neděle 30. listopadu 2014

Čokoládové lanýže s kandovanou pomerančovou kůrou, Amarettem a praženými ořechy


O vánoční cukroví moc nestojím, oblibu vanilkových rohlíčků nechápu, ale čokoládu, tu můžu vždycky. Čokoládové lanýže jsou snadné a kromě Vánoc recept využijete kdykoliv budete potřebovat někomu darovat vlastnoručně vyrobenou bonboniéru. Základní recept už nemůže být snadnější. Jen čokoláda - ta nejlepší, jakou si můžete dovolit, smetana - tučná, trocha másla a kakao na obalení. K tomu můžete přidávat různý alkohol, oříšky, ovoce, fantazii se tentokrát meze nekladou. 

Recept jsem vytvořila pro Lidl Food Challenge. A jestli nevyhraju, tak se aspoň nacpu čokoládou. 

Ingredience na 30 malých lanýžů:
200 g čokolády (kolem 70% kakaa)
105 ml smetany ke šlehání
25 g másla
2 lžíce Amaretta
asi 30 g vlašských ořechů
asi 30 g kandované pomerančové kůry

Postup:
Čokoládu nalámeme na malé kousky a dáme do misky.
Smetanu s máslem přivedeme k varu a přelijeme ji přes čokoládu. Necháme dvě minuty stát a rozmícháme dohladka. Pokud se všechna čokoláda nerozpustila, můžeme dát na 15 vteřin do mikrovlnky.
Vmícháme Amaretto.
Misku zakryjeme potravinářskou fólií a necháme vychladit v lednici.
Zatím si v troubě opražíme ořechy - trvá to asi 7 minut na 180°C - a rozmixujeme je.
Kůru nakrájíme na kostičky.
Lžičkou vykrajujeme z čokoládové směsi kousky, do každého schováme kousek pomerančové kůry, uválíme kuličky a obalujeme je v ořeších.
Můžeme skladovat v chladu až tři týdny, před podáváním necháme povolit v pokojové teplotě.

Přeji vám všem krásný předvánoční čas. 

čtvrtek 27. listopadu 2014

Paris-Brest - Výzva The Daring Bakers'


Listopadovou výzvu pro nás připravila Luisa z blogu Rise of the Sourdough Preacher. Vyzvala nás, abychom upekli klasický francouzský dezert Paris-Brest. Juchuchůůů, na ten jsem se chystala už tak dlouho, že to začínalo být ostudné. Původně jsem směřovala k receptu od Pierra Hermé, ale jak už to se mnou tak bývá, nebyl čas a tak jsem vzala ten od Luisy. Byl na šest malých Paris-Brest, já jich potřebovala aspoň dvacet. Aniž bych si přečetla recept, udělala jsem všecho čtyřnásobek. Ooops, mám v mrazáku asi tak šest dávek oříškové pasty.

Recept na odpalované těsto jsem radši vzala svůj, na experimenty nebylo kdy. 

Ingredience - na deset malých Paris-Brest:

Pâte à Choux (Odpalované těsto)

62,5 g vody
62,5 g mléka
50 g másla
2,5 g cukru
špetka soli
84 g hladké mouky
105 g vajec (cca 2 velká)

Praliné (Oříšky v karamelu)

60 g mandlí
60 g lískových ořechů
80 g cukru krupice
15 ml vody

Crème Mousseline (Žloutkový máslový krém)

250 ml mléka
2 žloutky
55 g cukru krupice
20 g škrobu
1 vanilkový lusk
125 g másla

Postup:
Začneme den dopředu s přípravou Praliné. Cukr s vodou dáme do kastrolu se silným dnem a svaříme na 121°C. Vsypeme najednou ořechy i mandle a za stálého míchání necháme zkaramelizovat. Cukr po vsypání ořechů zkrystalizuje, ale casem se rozpustí a zhnědne. Praliné vyklopíme na plech vyložený pečícím papírem a necháme zcela vychladnout. Poté nalámeme na menší kousky a ve foodprocessoru rozmixujeme na pastu. Trvá to dost dlouho, tak vytrvejte. Ořechy i mandle pustí tuk a bude to.
Dál si uvaříme krém. Asi čtvrtinu mléka smícháme v misce se škrobem a žloutky. Zbytek mléka, cukt a dužinu z vanilkového lusku dáme do kastrolu a přivedeme k varu. Pomalu, za stálého míchání, přiléváme do misky k studenému mléku se žloutky. Tím temperujeme žloutky a nesrazíme je. Jakmile většinou horkého mléka ohřejeme žloutky, vše vrátíme do kastrolu a na mírném ohni za stálého míchání drátěnou metlou necháme zhoustnout. Konzistence bude jako puding. Krém přesuneme do misky a zakryjeme potravnářskou fólií. Necháme zcela vychladnout.
Já jsem zvyklá zašlehat do ještě horkého krému máslo, ale v receptu od Luisy se ušlehalo spolu s oříškovým krémem a nakonec se vmíchal žloutkový krém. Tak vám nevím. 
Teď budeme ještě potřebovat odpalované těsto. Mléko, vodu, máslo, cukr a sůl přivedeme k varu. Najednou vsypeme všechnu mouku a energicky mícháme, až se na dně hrnce vytvoří bílá vrstva. Těsto vyklopíme do robotu a necháme na pomalou rychlost míchat K-metlou, aby vychladlo. Po jednom přidáváme vejce, až získáme lesklé hladké těsto. Naplníme jím cukrářský sáček a na plechy vyložené pečícím papírem stříkáme kolečka. Necháme jim rozestupy, těsto se nafoukne.
Pečeme v troubě předehřáté na 180°C asi 20 minut. Troubu během pečení neotevíráme. Ihned po upečení každý věneček propíchneme nožem, aby unikla pára. Necháme vychladnout na mřížce.
A můžeme sestavovat.
Změklé máslo ušleháme s 80g praliné a vmícháme žloutkový krém. Každý věneček podélně rozřízneme, spodní část naplníme krémem a přiklopíme.

Díky Luise za výzvu, už bych se k tomu snad nedokopala. Jen mě trochu mrzí, že jsem nezvládla recept podle Pierra Hermé a tenhle je takový... No, odfláknutý. Na vršek Paris-Brest patří ještě plátky mandlí a krém bych příště udělala jen z oříšků. Ale co už, dobrota to byla i tak. 

pátek 14. listopadu 2014

Dýňová roláda


Nemůžu si pomoci, ale mám neodbytný pocit, že babička s mámou se mě v dětství od pečení snažily nenápadně odradit. Jak jinak si mám vysvětlit, že z kynutého těsta udělaly strašáka "MUSÍŠ-vstávat-ve-čtyři-není-jiná-možnost", že o taženém závinu se mluvilo jak o svatém grálu a roláda? ROLÁDA?! Měla jsem pocit, že snad neexistuje nic náročnějšího. Jenže - v tragédii zvané Prostřeno, dělá roládu každá druhá hostitelka. Všichni víme, že na účast v Prostřeno nemusíte umět nic - takže... Roláda se mi najednou začala jevit snadně. A přesně taková taky je. 

Nejprve budete muset vyrobit dýňové pyré. 
Dělám ho větší množství a mrazím. Osvědčilo se mi udělat směs různých dýní; tentokrát to byly hokkaidó, halloween, muškátová, a máslová. Peču na 180°C doměkka, každé dýni to trvá jinak dlouho, hokkaidó se slupkou, ostatní bez a pak vše rozmixuju a promíchám. Doporučuji vybrat tak půl napůl vodnaté druhy (muškátová, halloween) s pevnějšími (hokkaidó a máslová), ať je pyré tak akorát husté. Na roládu budeme potřebovat 150g, zbytek po menších dávkách zamrazíme na další dobroty. 

Recept je převzatý z Joy of Baking, jen jsem musela přidat asi 2 lžíce mouky navíc. 

Ingredience na 1 roládu: 
3 velká vejce, v pokojové teplotě
200 g cukru krupice
95 g (+2 lžíce) hladké mouky
1/2 lžičky prášku do pečiva
1/2 lžičky jedlé sody
1/2 lžičky mleté skořice
1/2 lžičky mletého zázvoru
1/8 lžičky mletého hřebíčku (vynechala jsem)
1/4 lžičky soli
150 g dýňového pyré
---
250 g krémového sýra (Philadelphia, Buko), v pokojové teplotě
25g másla, v pokojové teplotě
115 g cukru moučka (nebo méně - podle chuti)
2 lžičky vanilkového extrakt
100 g opražených a nahrubo nasekaných vlašských ořechů

Postup:
Troubu si předehřejeme na 190°C. Rovný plech vyložíme pečícím papírem.
Vejce s cukrem šleháme na vysoké otáčky 5 - 10 minut, až nabudou a zesvětlají. Zatím do mísy prosejeme všechny sypké ingredience.
Do ušlehaných vajec s cukrem vmícháme dýňové pyré a sypkou směs.
Já jsem musela přidat dvě lžíce mouky navíc, protože těsto hodně teklo a mám plechy bez okrajů 
Těsto rozetřeme stěrkou nebo lžící na připravený plech a pečeme 13 - 15 minut. Hotová roláda se po lehkém stlačení prstem vrací zpět.
Roládu okamžitě po upečení překlopíme na utěrku posypanou moučkovým cukrem, stáhneme z ní pečící papír a zarolujeme (i s utěrkou). Necháme zcela vychladnout.
Mezitím si umícháme krém. Krémový sýr s máslem vyšleháme, přidáme cukr a vanilku a promícháme. Do krému zamícháme ořechy.
Roládu rozbalíme, potřeme krémem a pečlivě zamotáme (teď už bez utěrky, mrk-mrk). Zabalíme ji pevně do alobalu nebo potravinářské fólie a necháme přes noc v lednici rozležet.

Musím říct, že roláda je boží. Krásně vláčná, tak akorát kořeněná a třetí den možná i lepší, než druhý. Není se čeho bát, pusťte se do práce. 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...