středa 8. července 2015

6. narozeniny (bez dortu, zato šťastná)


Můj blog má dneska šesté narozeniny. Je mi trochu smutno, že to tady flákám, neupekla jsem si žádný velkolepý dort a dokonce ani malý obyčejný cupcake. Přiznávám, že na to v poslední době prostě nemám sílu - a navíc, prodloužený víkend, který jsem každý rok mohla věnovat pečení k narozeninám, jsem strávila v práci. 
Nestěžuju si, naopak! Od posledních narozenin se můj život otočil vzhůru nohama a jak víte, z kanceláře jsem se přesunula do kuchyně. Což znamená, že 180 hodin měsíčně peču dorty, buchty, chleby, koláče a kdovícoještě, zavřená v místnosti bez denního světla. Jsem moc spokojená, do práce se těším a zřejmě jsem v těch pět ráno, kdy nasedám do tramvaje,jediná osoba, která se usmívá. Na druhou stranu přiznávám, že to je hodně náročné a že ve volnu se mi do kuchyně skutečně moc nechce (upřímně se mi spíš nechce mýt nádobí, ale pšššt). Když k tomu přičtu štěstí, že téměř každý můj volný den je venku krásně, vychází mi z toho výlety, opalovačky na terasách a poflakování po Náplavce. Navíc, když tu teď na poslední chvíli píšu tenhle článek, jsem už jednou nohou na dovolené.
Vím, že vás, moje čtenáře a fanoušky to asi netěší. A tak svému blogu k narozeninám přeju, abych si na něj našla víc času a aby nějaký luxusní dort dostal třeba za rok. Sobě přeju, abyste se na mě moc nezlobili a vám, abyste měli práci, kterou milujete. Je to totiž moc fajn.

Dvojbarevné macarons s bílou čokoládou a čerstvou jahodou

138 g mandlové mouky
125 g cukru moučka
105 g bílků
105 g cukru krupice
růžové gelové barvivo Wilton
---
200 g bílé čokolády
100 g smetany ke šlehání
---
čerstvé jahody

Postup:
Mandlovou mouku s moučkovým cukrem promixujeme ve foodprocessoru a prosejeme přes jemné síto.Troubu předehřejeme na 150°C. Dva plechy vyložíme pečícím papírem a pokud si nejsme jistí, že zvládneme dělat pravidelná kolečka, pod papír vložíme šablonu
Do mísy elektrického mixéru dáme bílky a cukr krupici. Nejprve šleháme na nízké otáčky, až se rozpustí cukr. Poté otáčky zvýšíme na střední a šleháme, až dosáhneme lesklé, ale stále ještě tekuté konzistence. Zvýšíme otáčky téměř na maximum a šleháme dál, až nám vznikne hodně pevný sníh. 
Přisypeme do něj mandlovo-cukrovou směs a mícháme a obracíme stěrkou, dokud nedosáhneme tekuté konzistence - takové, kdy po vyndání stěrky z mísy, vytvořená špička pomalu klesá zpět, až po ní není ani stopy. Trvá to dost dlouho, ale je třeba vytrvat, jinak macarons popraskají. 

Hmotu rozdělíme napůl a jednu část obarvíme.
Vezmeme tři cukrářské sáčky. Jeden z nich opatříme hladkou koncovkou. Do druhého a třetího sáčku dáme bílou a růžovou hmotu, ustřihneme konce a opatrně oba sáčky dáme do toho prvního, aby ustřižené konce byly vedle sebe v té hladké koncovce. Na plech nastříkáme pokud možno pravidelná kolečka. Každým plechem důrazně praštíme párkrát o stůl, abychom se zbavili vzduchových bublin a macarons měly hladký povrch. Opatrně vytáhneme papírovou šablonu zpod pečícího papíru. Necháme zaschnout, může to trvat i pár hodin, záleží na vlhkosti vzduchu. Pečeme 18 minut. Ihned je sundáme (i s pečícím papírem) z plechu, aby se zespodu ještě nedopékaly. Lehce vychladlé je odloupneme z papíru a před plněním je necháme vychladnout úplně. 
Na krém si přivedeme k varu smetanu a nadvakrát ji přelijeme přes čokoládu nalámanou na malé kousky. Minutku počkáme a rozmícháme dohladka. Povrch krému zakryjeme fólií, aby neokoral. Necháme vychladnout a poté vychladit přes noc v lednici. 
Macarons plníme menším množstvím krému a do jeho středu vmáčkneme kousek jahody. 
Podáváme za pár hodin po plnění, macarons se rozleží poměrně rychle.

pátek 3. července 2015

Charlotta - Výzva The Daring Bakers'


Červnovou Výzvu pro nás připravila Rebecca z blogu BakeNQuilt. Vyzvala nás, abychom připravili jeden z klasických dezertů - Charlottu. Chystala jsem se na ni už roky, naposledy vlastně nedávno, když pro čtenáře časopisu Gurmet vytvořila jednu přenádhernou Barbara z Cherries on Top. Už jsem vám říkala, že mě nikdy nepřestane překvapovat, jak moc je šikovná? Nemůžu říct "na svůj věk", protože je skvělá bez ohledu na něj, ale pokaždé, když obdivuju nový post na blogu, říkám si - to snad není možný, že ta holka teď odmaturovala?! Co jsem dělala já? Uměla jsem možná tak perník z pytlíku!
No, každopádně jsem se zařekla, že Charlottu upeču v termínu (což se povedlo) a napíšu na blog taky tak (což se nepovedlo).
Rebecca píše, že ta Charlotta, kterou si snad každý z nás vybaví, je Charlotte Royal a je to vlastně variace původní Charlotte Russe, kterou vynalezl francouzský kuchař a cukrář Marie-Antoine Carême v roce osmnátset-něco. 
Já jsem se pustila do receptu na Charlotte Royal podle Barbary. 


Upřímně musím říct, že vlastně nevím, jak chutnala, ani jak vypadala uvnitř. Jsem totiž zmatená jako lesní včela, nevím, co je kdy za den a jednou se mi povedlo vstát do práce ve volném dni. A tak došlo k tomu, že mi jednoho dne večer volá kamarád, co si objednal Ottolenghiho cheesecake k narozeninám pro ženu svých snů, že kde s tím sakra jsem. Dort jsem právě strčila do trouby. A v mrazáku se chladila Charlotta. Je teda jasný, jak to dopadlo, žejo?

Ingredience na 20 cm formu:
Cukrářské piškoty savoiardi
5 vajec; žloutky a bílky zvlášť
150 g cukru krupice
150 g hladké mouky
cukr moučka na posypání

Ovocná vrstva
200 g ovoce; čerstvého či mraženého (borůvky, maliny, rybíz, jahody)
2 žloutky
2 lžíce cukru krupice
1 plátek želatiny
40 g másla

Krém
450 ml smetany ke šlehání
3 žloutky
50 g cukru krupice
4 plátky želatiny

Čerstvé ovoce na ozdobu

Postup:
Začneme s piškoty.
Troubu si předehřejeme na 180°C a připravíme si dva plechy vyložené pečícím papírem a okruží 20 cm formy, které taky vyložíme pruhem papíru. 
Bílky šleháme do pěny, postupně za stálého šlehání přisypáváme cukr, až ušleháme pevný sníh. Krátce zašleháme žloutky. Nakonec stěrkou vmícháme prosátou mouku. 
Těstem naplníme cukrářský sáček a na plech nastříkáme dva kruhy o průměru 19 cm. Ze zbytku těsta vytvoříme piškoty dlouhé 10 cm - jejich boky se budou dotýkat a vytvoří tak souvislý pás, resp. 2 pásy, pokud nemáme nějakou mega širokou troubu. Povrch piškotů posypeme moučkovým cukrem, minutu počkáme, až se vstřebá a posypeme znovu. Vytvoří se tím krusta typická právě pro savoiardi. Pečeme 8 - 10 minut do světle zlatova. 
Ihned po upečení dáme pásy piškotů do okruží, pocukrovanou stranou ven. Necháme vychladnout. 
Plátek želatiny si namočíme do studené vody. Zatím povaříme ovoce, stáhneme z ohně a vmícháme vyždímanou želatinu. Rozmixujeme tyčovým mixérem. 
V míse prošleháme žloutky s cukrem a pomalu, za stálého míchání, k nim přiléváme ovocné pyré. Vše vrátíme do kastrolu a na mírném plameni přivedeme za stálého míchání pod bod varu. Směs trochu zhoustne. Necháme vychladnout do pokojové teploty a vmícháme změklé máslo. Přelijeme do kulaté formy o průměru 16 cm (já dala kulaté víčko s vyšším krajem vyložené potravinářskou fólií) a dáme zmrazit. 
Teď už zbývá jen krém. 
Želatinu namočíme do studené vody. 
Polovinu smetany přivedeme k varu, zatím v misce promícháme žloutky s cukrem. Pomalu, za stálého míchání k nim přiléváme horkou smetanu. Směs vrátíme do kastrolu a na velmi mírném plameni, za stálého míchání, zahříváme, až krém zhoustne. Sundáme z ohně a vmícháme vyždímanou želatinu. Necháme vychladnout na pokojovou teplotu a zlehka vmícháme druhou polovinu smetany, kterou jsme předtím ušlehali dotuha. 
Na servírovací tác (který se vejde do mrazáku), dáme kruh z piškotů i s formou a na dno položíme jeden piškotový kruh. Na něj rozetřeme polovinu krému, do středu posadíme ovocnou vrstvu. Na ni rozetřeme téměř všechen zbylý krém, zakryjeme druhým piškotovým kruhem a ten pomažeme zbytkem krému. Dort strčíme do mrazáku alespoň na 3 hodiny. 
Před podáváním necháme povolit 2 hodiny v lednici, sundáme okruží formy a vršek Charlotty ozdobíme čerstvým ovocem. 

Počítám, že to je dobrota, ale s jistotou říct nemůžu. Pěkný to ale je, žejo? Díky Rebecce za Výzvu a Barbaře za recept. 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...