky. Mísu zakryjeme utěrkou a necháme v teple asi 15 minut vzejít kvásek.
Do mísy přidáme ostatní ingredience (sůl je nejlepší rozpustit v mléce) a vypracujeme těsto. V robotu s hnětacím hákem to trvá asi 10 minut, ručně déle. Vznikne nám vláčné, docela řídké těsto, které se bude odlepovat od stěn mísy. Opět ho zakryjeme utěrkou nebo fólií a necháme v teple kynout asi hodinu.
Vykynuté těsto rozdělíme na poloviny (nebo na 16 dílů) a vytvarujeme bochánky. Každý dáme na plech vyložený pečícím papírem a rukama je roztáhneme tak, aby vznikla placka o průměru asi 20 cm a výšce 2 - 3 cm. Necháme ještě 30 minut kynout na plechu.
Zatím si připravíme drobenku - to snad umíme, ale kdyby ne, tak prostě rukama promneme vychlazené máslo s moukou, cukrem a skořicí, až vznikne drobenka. Moje máma ji dělá tak, že máslo rozpustí v kastrolu a pak do něj vmíchá mouku a cukr a vidličkou to načechrá. Je to mnohem jednodušší a nezaděláte si ruce.
Troubu předehřejeme na 160°C.
Povrch koláčů potřeme rozšlehaným vajíčkem a posypeme pořádnou dávkou drobenky.
Pečeme 20 minut, malým koláčům by mělo stačit 15. Necháme vychladnout na mřížce.
Mezitím připravíme krém.
Do čtvrtiny mléka nasypeme puding a důkladně ho rozmícháme.
Zbylé mléko s cukrem a vanilkou přivedeme k varu, přilijeme mléko s pudingem a za stálého a důkladné míchání vaříme asi 3 minuty.
Puding přelijeme do mísy robotu a za stálého míchání (K-metla bude nejlepší) necháme vychladnout.
Do vychladlého krému dáme máslo pokojové teploty pokrájené na kostičky a rozmícháme dohladka.
Nakonec zlehka vmícháme dotuha ušlehanou šlehačku.
Vychladlé koláče podélně rozřízneme a spodní části pomažeme krémem. Přiklopíme druhou půlkou a krájíme každý na 8 (nebo radši více, ať nefuníte jako já) dílů.


A co vy? Znáte pražský koláč? A těšíte se na opravdický Tarte Tropézienne podle Pierra Hermé, který chystám?
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...